Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-22 12:55
AC / eb / KAI

Modlitwa o powołania na tarnowskiej pielgrzymce na Jasną Górę

„Nie kuśmy i nie wystawiajmy kapłanów na próbę, ale módlmy się za nich i współpracujmy z księżmi” - zaapelował bp Stanisław Salaterski do pielgrzymów idących z Tarnowa na Jasną Górę.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Dziś szósty dzień pątnicy są w drodze i modlą się o nowe powołania. Na szlaku jest prawie 160 kapłanów, 50 kleryków i ponad 40 sióstr zakonnych.

„Pielgrzymka jest miejscem formacji powołań. Idą z nami m.in. kapłani, którzy w tym roku przyjęli święcenia i są doświadczonymi pielgrzymami. Dziś mówiąc o swoich pierwszych parafiach, deklarowali, że mają pragnienie pielgrzymowania w kolejnych latach” - mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Na pielgrzymce są także osoby konsekrowane oraz członkowie ruchów i stowarzyszeń m.in. Akcji Katolickiej, Ruchu Światło - Życie, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Rycerze Kolumba. Mówili oni pielgrzymom o swojej posłudze na rzecz Kościoła, dzieci, młodzieży, rodzin a także osób uzależnionych. Na pielgrzymce są również rektor tarnowskiego seminarium ks. Jacek Soprych, alumni i diakoni. „Prosimy Was o modlitwę, my chcemy być święci dla was” - powiedział diakon Adam Wójcik z tarnowskiego seminarium.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa” bp Stanisław Salaterski mówił w homilii, że zadaniem kapłanów jest m.in. wytrwać w powołaniu pomimo doświadczania przeciwności ze strony świata. Wskazywał, że powołanie to zadanie dla rodzin, wspólnoty Kościoła i parafii. „Dziś bardzo potrzeba dobrego klimatu, by pomóc młodym powiedzieć Bogu „tak”. Nawet gdy słyszymy o jednym czy drugim błędzie jakiegoś kapłana, nie traćmy wiary, bo skoro Bóg dał łaskę powołania, to pomoże ją spełnić” - dodał.

Rekolekcjonista podkreślał jak ważne jest towarzyszenie tym, którzy myślą o seminarium czy zakonie. „Gdy słyszymy, że ktoś rozeznaje powołanie, powiedźcie, że będziecie się modlić, że jesteście z tą osobą, że da radę, a nie obiecujmy, że kupimy auto na prymicje. Cieszymy się, że w tym roku być może około 30 młodych ludzi rozpocznie formację w tarnowskim seminarium. Nasza modlitwa przynosi owoce, trwajmy na niej nadal, bo są diecezje w Polsce, które mają mało powołań” - powiedział rekolekcjonista podczas Mszy św. w Żarnowcu.

Biskup mówił też o odpowiedzialności za kapłanów. „Nie kuśmy, nie prowokujmy, nie wystawiajmy kapłanów na próbę, m.in. proponując im alkohol, wysyłając różne SMS-y. Chcemy, by kapłan był święty, by można było o nim dobrze mówić, pomóżmy mu w takim klimacie wzrastać” - powiedział.

W tarnowskiej pielgrzymce idzie prawie 160 kapłanów. W rekolekcjach w drodze bierze udział 11 neoprezbiterów, 11 diakonów, 50 kleryków, ponad 40 sióstr zakonnych, 2 braci zakonnych - poinformowała dyrekcja pielgrzymki.

Pątnicy dotrą do Częstochowy w niedzielę.

eb / Tarnów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy