Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-30 11:54
AC / Michał Król SJ

Młodzież tubylcza z całego świata na ŚDM w Panamie

Ponad tysiąc młodych z ludów tubylczych z różnych części świata weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Papieskie wydarzenie poprzedzi kilkudniowe spotkanie zorganizowane wyłącznie dla nich przez biskupów opiekujących się rdzenną ludnością.

Młodzież spotka się w Soloy w regionie Ngöbe-Buglé na zachodzie Panamy. Region ten zamieszkały jest przez Indian Ngöbe, którzy od początku XVII w. byli ewangelizowani przez europejskich misjonarzy i w większości są katolikami. Jak podkreślają biskupi, będzie to okazja, aby odpowiedzieć na zaproszenie Papieża Franciszka, który apelował, by być wdzięcznym za historię naszych ludów, tak mężnie stawiających czoła wyzwaniom, które nas otaczają.

W programie przewidziane są m.in. świadectwa młodych starających się o zagwarantowanie ochrony ich ziemiom i walczących przeciw kulturze odrzucenia. Potem młodzież uda się do stołecznej Panamy, gdzie w centrum miasta zbuduje tubylczą wioskę, gdzie będzie mogła zaprezentować innym uczestnikom Światowych Dni Młodzieży swoją kulturę i wiarę.
Symbolami spotkania w Soloy jest krzyż, jako centralny symbol chrześcijaństwa; chata kryta strzechą, która obrazuje jedność wspólnoty, która idzie razem; kakao i kukurydza, święte płody dla wielu ludów środkowo-amerykańskich oraz kameleon, przypominający szacunek do stworzenia w całej jego różnorodności.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-30 10:22:11
miniaturka

XIV Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej - Żory 2019

Organizatorzy Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach zapraszają do udziału w XIV edycji.
2018-10-30 10:55:38
miniaturka

Benedyktynki ze Staniątek potrzebują pomocy! Mają pomysł na Wszystkich Świętych

Kupując chryzantemy od sióstr benedyktynek ze Staniątek, nie tylko wspieramy ich opactwo, ale zyskujemy coś jeszcze.
2018-10-30 11:35:54
miniaturka

Franciszek spotkał się z grupą młodzieży z Francji

Aby zrozumieć Słowo Bożym i głosić je innym trzeba przede wszystkim mieć otwarte i wolne serce – mówił Papież Franciszek podczas audiencji dla grupy francuskiej młodzieży, która powróciła z wolontariatu w Argentynie.
2018-10-30 12:19:38
miniaturka

Duże zainteresowanie inicjatywami pod hasłem „Holy Wins”

Już nie tylko we Wrocławiu, w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych, będzie można wziąć udział w marszu świętych lub spędzić czas na balu, którego uczestnicy przebiorą się za osoby wyniesione na ołtarze.
2018-10-30 12:48:40
miniaturka

Papież: u nas Polacy zostali przyjęci bardzo dobrze

Stolica Apostolska opublikowała zapis rozmowy Ojca Świętego ze skalabrynianami. Oprócz przekazanego im przemówienia Papież odpowiadał również na pytania zakonników pracujących wśród migrantów.
2018-10-30 12:59:56
miniaturka

Ochrona danych w Kościele. Relacja ze szkolenia dla inspektorów ochrony danych

W dniach 25–27 października 2018 r. w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym "Księżówka" w Zakopanem odbyło się szkolenie dla inspektorów ochrony danych podmiotów kościelnych.