Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-23 11:55
nc / Biuro Prasowe Sanktuarium

Modlitwa za wychowawców, nauczycieli i katechetów

W niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej sprawowano mszę świętą w intencji dbających o rozwój i formację młodych ludzi. Kilka tysięcy wiernych modliło się podczas liturgii.

Autor/źródło: Justyna Zacharek | Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Liturgii sprawowanej o godz. 12:00 przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC. Na wstępie nawiązał do tego, że Maryja jest zarówno Matką i nauczycielką swojego Syna, jak i Jego uczennicą. W homilii ks. kustosz stwierdził, że trud wychowania jest bardziej męczący niż wysiłek fizyczny.

„To wezwanie jest wyjątkowym trudem, bo wychowawcy pochylają się nad drugim człowiekiem, aby mu pomóc wzrastać, również duchowo”.

Jednak nagrodą za ów wysiłek jest możliwość dostrzegania wzrostu w dobrem.

„Ważne byśmy wspierali nauczycieli, otaczali ich szacunkiem, doceniali ich pracę. O to powinniśmy zabiegać w naszej ojczyźnie. Wsparcie za nauczycieli wiąże się również z modlitwą za rządzących. Jednak pierwszymi przewodnikami dzieci są ich rodzice”. – podkreślił ks. Kumala. –

„Chcemy włączyć w tę modlitwę rodziców – by podjęli obowiązek wychowania. Kiedy mówią, że wychowanie to obowiązek szkoły, znaczy, że nie rozumieją swojego posłannictwa. Rodzice są pierwszymi i w pewnym wymiarze najważniejszymi wychowawcami, jeśli nie będzie współpracy rodziców i nauczycieli, to wychowanie nowego pokolenia będzie kulało. Trzeba czujności, by prowadzić młodych ludzi. Nie zakazywać i rozkazywać, ale wprowadzać. Również na ścieżkę życia duchowego, by młodzi ludzie byli otwarci na prowadzenie Jezusa Chrystusa”. – stwierdził kustosz.

W odniesieniu do niedzielnej liturgii słowa Bożego marianin zauważył:

„To, co zgromadzimy zostawimy na tej ziemi. A zabierzemy do nieba to, co rozdamy. Starajmy się oddawać to, co mamy – ofiarować siebie – miłość, dobroć i poświęcenie – mówił także w kontekście wychowywania. – Jako uczniowie Chrystusa, mamy wykorzystywać nasze talenty, możliwości, pieniądze i okoliczności, ale ma to służyć naszemu duchowemu dobru i innym ludziom”.

Marianin złożył pedagogom życzenia silnej relacji z Bogiem, który umacnia pośród wyzwań.

Przed błogosławieństwem zgromadzeni modlili się specjalną modlitwą za wychowawców, nauczycieli i katechetów.

Oprawę mszy świętej uświetnił Sanktuaryjny Kwintet Dęty.

Źródło: www.lichen.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-23 09:26:10
miniaturka

Burkina Faso: ISIS jeszcze nie umarł, chrześcijanie cierpią

Jeżeli ktoś uważa, że fundamentalizm islamski skończył się wraz ze zwycięstwem nad Państwem Islamskim w Iraku i Syrii, to jest w wielkim błędzie – powiedział dyrektor włoskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
2019-09-23 10:55:20
miniaturka

IX Noc Świadectw

Już wkrótce IX Noc Świadectw, czyli modlitwa, świadectwa i uwielbienie w parafii św. Michała Archanioła. Tym razem hasłem będą słowa "Nie bój się, odwagi, Bóg daje siły by przełamać wszelki lęk!".
2019-09-23 11:15:55
miniaturka

Październik Miesiącem Misyjnym

Papież Franciszek podjął decyzję, aby październik 2019 r. był szczególnym czasem modlitwy za misje. Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny będziemy obchodzić pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”.
2019-09-23 12:10:00
miniaturka

XXXIII Lądzkie Sympozjum Liturgiczne

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie zaprasza na seminarium pt. "Aby lepiej rozumieć i przeżywać Dzień Pański"
2019-09-23 12:15:51
miniaturka

Caritas: Razem posprzątają las

Ponad 50 worków śmieci zebrali w ubiegłym roku niepełnosprawni z trzech Warsztatów Terapii Zajęciowej, prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej, podczas akcji sprzątania lasu na terenie Powiatu Siedleckiego – Gminy Mokobody. Ile będzie ich w tym roku?
2019-09-23 12:47:32
miniaturka
play

Dzień św. Ojca Pio w kinie

Dzisiaj, we wspomnienie św. Ojca Pio, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbędzie się seans dzieła pt. „Tajemnica ojca Pio” z udziałem reżysera Jose Mario Zavali.