Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-27 14:51
S. Zielińska / KAI

Mjanma: tysiące katolików witało papieża na ulicach Rangunu

Tysiące katolików witało papieża na ulicach mjanmańskiej metropolii Rangunu. "Nasz papież jest tutaj. Jestem taki szczęśliwy" - mówi 17-letni Kaczin Brang Seng Aung.

Autor/źródło: Pixabay, Schmid-Reportagen, licencja: CC0

Wśród witających Papieża byli Birmańczycy, Kaczinowie, Kajanowie i Tamilowie. Wymachując flagami Mjanmy i Watykanu, wielu ludzi ze łzami w oczach fetowało Franciszka. Kaczin Brang Seng Aung przyjechał z przyjaciółmi z Myitkyina, aby spotkać Ojca Świętego. W większości zamieszkały przez chrześcijan stan Kaczin w północno-wschodniej części kraju, z którego pochodzi, od lat rozdziera wojna domowa.

Franciszek jest pierwszym w historii papieżem, który odwiedza głównie buddyjską Mjanmę (dawną Birmę). Trzydniowa wizyta przebiega pod hasłem "Miłość i pokój". Punktem kulminacyjnym będzie wielka Msza św. w środę na błoniach Kyaikkasan Ground w Rangunie, na której oczekuje się ok. 200 tys. osób. Jak zauważają obserwatorzy dla papieża znanego z używania klarownych i dobitnych słów, wizyta w Mjanmie to dyplomatyczny "balans na linie". Zarówno mieszkańcy, jak również wielu cudzoziemców oczekuje od niego zajęcia wyraźnego stanowiska w sprawie brutalnych prześladowań muzułmańskiego plemienia Rohindża, wojny między wojskiem przeciwko etnicznym separatystom z chrześcijańskich w większości stanów Karen, Czin i Kaczin, a także mowy nienawiści nacjonalistycznych mnichów buddyjskich przeciwko muzułmanom. Jednakże katoliccy biskupi z Mjanmy ze względu na tych ostatnich zasugerowali papieżowi, aby podczas pobytu w nie używał słowa "Rohindża". 

Niecierpliwie wyczekuje się "prywatnego" spotkania we wtorek papieża ze stojącą na czele rządu Mjanmy oraz kierującej dyplomacją panią Aung San Suu Kyi i z generałem komandorem Min Aung Hlaingem. Spotkanie z nim powinno mieć miejsce już dzisiaj wieczorem czasu lokalnego. Generał Min Aung Hlaing uważany jest za jedną z najważniejszych postaci Mjanmy ze względu na potężną rolę polityczną armii jaką zapewnia jej konstytucja. Bez niego nie jest możliwe ani rozwiązanie konfliktu z Rohindżami, ani pokój z innymi grupami etnicznymi.

Z Rangunu papież Franciszek uda się w czwartek do Bangladeszu. Wizyta w tym w większości muzułmańskim kraju przebiega pod hasłem "Zgoda i pokój". Również w Bangladeszu będzie rozmawiał na temat Rohindżów, ponieważ ponad 630 tys. osób tej mniejszości uciekło ze stanu Rakhine do Bangladeszu. Papież spotka się z przedstawicielami Rohindżów w Dhace.

tom (KAI/KAP) / Rangun

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-27 13:19:20
miniaturka
play

Ruszyła rejestracja na akcję "Wigilia bez granic"

Ruszyła akcja "Wigilia bez granic" organizowana przez Instytut Myśli Schumana. Na stronie internetowej akcji rozpoczęła się rejestracja rodzin, cudzoziemców oraz liderów.
2017-11-27 13:50:18
miniaturka

Historia bożonarodzeniowego drzewka – kilka słów o świątecznej tradycji

Święta Bożego Narodzenia – to głębokie przeżywanie narodzenia Chrystusa w życiu każdego z nas, ale to także czas szczególnej gościnności, troski o bliźniego, rodzinnych spotkań i refleksji oraz pielęgnowania tradycji.
2017-11-27 14:17:29
miniaturka

Dziś w TVP "Brat naszego Boga" z Borysem Szycem

Spektakl pt. "Brat naszego Boga" na podstawie dramatu Karola Wojtyły pokaże dziś telewizyjna Jedynka. Tytułową rolę w sztuce o św. Bracie Albercie gra Borys Szyc.
2017-11-27 15:31:04
miniaturka

Na pomoc "Szlachetnej Paczki" może liczyć już 15 tys. rodzin

Na stronie "Szlachetnej Paczki" zadeklarowano pomoc już dla ponad 15 tys. rodzin. 18 listopada została otwarta baza rodzin, które potrzebują pomocy. Są to m.in. osoby starsze, samotne, niepełnosprawne, a także ubogie dzieci i rodziny.
2017-11-27 15:49:40
miniaturka

Katecheza adwentowa dla rodziców i dzieci - Ratunku SMOG

Czy jako rodzice, wychowawcy, mamy wpływ na to jak kształtuje się duchowość dziecka? Zdecydowanie tak! W Krakowie wkrótce odbędzie się katecheza adwentowa dla rodziców i dzieci - Ratunku SMOG.
2017-11-27 18:00:25
miniaturka

Koncert poświęcony ks. Krzysztofowi Grzywoczowi

Diecezja Opolska serdecznie zaprasza na koncert pamięci „W duchu i przyjaźni” poświęcony ks. Krzysztofowi Grzywoczowi.