Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-15 14:40
S. Zielińska / Salve TV

Moc słowa - o. Paweł Krupa OP

Czy kazania muszą być nudne? Czy jest recepta na dobre kazanie? Jaki jest Kościół z perspektywy ambony? O. Paweł Krupa OP wyjaśniał, w jaki sposób "wychodzić" homilię, by przemówiła do ludzi.

- Zwykle jak słyszymy odpowiedzi na pytanie o receptę na dobre kazanie, to ludzie zaczynają od czasu. Dobre kazanie to krótkie kazanie. Zasadniczo lepiej jak jest krótkie kazanie, niż długie, ale czas nie jest najważniejszy. Są dwie rzeczy - mówił o. Paweł Krupa.

- Jednym z warunków dobrego kazania jest: "co jest między nami". Mówiąc krótko, czy ja chociaż trochę tych ludzi lubię? Czy mi na nich zależy? - podkreślał.

- Jedno z pierwszych doświadczeń kaznodziejskich to była Msza odprawiana w Krakowie. Parę dni po święceniach kapłańskich, przeor wyznaczył mi mszę o 6 rano. Ja byłem nieprzytomny ze zmęczenia, ale z zapałem powiedziałem "wygłoszę kazanie o 6 rano do tych trojga ludzi". Wracam do zakrystii. Czeka jakaś pani i mówi: "proszę księdza, słyszałam księdza kazanie. Ksiądz jest młody, nie chcę księdza popsuć, ale muszę to powiedzieć. Od lat nie rozmawiam z moją siostrą. Nie mamy zupełnie kontaktu i od roku zastanawiam się czy to nie ja powinnam jednak pierwsza wyciągnąć rękę. Po tym, co ojciec dziś powiedział, wiem, że tak zrobię. Napiszę do niej list. Bóg zapłać. I wyszła. I przysięgam gdyby mnie wtedy zapytała, o czym była Ewangelia - nie pamiętałem, byłem nieprzytomny. To nie jest istotne czy mówi się do trzech osób, czy do trzech tysięcy. Istotne jest czy ja wiem co chcę powiedzieć, motyw, dla którego to mówię, czyli wiara i miłość - opowiadał.

- W jednym z kazań średniowiecznego teologa jest taka uwaga do kaznodziejów: Jeżeli zobaczycie, że ludzie przestają was słuchać, zacznijcie krytykować kler. Wtedy natychmiast zaczną słuchać - żartował duchowny.


Źródło: Karolina Zaremba, Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-15 13:13:32
miniaturka

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej ma 20 lat

W tym roku Poznańskie Misterium Męki Pańskiej obchodzi swoje 20-lecie. Pierwsza inscenizacja odbyła się w 1998 r. od początku wzbudzając wielki entuzjazm i poruszenie w sercach widzów.
2018-02-15 13:45:50
miniaturka

"Mój Post – Twój Posiłek” - akcja chrześcijańskiego ruchu Tucum i kombonianów

Misyjny ruch Tucum oraz misjonarze kombonianie zachęcają do przyłączenia się do akcji „Mój Post – Twój Posiłek”. Uzyskane z akcji środki zostaną przeznaczone na funkcjonowanie przedszkoli w parafii Amakuriat w Kenii.
2018-02-15 14:16:19
miniaturka

Do biegu, gotowi, START… dla osób bezdomnych

Już po raz szósty Dzieło Pomocy św. Ojca Pio kompletuje drużynę, która 18 marca 2018 roku, pobiegnie w XV Półmaratonie Marzanny dla osób bezdomnych. Akcja odbędzie się pod hasłem „Ulica dobra do biegania, nie do mieszkania”.
2018-02-15 15:29:42
miniaturka

Konferencja „Młodzież – przez Synod do Panamy”

- W tym roku sytuacja jest bardzo specyficzna i piękna, bo po drodze do Panamy będziemy mieli Synod o młodzieży – powiedział ks. Emil Parafiniuk na konferencji prasowej, która odbyła się 15 lutego w Warszawie.
2018-02-15 15:43:55
miniaturka
play

„Moja Miłość” - dobry film na Wielki Post

2 marca na ekrany polskich kin wchodzi film „Moja Miłość”. To opowieść o odkrywaniu przez młodą dziewczynę swojej wiary, o poszukiwaniu Boga i podążaniu za jego głosem.
2018-02-15 18:49:27
miniaturka

Polski kapłan nuncjuszem apostolskim w Nikaragui

Nuncjueszem apostolskim w Nikaragui mianowano prezbitera z diecezji pelplińskiej