Młodzi Hiszpanie w obronie życia. Wzywają do modlitwy i postu o zaprzestanie eutanazji

Akcja „1 Week for Life” rozpocznie się 18, a zakończy 25 czerwca – w dniu, w którym w Hiszpanii wejdzie w życie nowe prawo o eutanazji i wspomaganym samobójstwie. Organizatorzy zachęcają do modlitwy i postu w intencji zaprzestania eutanazji w Hiszpanii i na całym świecie.

Organizatorzy akcji podkreślają, że hiszpańska ustawa o eutanazji „została uchwalona bez udziału pracowników służby zdrowia i jest sprzeczna z prawem do życia zawartym w artykule 15 Konstytucji”. Jak tłumaczą, eutanazja nie tylko zostanie zdekryminalizowana, ale „stanie się prawem, usługą opieki zdrowotnej”.

„Eutanazja jest zbrodnią i nie może być akceptowana, a naszym obowiązkiem jako chrześcijan jest towarzyszenie cierpiącym, tak jak Maryja towarzyszyła Jezusowi na krzyżu. Ponadto, dzisiaj istnieją alternatywy, takie jak opieka paliatywna, które pomagają złagodzić ból bez kończenia życia pacjenta” – przekonują młodzi katolicy, którzy zainicjowali modlitwę i post w intencji zaprzestania eutanazji. Chcą też modlić się o nawrócenie wszystkich dusz i promować kulturę życia.

Ustawa legalizująca eutanazję i wspomagane samobójstwo w Hiszpanii została uchwalona w marcu. Pacjenci, którzy będą mogli wystąpić o eutanazję, muszą być dorosłymi obywatelami Hiszpanii lub legalnymi rezydentami, którzy cierpią na „poważną i nieuleczalną chorobę lub poważną, przewlekłą i powodującą niezdolność do pracy chorobę”.

Poważna i nieuleczalna choroba jest definiowana jako „taka, która ze swojej natury powoduje ciągłe i nie do zniesienia cierpienie fizyczne lub psychiczne bez możliwości ulgi, którą osoba uważa za akceptowalną, z ograniczonymi prognozami na życie w kontekście postępującej słabości”.

Prawo wymaga, aby Narodowy System Opieki Zdrowotnej zapewniał eutanazję i chociaż poszczególni lekarze mogą się odwoływać do klauzuli sumienia to placówki medyczne, nawet prywatne, nie mogą zgłosić takiego sprzeciwu jako instytucje.

Do korzystania właśnie z klauzuli sumienia wezwał lekarzy bp Luis Javier Argüello Garcia, biskup pomocnicy Valladolid i sekretarz generalny hiszpańskiego episkopatu. Zaapelował, by „nie wywoływali śmierci w celu złagodzenia cierpienia”, ale zamiast tego traktowali pacjenta z „czułością, bliskością, miłosierdziem, zachętą i nadzieją dla tych ludzi, którzy są w końcowej fazie swojego życia, być może w chwilach cierpienia, wymagających pociechy, troski i nadziei”.

Episkopat przygotował również poradnik dla pacjentów, jak stworzyć testament życia, który „określa, że należy zastosować odpowiednie leczenie w celu złagodzenia cierpienia”, ale z wyłączeniem eutanazji.

Przeciwnicy nowego prawa wskazywali, że tym, czego Hiszpania potrzebuje zamiast eutanazji, jest dostęp do opieki paliatywnej. Spośród około 120 tys. pacjentów wymagających opieki paliatywnej, połowa nie ma do niej dostępu.

Źródło: Catholic News Agency

« 1 »

reklama

reklama

reklama