Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-07 08:25
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Mozambik nadal żyje przesłaniem Papieża sprzed roku

Mija rok od wizyty Papieża w Mozambiku, na Madagaskarze oraz na Mauritiusie.

Autor/źródło: vaticannews.va

Dla Mozambijczyka o. Bernarda Suate pielgrzymka Franciszka była znakiem bliskości i solidarności z jego krajem, dotkniętym wtedy przez dwa cyklony i nękanym atakami terrorystów. Szczególnie na północy prowincji Capo Delgado przemoc ze strony dżihadystów nadal nie ustaje.


Niedawno Prezydent Mozambiku Filipe Nyusi w rozmowie z bp. Luisem Fernando Lisboą wyraził zaniepokojenie losem sióstr ze zgromadzenia św. Józefa z Chambery oraz kilkudziesięciu osób, które im towarzyszyły. Zniknęli oni 12 sierpnia w wiosce Micomboa da Praia po ataku uzbrojonej grupy z tzw. „Prowincji Afryki Środkowej Państwa Islamskiego”. Siostry wprawdzie zostały uwolnione i czują się dobrze, ale nie ma żadnych informacji na temat grupy dorosłych i dzieci. Chodzi w sumie o ponad 60 osób. O. Bernard Suate opowiedział Radiu Watykańskiemu o aktualności przesłania papieskiego sprzed roku.


    „Papież przybył do nas przed rokiem, aby swoją obecnością umocnić naszą wiarę. I to pozostaje nadal aktualne, ponieważ Kościołowi nie żyło się wtedy łatwo i teraz jest podobnie. Widzieć Papieża, właśnie w Mozambiku, który jest tak daleko, znajduje się właściwie na peryferiach peryferii, to pozwoliło nam chrześcijanom poczuć się dumnymi. Oczywiście, doświadczamy wielu trudności, napotykamy wiele wyzwań, ale nie jesteśmy sami – stwierdził o. Suate. – Mamy poczucie, że Kościół nas dostrzega i to jest naprawdę piękne – to nazywam umocnieniem w wierze. Papież mówi: «idźcie naprzód» – powiedział to naszemu biskupowi podczas niespodziewanej rozmowy telefonicznej. Wiele razy biskup powtarzał, że władze powinny zrobić więcej dla ochrony ludności, która ucieka przed przemocą i Papież bez zbędnych słów mówi: «odwagi, idź naprzód. Modlę się z wami i wam błogosławię». To jest to, czego teraz potrzebujemy.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-06 16:23:05
miniaturka

Kobiety z diecezji opolskiej pielgrzymowały na Górę św. Anny

Panie wypełniły bazylikę św. Anny. Wysłuchały konferencji, odmówiły razem różaniec pod przewodnictwem gwardiana klasztoru Franciszkanów, o. Jonasza i uczestniczyły w koncelebrowanej Mszy św.
2020-09-06 16:45:18
miniaturka

Kard. Schönborn uważa, że szkoła i nauka religii dobrze do siebie pasują

Szkoła i nauka religii bardzo dobrze do siebie pasują. Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute”. Jego zdaniem wbrew pojawiającym się w niektórych krajach poglądom, jakoby szkołę i religię należało od siebie oddzielić, „droga austriacka” się sprawdziła.
2020-09-06 20:22:32
miniaturka

Lwów i Kraków wspominają kard. Mariana Jaworskiego

Zmarły w sobotę późnym wieczorem w Krakowie kard. Marian Jaworski urodził się we Lwowie w 1924 roku. Był pierwszym powojennym łacińskim metropolitą tego miasta. Należał także do grona najbliższych przyjaciół i współpracowników św. Jana Pawła II.
2020-09-06 20:26:36
miniaturka

Mali jest na kolanach, ale ludzie mają nadzieję na pokój

Miesiące strajków, przewrót wojskowy i związana z nim przemoc rzuciły Mali na kolana.
2020-09-06 20:28:46
miniaturka

System azylowy Wielkiej Brytanii jest nieludzki

Tragiczna śmierć matki pozostawionej bez środków do życia w mieszkaniu w Glasgow „nigdy więcej nie może się powtórzyć” – apelują przedstawiciele Jezuickiej Służby Uchodźcom, a premier Szkocji wzywa brytyjski rząd do reformy systemu azylowego i nazywa go „głęboko nieludzkim”.
2020-09-06 21:05:23
miniaturka

Lądzkie sympozjum liturgiczne [zapowiedź]

Triduum Sacrum centralnym wydarzeniem roku liturgicznego