Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-23 09:16
AC / Marek Raczkiewicz

Modlitwa na otwarcie Światowego Spotkania Rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin rozpoczęło się modlitwą, która równolegle odbywała się w różnych irlandzkich diecezjach. W Dublinie przewodniczył jej miejscowy arcybiskup Diarmuid Martin.

Autor/źródło: ek-s, licencja: CC BY

21 sierpnia wieczorem pawilon modlitewny wypełniły rodziny ze 116 krajów świata, w tym z Polski.  Szczególną uwagę zwracały barwne stroje uczestników z Afryki oraz duża liczba dzieci i młodzieży. Panował nastrój radosny i świąteczny. W uroczystości otwarcia uczestniczył ks. Marek Raczkiewicz.

Uroczyste nieszpory poprzedziła procesja ze sztandarami z dublińskich parafii oraz relikwie rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które zostały specjalnie przywiezione na spotkanie rodzin. Abp Martin w krótkiej homilii powitał uczestników oraz przypomniał hasło spotkanie: “Ewangelia rodziny: radość dla świata”. Zachęcił do modlitwy w intencji rodzin, szczególnie zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem.

Wczoraj od rana uczestnicy dyskutowali o współczesnych problemach i wyzwaniach, m. in. o  wpływie nowych technologii na życie rodzinne, edukacji czy roli kobiet. Spotkanie odbywa się w siedzibie Royal Dublin Society. Na tym znanym stadionie, który został otwarty w 1868 r., odbywają się m. in. mecze piłki nożnej, rugby, koncerty oraz pokazy konne. Dla dzieci i młodzieży zostały przygotowane specjalne miejsca na katechezy, gry i zabawy.

Na ulicach Dublina nie widać jednak oznak odbywającego się kongresu. Panuje też milczenie w mediach, które z kolei na pierwszych stronach poświęcają dużo miejsca ofiarom wykorzystania seksualnego przez duchownych.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-22 17:42:21
miniaturka

Papież: wolności religijnej zagraża relatywizm i radykalizm

Papież Franciszek skierował wezwanie do uczestników konferencji zorganizowanej przez Międzynarodową Sieć Prawodawców Katolickich (International Catholic Legislators Network). Tematem spotkania jest wolność religijna i wolność sumienia.
2018-08-23 08:06:22
miniaturka

Bp Śmigiel w Dublinie: tego nie da się storpedować, tu są ludzie

Przedstawiciel Episkopatu Polski przyznaje, że wiele środowisk próbuje storpedować Światowe Spotkanie Rodzin. Podkreśla jednak, że uczestniczą w nim ludzie wiary i modlitwy, którzy mogą być zaczynem przemiany dla współczesnego Kościoła.
2018-08-23 08:47:32
miniaturka

Papież do Polaków: głoście imię Boga

Zwracając się do obecnych na audiencji Polaków Franciszek pozdrowił szczególnie pątników, którzy pielgrzymują na Jasną Górę i wezwał do odważnego głoszenia światu imienia Boga. Prosił także o modlitwę w intencji podróży do Dublina.
2018-08-23 09:55:28
miniaturka

Niemcy: problemy z umową o azylu kościelnym dla migrantów

Prawie połowa katolickich i ewangelickich parafii w Niemczech nie współpracuje z tamtejszym Federalnym Urzędem ds Migracji i Uchodźców (BAMF).
2018-08-23 10:35:27
miniaturka

Eutanazja dzieci w Belgii

Władze Belgii podały, że w latach 2016-2017 uśmiercono w tym kraju w wyniku tzw. eutanazji troje chorych dzieci.
2018-08-23 11:03:11
miniaturka

Kard. Krajewski: życzyłbym wszystkim, by tak zajęli się problemem pedofilii, jak Kościół

Życzyłbym wszystkim publicznym przestrzeniom, by tak zajęły się tym problemem, jak zajął się Kościół. Jeżeli są nadużycia, sprawa jest prosta - trzeba to zgłosić do prokuratury - powiedział kard. Konrad Krajewski na trasie łódzkiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.