Modlitwa w Wielkim Poście w kościołach stacyjnych miasta Poznania

Po raz czwarty w stolicy Wielkopolski w Środę Popielcową zostanie zainaugurowana modlitwa wielkopostna w kościołach stacyjnych Poznania.

W tym roku wydarzeniu, które rozpocznie się podobnie jak w ubiegłych latach w poznańskiej katedrze, towarzyszyć będzie hasło: „Tajemnica Chrystusa Ukrzyżowanego”.

W Popielec wydarzenie zainauguruje w poznańskiej katedrze abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

„Pielgrzymka do kościołów stacyjnych jest okazją do dobrego przeżycia świętego czasu na modlitwie i powierzenia konkretnej, ważnej dla Kościoła powszechnego i naszej archidiecezji intencji” – tłumaczy ks. Krystian Sammler.

Referent ds. duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Poznaniu zwraca uwagę, że codziennej modlitwie będzie towarzyszyć inna intencja. „Będziemy modlić się m.in. o powołania do służby Bożej w Kościele, o ochronę życia ludzkiego oraz o katolickie wychowanie w rodzinach, a także o dobre przygotowanie do spotkania młodzieży z papieżem w Lizbonie w 2022 roku” – zaznacza ks. Sammler.

Podobnie jak w ub. roku jednym z miejsc stacyjnego pielgrzymowania będzie kaplica pw. Przemienienia Pańskiego, która znajduje się przy Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej w Poznaniu.

Wierni archidiecezji poznańskiej będą mogli pielgrzymować do 35 świątyń parafialnych i zakonnych stolicy Wielkopolski. Wydarzenie będzie trwało w Poznaniu we wszystkie dni tygodnia, oprócz niedziel. Wyjątek stanowią pierwsza niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa. Ostatnim kościołem stacyjnym będzie ponownie poznańska katedra.

Ks. Sammler zaznacza, że w Poznaniu w wielkopostnym pielgrzymowaniu do kościołów stacyjnych bierze udział grupa kilkudziesięciu osób, wśród nich jest środowisko akademickie związanego z Centrum Badań im. Edyty Stein.

Przypomina, że idea pielgrzymowania do kościołów stacyjnych nawiązuje do tradycji Kościoła, podkreśla jedność z papieżem i pasterzami.

Każdego dnia w wyznaczonym kościele będzie obowiązywać ten sam program, obejmujący modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Będzie też okazja do spowiedzi godzinę przed wieczorną Mszą św. Po uroczystej Eucharystii odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Szczegółowy spis kościołów stacyjnych oraz intencje towarzyszące modlitwie stacyjnej zostały opublikowane na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej (www.archpoznan.pl).

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie. To tam wierni w Wielkim Poście gromadzili się wokół biskupa Rzymu, by modlić się i we wspólnocie przeżywać okres pokuty i nawrócenia. Zwyczaj nawiedzania kościołów stacyjnych w tym czasie jest w Wiecznym Mieście bardzo żywy i dziś. Była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka opisała go w wydanej przed pięcioma laty książce „Rzymskie pasje”.

W Polsce inicjatywa ta znana jest m.in. w obu diecezjach warszawskich i w archidiecezji łódzkiej.

msz / Poznań

« 1 »
Załączone: |

reklama

reklama

reklama