Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-23 18:00
ek / Paweł Pasierbek SJ

Mosul: trudna sytuacja chrześcijan, mało powrotów

"Nie liczy się ilość wiernych, ale jakość wiary. Nasza obecność tutaj jest znakiem powtórnych narodzin, rozpoczynamy nową drogę z tą małą trzódką."

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

- to słowa chaldejskiego arcybiskupa Mosulu z okazji Świąt Wielkanocnych, które celebrował w tym mieście z około 15 chrześcijańskimi rodzinami. Tyle bowiem do tej pory powróciło do stolicy prowincji Niniwa.

Abp Michael Najeeb Moussa wspomina, że także on 5 lat temu uciekał z Mosulu w obawie przed czystkami, jakich w mieście dokonywali dżihadyści. Powrócił jako nowy biskup tej diecezji i swą pierwszą Mszę Zmartwychwstania Pańskiego sprawował w zniszczonym kościele św. Pawła, gdzie spoczywa ciało jego poprzednika, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów.

Mam nadzieję, powiedział iracki dominikanin, że ludzie powrócą na Równinę Niniwy i rozpoczną tu nowe życie. Przyznał jednak, że sytuacja jest nadal bardzo trudna, większość jeszcze nie przybyła do swoich domów. Według szacunkowych danych – dodał – do tej pory pojawiło się niewiele ponad 41 tysięcy osób. W Mosulu natomiast sytuacja jest szczególna, niezbyt bezpieczna z powodu obecności islamskich terrorystów. Stąd tak mało chrześcijan powróciło do siebie.

Arcybiskup stolicy prowincji Niniwa z całą stanowczością zaznaczył, że przyszłość chrześcijan w Iraku bez sprawiedliwości jest niemożliwa. Wezwał więc władze do umiejętnego rządzenia i zapewnienia równych praw wszystkim mieszkańcom, bez robienia różnic ze względu na wyznawaną religię, czy przynależność etniczą. „Chrześcijanie – podkreślił – są w pełni obywatelami Iraku, tak jak wszyscy pozostali”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-23 14:19:55
miniaturka

Imieniny Papieża Franciszka

Dziś Franciszek obchodzi swoje imieniny. Kościół w kalendarzu liturgicznym wspomina bowiem św. Jerzego, patrona, którego Papież otrzymał na chrzcie św. Z całego świata napływają więc depesze z życzeniami.
2019-04-23 14:56:52
miniaturka
play

Gniezno uczciło 1022. rocznicę śmierci swojego patrona św. Wojciecha

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka celebrowana była 23 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej Msza św. z okazji 1022. rocznicy śmierci św. Wojciecha.
2019-04-23 15:04:37
miniaturka

Hiszpania: obchody św. Jerzego

W Hiszpanii św. Jerzy jest patronem Aragonii i Katalonii. Zgodnie z tradycją dzisiaj należy podarować czerwoną różę i książkę. 23 kwietnia obchodzi się bowiem dzień śmierci Miguela Cervantesa i Williama Shakespeare’a.
2019-04-23 16:09:09
miniaturka

Święta w Aleppo w oczekiwaniu na pokój i pojednanie

„Nasze życie jest oczekiwaniem. Święta Paschalne są wypełnione oczekiwaniem na pokój, który nie wiadomo, kiedy nadejdzie” – to słowa chaldejskiego biskupa Aleppo.
2019-04-23 16:38:47
miniaturka

V Otwarcie Sezonu Motocyklowego w Lutogniewie

„Silnik, dwa koła i mina wesoła” Na taką dużą dawkę radości w najbliższą sobotę 27 kwietnia 2019 roku o godzinie 14:00, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie
2019-04-24 07:48:09
miniaturka

Sri Lanka: międzyreligijne inicjatywy na rzecz ofiar zamachów

Do 310 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance. Wtorek jest w całym kraju dniem żałoby narodowej. Odbywają się pierwsze pogrzeby ofiar.