Msza pogrzebowa biskupa Eugeniusza Juretzko OMI

W kościele Św. Stanisława Kostki w Lublińcu trwa Msza św. pogrzebowa za śp. biskupa Eugeniusza, pod przewodnictwem biskupa Jana Kopca. We mszy uczestniczą także biskupi Iwanecki, Stobrawa, Stefanek i abp Hoser.

Homilię wygłosił o. Paweł Zając, prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów.

Zaczynając homilię powołał się na słowa z Księgi Rodzaju i uczynił je refrenem opowieści o życiu zmarłego biskupa:
"Pan rzekł do Abrama:
«Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej
i z domu twego ojca
do kraju, który ci ukażę.
Uczynię bowiem z ciebie wielki naród,
będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem.  (...)
Abram przeszedł przez ten kraj aż do pewnej miejscowości koło Sychem, do dębu More.  Pan, ukazawszy się Abramowi, rzekł: «Twojemu potomstwu oddaję właśnie tę ziemię». Abram zbudował tam ołtarz dla Pana, który mu się ukazał.  Stamtąd zaś przeniósł się na wzgórze na wschód od Betel i rozbił swój namiot pomiędzy Betel od zachodu i Aj od wschodu. Tam również zbudował ołtarz dla Pana i wzywał imienia Jego. "


Oto spełnione misjonarskie życie.  Możemy w nim czytać jak w Piśmie Świętym, ozywiło przed nami i uobecniło świętą historię Abrahama, zmagania proroków i Apostołów
W świetle historii Abraham spójrzmy na życie naszego współbrata raz jeszcze. Najpierw ziemia rodzinna Radzionków Rojca i urodziny 25 grudnia 1939 roku, troje rodzeństwa, kochający, pobożni rodzice Teodor i Maria, wiszący gdzieś w domu obraz świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji, dzieciństwo spędzone w cieniu Zakłady Matki Boskiej Piekarskiej. Później pojawiło się wezwanie, które tak żywo brzmi w sercu każdego, powołanego do życia kapłańskiego i zakonnego, a szczególnie w sercu misjonarza, "wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę". I najpierw było to Niższe Seminarium Duchowne diecezji katowickiej w Tarnowskich Górach, następnie prowincjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu , Wyższe Seminarium Duchowne w Obrze i w końcu śluby wieczyste. 17 maja 1964 roku święcenia kapłańskie w Poznaniu, roczne studium pastoralne w Lublińcu i pierwsze doświadczenia duszpasterskie. Ale Pan Bóg miał przygotowane dla naszego współbrata jeszcze dalszy horyzont. Wraz z trzeba współbraćmi w styczniu 1070 roku dopłynął do Kamerunu. Były to początki polskich misji oblackich w tym kraju. Pierwsze 21 lata o. Eugeniusz spędził na północy kraju, gdzie rozbudowywał sieć misyjnych placówek, zajmował się kształceniem miejscowych katechetów, był to czas cierpliwego znoszenia bardzo skromnych warunków. Od 1979 roku o. Eugeniusz pełnił rolę Superiora polskich misji oblackich w Kamerunie, 3 lata później został wikariuszem biskupim. W ostateczny horyzont jego nowej ziemi, dla której opuścił ziemię rodzinną ukazał sę 12 czerwca 1991 roku, gdy ogłoszono decyzję ojca świętego Jana Pawła II o powołaniu nowej diecezji Yokadouma, której pierwszym biskupem został o. Juretzko. Jako nowy biskup o. Eugeniusz miał się stać błogosławieństwem dla ok. 90000 mieszkańców terytorium diecezji. Obszar diecezji rozmiarem można porównać do obszaru Belgii. Pan Bóg powiedział do Abrama "Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem."
Pełne wdzięczności wspomnienia, którymi dzielimy się w ostatnich dniach i którymi będziemy się jeszcze długo dzielić, potwierdzają, że ojciec bp Eugeniusz, zgodnie z zapowiedzią daną Abramowi był błogosławieństwem nie tylko dla ludzi Kamerunu, ale także dla Polskiej Prowincji Misyjnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Żegnając zmarłego ordynariusz gliwicki ksiądz biskup Jan Kopiec powiedział: "Wpatrując się w ten piękny wzór, którym był biskup Eugeniusz, poszukujemy sposobu byśmy także i my na tej naszej ziemi jak najlepiej spełniali swoje powołanie i wezwanie by pomagać i sobie i innym być doskonałym, tak jak Ojciec nasz niebieski jest doskonały. Dzisiaj przypada mi w udziale ogromna wdzięczność i  chylę czoła przed tym wspaniałym człowiekiem, który umęczony ziemską wędrówką odszedł do Pana pełen satysfakcji po tym przepięknym i bogatym życiu, za które Mu dziś dziękujemy."

Biskup Juretzko zostanie pochowany w diecezji Yokadouma w Kamerunie.

Biskup Eugeniusz Juretzko OMI, urodził się w Radzionkowie 25 grudnia 1939 roku. Wstąpił do Zgromadzenia Ojców Oblatów Marii Niepokalanej, w którym w 1964 roku przyjął święcenia kapłańskie. Wyjechał do pracy w Kamerunie, gdzie dał się poznać jako gorliwy misjonarz, co zaowocowało powierzeniem mu opieki duszpasterskiej nad utworzoną w 1991 roku diecezją Yokadouma, jako jej pierwszemu biskupowi. W kwietniu 2017 roku biskup Juretzko przeszedł na emeryturę i po powrocie do Polski w ostatnich miesiącach zamieszkał w klasztorze w Lublińcu.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama