Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-24 18:36
S. Zielińska / KAI

Młodzi z Poznania: ŚDM w styczniu? Termin to nie problem!

Styczniowy termin ŚDM nie jest dla nas żadną trudnością. Uczniowie w naszym województwie mają wtedy ferie, a studenci zawsze sobie poradzą - mówi Aleksander Konieczny z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”.

Autor/źródło: Marcin Mazur/episkopat.pl

- Przygotowania zaczęliśmy we wrześniu. Jesteśmy już po jednym z trzech dużych spotkań, na które składają się wspólne wielbienie i konferencja ze świadectwem. Ostatnio była u nas Anna Golędzinowska, w kwietniu przyjedzie ks. Pawlukiewicz – relacjonuje w rozmowie z KAI Aleksander Konieczny z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”. Młodzi, którzy wspólnie pojadą do Panamy, planują też wspólne kilkudniowe rekolekcje, żeby poznać się i modlić razem w intencji dobrych owoców tego spotkania. 

Pytany o styczniowy termin spotkania młodych Konieczny podkreśla, że nie tylko nie stanowi on problemu, ale wręcz wzbudza entuzjazm młodzieży, która dokłada starań, by móc spędzić dwa tygodnie stycznia w gorącym karaibskim klimacie. „Styczniowy termin ŚDM nie jest dla nas żadną trudnością. Uczniowie w naszym województwie mają wtedy ferie, a studenci zawsze sobie poradzą” - mówi.

W archidiecezji poznańskiej do wyjazdu szykuje się już ok. 100 osób. Młodzi starają się zbierać na różne sposoby potrzebne fundusze. „O dziwo są ludzie, którzy poprzez ŚDM w Polsce odkryli pragnienie, że chcą poznać Pana Boga i chcą coś dać od siebie. Podoba im się idea tego spotkania i to, że młodzi chcą działać. Jeśli ktoś chce robić coś dobrego, a napotyka na problemy finansowe, to przez takich ludzi Pan Bóg niweluje te trudności!” - mówi Konieczny.

Na Dni w Diecezjach młodzi z Poznania wybierają się do Bocas del Toro – diecezji położonej na karaibskim archipelagu, gdzie posługuje jedyny polski misjonarz w Panamie, werbista ks. Józef Gwóźdź. „Diecezjanami są tam rdzenni mieszkańcy tych wysp. To teren misyjny, a po rozmowach z ks. Józefem wiemy, jakie są tam trudności i wyzwania w budowaniu wspólnoty. Chcemy, żeby nasz wyjazd tam miał charakter misji: żeby nasza młodzież mogła się podzielić wiarą z kimś, kto za dużo nie wie o Bogu, albo jest rozproszony przez różne nurty współczesnego świata i nie do końca wie, jak poradzić sobie z wiarą” - mówi Konieczny. Ma też nadzieję, że młodzi Polacy nie tylko będą „dobrym sygnałem” dla mieszkańców, ale też inspirującym spotkaniem dla Polaków.

Jak podkreśla lider poznańskiego duszpasterstwa, wielu młodych, którzy teraz angażują się w życie Kościoła, to osoby, których pierwszym spotkaniem z ŚDM był udział w krakowskiej edycji i w Dniach w Diecezjach w 2016 r. Ich doświadczenia są tak pozytywne, że chcą kontynuować uczestniczenie w tych spotkaniach, nawet tak odległych, jak panamskie. Dołączają także liczne osoby, które nie brały udziału w ŚDM w Krakowie, ale obserwując z boku wydarzenia w 2016 r., postanowiły bardziej zaangażować się w życie Kościoła. „Te owoce wciąż kiełkują. Niektóre powoli. Bardzo się cieszymy, bo przygotowania do Krakowa, które miały charakter akcyjny, przeobraziły się w szereg spotkań i inicjatyw, które wyznaczają drogę naszego duszpasterstwa” - podsumowuje Konieczny.

Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Informacje o polskich przygotowaniach można znaleźć na stronie: kierunekpanama.pl. Według wstępnych szacunków, Polacy będą najliczniejszą grupą podczas spotkania w Panamie, dokąd planuje się wybrać ok. 2-3 tys. z naszego kraju.

abd / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-24 15:51:42
miniaturka

Kino dyskusyjne - "Miasto Duchów" na Forum Filmów Nie-Zwyczajnych w Dobrym Miejscu

Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi redemptorysta, teolog duchowości, publicysta i filmoznawca o. dr Marek Kotyński CSsR, PWTW.
2018-01-24 16:03:06
miniaturka
play

Misja: Niebo. Wspomnienie śp. Helenki Kmieć - transmisja online

Dziś mija 1. rocznica śmierci Helenki Kmieć. Zapraszamy na transmisję na żywo ze spotkania w Warszawie poświęconego pamięci tej wolontariuszki zamordowanej rok temu w Boliwii.
2018-01-24 18:16:46
miniaturka

Papież: dziękuję Panu, bo wszystko przebiegło dobrze

„Dziękuję Panu, bo wszystko dobrze przebiegło: mogłem spotkać Lud Boży pielgrzymujący na tych ziemiach i wesprzeć rozwój społeczny tych krajów” – w ten sposób Papież odniósł się do zakończonej podróży apostolskiej do Chile i Peru.
2018-01-24 18:36:11
miniaturka
play

Helenka poszła do Nieba

Czy Kościół czuje się odpowiedzialny za śmierć wolontariuszki misyjnej? Czy śp. Helenka Kmieć zostanie ogłoszona świętą? Co powoduje, że młodzi ludzie wyjeżdżają na misje? - na te pytania odpowiadają goście Tematu Dnia Salve TV.
2018-01-24 23:55:31
miniaturka

Duszpasterstwo Akademickie w Gliwicach dziękuje za śp. Helenę Kmieć

Śp. Helena Kmieć przez niemal osiem lat współtworzyła Duszpasterstwo Akademickie w Gliwicach. W 1. rocznicę jej śmierci odbyła się Msza św. i czuwanie modlitewne, podczas których dziękowano za świadectwo jej życia.
2018-01-25 08:30:36
miniaturka

Lourdes: spotkanie dziennikarzy katolickich podczas Dni Świętego Franciszka Salezego

W tych dniach w Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes we Francji odbywa się 22. edycja Dni Świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.