Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-21 14:43
Anna Bajon / Beata Zajączkowska – Mozambik

Mozambik podnosi się do życia

Mimo ogromnych strat materialnych i wielu ofiar, które spowodowało w Mozambiku przejście tropikalnego tajfunu ludzie nie stracili nadziei. „Człowiek Zachodu może się od nich uczyć, jak z Bogiem można przezwyciężyć nawet największe trudności” – mówi abp Claudio Dalla Zuana.

Autor/źródło: Pixabay, wjgomes, CC0

Abp Claudio Dalla Zuana jest ordynariuszem Beiry, miasta, które najmocniej ucierpiało w wyniku tajfunu.

„Nasze domy, także mój, wciąż nie mają dachów; brakuje wody pitnej i pożywienia. Mimo to w ludziach nie widać desperacji, czy żalu do Boga za to, co ich spotkało” – podkreśla abp Zuana. Hierarcha wskazuje na ogromne zaangażowanie wiernych w liturgię Wielkiego Tygodnia, w którą wpisują doświadczenie swego życia.

    “Jako chrześcijanie dzięki ostatnim przeżyciom głębiej wchodzimy w wydarzenia paschalne. Mamy świadomość tego, że także Jezus doświadczył totalnego ogołocenia i ogromnego bólu – mówi Radiu Watykańskiemu arcybiskup Beiry. – W czasie wielkoczwartkowej liturgii umyłem nogi ojcom rodzin, które straciły swe domy. W Wielki Piątek rozważamy upadki Jezusa pod krzyżem, co dla nas reprezentuje zawalenie się naszych domów, kościołów, naszych nadziei. Złożenie w grobie reprezentuje śmierć naszych bliskich, ale Wielkanoc będzie odrodzeniem naszej wspólnej przyszłości.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-21 10:21:51
miniaturka

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?”

- Dzisiejszej świętej nocy przeżywamy dalszy ciąg radosnych i pełnych nadziei dziejów Kościoła. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski podczas Wigilii Paschalnej w wawelskiej katedrze.
2019-04-21 10:37:53
miniaturka

Nie możemy przypominać żołnierzy, którzy strzegli grobu i przespali Zmartwychwstanie

„Nie możemy być podobni do żołnierzy strzegących grobu, którzy przespali moment zmartwychwstania Chrystusa” – mówił bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Mszy i procesji rezurekcyjnej w kościele pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.
2019-04-21 10:42:15
miniaturka

Bóg usuwa kamień śmierci, grzechu, lęku i światowości

Wielkanoc to święto usuwania kamieni. Bóg usuwa najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania: śmierć, grzech, lęk, światowość. Ludzkie dzieje nie kończą się na kamieniu nagrobnym, ponieważ dzisiaj odkrywają „żywy kamień” - Jezusa zmartwychwstałego.
2019-04-21 10:51:18
miniaturka

Wrocław: abp Kupny na śniadaniu wielkanocnym z księżmi emerytami

Świętowanie niedzieli wielkanocnej metropolita wrocławski rozpoczął od wizyty w Domu Księży Emerytów im. Jana XXIII, gdzie zjadł śniadanie wielkanocne z przebywającymi tam kapłanami. – Jesteście bardzo potrzebni Kościołowi – przekonywał starszych księży metropolita wrocławski.
2019-04-21 12:18:53
miniaturka

Papieskie orędzie „Urbi et orbi”: bądźmy budowniczymi mostów, a nie murów

Bądźmy budowniczymi mostów, a nie murów - zaapelował papież Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et orbi”. Wygłosił je w południe ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie.
2019-04-21 12:36:14
miniaturka

Sri Lanka: co najmniej 160 ofiar zamachów na kościoły i hotele

Co najmniej 160 osób straciło życie podczas zamachów terrorystycznych jakie miały miejsce w w kościołach i popularnych hotelach Sri Lanki.