Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-20 14:07
mk

MSZ chce nadać Polakowi, przebywającemu w angielskim szpitalu, status dyplomatyczny

Poinformował o tym na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. „Jestem bardzo wdzięczna za ten gest i za wcześniejszą szybką reakcję z zapewnieniem transportu. Mam nadzieję, że działania będą szybkie!” - skomentowała siostra pacjenta.

Autor/źródło: unsplash.com

„W odniesieniu do sprawy obywatela polskiego, przebywającego w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii informuję, że podejmuję wszelkie możliwe działania, aby został Mu nadany status dyplomatyczny” - napisał Zbigniew Rau.

W poniedziałek 18 stycznia brytyjski sąd nie zgodził się na dostęp polskiego konsula do mężczyzny, któremu w angielskim szpitalu odłączono aparaturę, podającą wodę i pożywienie.

19 stycznia wieczorem siostra Polaka poinformowała, że rodzina otrzymała mail ze szpitala w Plymouth, informujący o pogarszającym się stanie jej brata.

Sprawa dotyczy mężczyzny w średnim wieku, który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który na początku listopada 2020 roku doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. Spowodowało to poważne uszkodzenie mózgu.

W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie. Sąd uznał, że „zapewnienie leczenia podtrzymującego życie, w tym odżywianie i nawadnianie, nie leży w najlepszym interesie [mężczyzny] i można go w zgodzie z prawem zaprzestać”. Z decyzją szpitala i sądu zgodziły się żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak jego matka, siostry i siostrzenica.

Sprawa trafiła m.in. do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Skarga rodziny została jednak odrzucona. W czwartek 14 stycznia siostra mężczyzny poinformowała, że szpital odłączył go od aparatury, podającej wodę i pożywienie.

Czytaj także:

Internetowe petycje w obronie życia Polaka, któremu odłączono wodę i pożywienie

Klinika Budzik mogłaby przyjąć Polaka, któremu w Wielkiej Brytanii grozi eutanazja

Przewodniczący Episkopatu prosi o ratowanie życia Polaka ze szpitala w Plymouth

Jeśli istnieje choćby najmniejsza szansa obrony życia, należy ją wykorzystać

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-20 12:56:50
miniaturka

Korekta rozporządzenia dot. I etapu szczepień! Po seniorach osoby przewlekle chore

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień – etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c – przedstawiciele służb państwowych – poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.
2021-01-20 12:57:38
miniaturka

„Wierzyć w Chrystusa znaczy pragnąć jedności”. Pięć cytatów Jana Pawła II o jedności

Obchodzimy właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9). Co Jan Paweł II mówił na temat jedności? Oto pięć cytatów z encykliki „Ut unum sint”.
2021-01-20 13:45:18
miniaturka

W wieku 93 lat zmarł Joe Scheidler, amerykański „ojciec chrzestny działań pro-life”

Obroną życia zajął się w 1973 roku, tuż po wyroku sądu najwyższego, w wyniku którego aborcja została uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży. „To była potworność – to było wielkie kłamstwo. Nie ma „konstytucyjnego prawa” do zabijania dzieci” – wspominał później.
2021-01-20 14:39:42
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzielna Rzymianka inspirująca największych pisarzy chrześcijańskich. Pisali o niej św. Ambroży, św. Augustyn, św. Hieronim, papież św. Damazy, papież św. Grzegorz I Wielki i wielu innych... Kto? Św. Agnieszka, dzisiejsza patronka.
2021-01-20 15:04:48
miniaturka

Odpowiednie finansowanie i współpraca kluczowe dla Europejskiego Zielonego Ładu

Idące w setki miliardów złotych koszty transformacji energetycznej, problem niskiej emisji oraz potrzeba współpracy na wielu poziomach - m.in. na te zagadnienia zwracali uwagę uczestnicy debaty Serwisu Samorządowego PAP nt. samorządowego wymiaru Europejskiego Zielonego Ładu.
2021-01-20 15:12:08
miniaturka

Lekarze przeprowadzający aborcję eugeniczną odpowiedzą za łamanie prawa?

Fundacja Pro – Prawo do Życia skierowała do Prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 6 szpitali w Polsce. W tych placówkach, mimo wyroku TK ws. aborcji eugenicznej, wciąż zabija się dzieci podejrzane o chorobę. Lekarze będą musieli zmierzyć się z konsekwencjami łamania prawa.