Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-21 13:44
S. Zielińska / KAI

Moguncja: abp Skworc na pogrzebie kard. Lehmanna

Abp Wiktor Skworc uczestniczy dziś w pogrzebie kard. Karla Lehmanna. Kilka dni wcześniej Metropolita Katowicki napisał słowa wdzięczności za jego posługę w Kościele.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org/Wolfgang Pehlemann Wiesbaden Germany, CC BY-SA 3.0 de

O godz. 14.15 z kościoła seminaryjnego w Moguncji wyruszy orszak pogrzebowy z trumną kard. Lehmanna do katedry, gdzie zostanie odprawiona Msza św. za Zmarłego. Bezpośrednio po Mszy św. trumna zostanie złożona w krypcie grobowej biskupów mogunckich

Abp Skworc wspomina kard. Lehmanna jako „dobrego pasterza, wielkiego teologa, społeczny autorytet, mający od wielu lat wpływ na aktywność Kościoła u naszych zachodnich sąsiadów i na niemieckie społeczeństwo”.

Arcybiskup przypomina, że kard. Karl Lehmann przyczynił się do powstania dzieła pomocy katolikom na Wschodzie – Renovabis, „które po dzień dzisiejszy zabezpiecza egzystencję i rozwój wielu Kościołów lokalnych w krajach Europy Wschodniej”.

Metropolita katowicki przypomina także, jego zaangażowanie w Sobór Watykański II. Zdaniem abp Skworca warto także podkreślić medialne zaangażowanie kard. Lehmanna, który „każdą medialną okazję wykorzystywał, aby wyjaśniać i informować”. – Cieszył się ogromnym autorytetem moralnym a Jego wypowiedzi miały głęboki wpływ nie tylko na Kościół, również na niemieckie społeczeństwo. W tej przestrzeni Jego brak będzie szczególnie zauważalny – podkreśla abp Wiktor Skworc.

Jak zauważa metropolita katowicki, nie sposób pominąć zaangażowania kard. Lehmanna w dzieło pojednania między narodami polskim i niemieckim. Był także zaangażowany w ruch ekumeniczny – Był człowiekiem, księdzem i biskupem otwartego dialogu, dążącym w ekumenicznym dialogu ku jedności chrześcijan – czytamy w słowie abp. Skworca.

Arcybiskup wspomina także relacją śp. Kardynała do osoby papieża Polaka. – Interesował się recepcją nauczania papieża Jana Pawła II w jego Ojczyźnie i wyrażał autentyczną radość, że Kościół w Polsce z tak wielkim szacunkiem przyjął Jego następcę, papieża Benedykta XVI i Jego nauczanie.

Kard. Karl Lehmann urodził się w 1936 r. W 1963 r. przyjął w Rzymie święcenia kapłańskie. W 1983 roku został mianowany biskupem Moguncji. Przez blisko 21 lat (do 2008) pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. W lutym 2001 papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Zmarł 11 marca 2018 roku w Moguncji.

ks. sk / Moguncja


Zdjęcie: Mainz Luftbild - Dom & Leichhof 2008, autor: Wolfgang Pehlemann Wiesbaden Germany, CC BY-SA 3.0 de

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-21 12:42:36
miniaturka

Poznań: „Kościół wspólnotą w drodze do świętości” – sympozjum na 1050-lecie biskupstwa

O początkach biskupstwa poznańskiego i roli Kościoła na ziemiach polskich na przestrzeni wieków dyskutowali dziś uczestnicy sympozjum, zorganizowanego z okazji jubileuszu 1050-lecia pierwszego polskiego biskupstwa.
2018-03-21 13:03:46
miniaturka

Sobota w Niebanalnym gronie - Mela, Jakimowicz, Gnyszka na konferencji 4xP

Potrzebujesz odpoczynku i inspiracji? Chcesz spotkać ludzi wierzących, którzy na wierze opierają swoją codzienność?
2018-03-21 13:11:11
miniaturka

Nagroda im. Jánosa Esterházy'ego dla Abp. Marka Jędraszewskiego

János Esterházy odznaczał się odwagą wiary i miłości. Głęboko wierzę, że był znaczącą kroplą pośród morza nienawiści bolszewickiej i nazistowskiej w tamtych trudnych czasach połowy XX wieku. - mówił metropolita krakowski w Parlamencie Republiki Węgierskiej.
2018-03-21 14:09:24
miniaturka
play

Krzyż ks. Dolindo

Jak radzić sobie z cierpieniem? Jakie znaczenie ma przebaczenie? Czego uczy nas ks. Dolindo? Jak kochać Kościół, kiedy widzimy w nim grzech? - mówi Joanna Bątkiewicz-Brożek.
2018-03-21 14:38:35
miniaturka
play

Prymas Polski: co zrobić, aby nasze serca nie stały się obojętne i zlodowaciałe?

„Świadomość tego, co sprawia, że nasze serce staje się oziębłe i ulega pokusie obojętności jest wyzwaniem, by nasze serca nawracać ku Bogu” – mówił abp Polak w podczas rekolekcji wielkopostnych w kościele akademickim KUL.
2018-03-21 15:14:39
miniaturka

Niepokoi fakt przedłużania prac nad projektem obywatelskim „Zatrzymaj aborcję”

Biskupi proszą o modlitwę w intencji ochrony prawa człowieka do życia. Niepokoi fakt przedłużania się prac parlamentarnych nad obywatelskim projektem ustawy „Zatrzymaj aborcję” – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.