Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-28 11:44
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Misjonarze niosą nadzieję zagrożonym wirusem ludom Amazonii

Koronawirus obnażył sytuację totalnego porzucenia mieszkańców Amazonii przez rządy krajów, na terenie których rozciągają się „płuca świata”. W wyniku pandemii wiele grup etnicznych zagrożonych jest wyginięciem.

Autor/źródło: Pixabay, nile, licencja: CC0

Mieszkańcy wielu wiosek w dżungli nie mają dostępu do podstawowej opieki medycznej, a wirus zaczyna się coraz bardziej rozprzestrzeniać” – mówi Radiu Watykańskiemu włoski misjonarz pracujący w peruwiańskiej Amazonii.

Ks. Roberto Carrasco był jednym z uczestników ubiegłorocznego synodu biskupów dla Amazonii. Wskazuje on, że pandemia boleśnie ujawniła, jak bardzo potrzeba odpowiedzialnego zaangażowania na rzecz środowiska, stawiającego w centrum człowieka, a nie zysk. „W czasie obecnego kryzysu powinniśmy obowiązkowo sięgnąć po papieską encyklikę «Laudato sì» i posynodalną adhortację «Querida Amazonia», by lepiej zrozumieć, jak zacząć żyć po pandemii” – mówi włoski oblat. Zauważa, że od początku roku dokumenty te stanowiły źródło refleksji we wszystkich wspólnotach amazońskiej dżungli, wydanej na pastwę firm wydobywczych i przez nie bezlitośnie wyniszczanych.

Misjonarz alarmuje, że bez pomocy Kościoła tysiące ludzi pozostałoby bez jakiegokolwiek wsparcia medycznego i żywnościowego. Wirus coraz szybciej się rozprzestrzenia m.in. za sprawą drwali, którzy - mimo stanu wyjątkowego i rządowego zakazu przemieszczania się - przypływają nielegalnie na te tereny przynosząc ze sobą wirusa z dużych miast. Na terenie liczącej 80 tys. mieszkańców misji w Aucayacu, gdzie pracuje ks. Carrasco,  jest tylko dwóch lekarzy i czterech pielęgniarzy, brakuje podstawowych leków i testów. Coraz bardziej doskwiera głód.

„Mamy świadomość tego, że bierność państwa wystawia wiele grup na «etniczne ludobójstwo»” – alarmuje misjonarz. Podkreśla, że Kościół mobilizuje wszystkie możliwe instytucje, by pomóc przetrwać ten trudny czas mieszkańcom Amazonii. W akcję włączają się m.in. pracujące na tym terenie polskie misjonarki świeckie organizując ogromną zbiórkę funduszy na leki, butle tlenowe i środki ochrony.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-05-28 10:17:35
miniaturka

Kolejna pakistańska chrześcijanka, zmuszona ślubem do przejścia na islam

Kolejna 14-letnia chrześcijanka została uprowadzona w Pakistanie. Muzułmański porywacz zmusił ją siłą do ślubu i przejścia na islam. W kraju tym kwitnie proceder handlu nastolatkami przeznaczonymi na muzułmańskie żony.
2020-05-28 11:12:39
miniaturka

Papież do Polaków: niech Duch Święty pomaga wzrastać w wierze!

W perspektywie zbliżającej się uroczystości Pięćdziesiątnicy Franciszek wezwał do bycia uległymi na działanie Ducha Świętego, aby życie każdego było zawsze ogrzewane i rozświetlane przez miłość, którą On rozlewa w naszych sercach.
2020-05-28 11:27:58
miniaturka

Fragment książki - Okultystyczne korzenie światowej rewolucji

Co komunizm ma wspólnego z tradycją ezoteryczną, ze starożytnymi orfikami i gnozą? Kwestię tę naświetla Michał Krajski w ostatnio wydanej przez Frondę książce „Okultystyczne korzenie światowej rewolucji”. Poniżej zamieszczamy fragment rozdziału „Religijny wymiar komunizmu".
2020-05-28 12:37:00
miniaturka

Australia: prokuratura pozywa media za bezprawne osądzenie kard. Pella

Australijska prokuratura pozwała 19 dziennikarzy oraz 21 agencji medialnych za nagonkę na kard. Georga Pella, oskarżonego w 2018 r. o rzekome molestowanie małoletnich w celach seksualnych. Urząd wskazał na "naruszenie obowiązku milczenia" oraz pogardę dla krajowego prawa.
2020-05-28 13:18:31
miniaturka

Abp Ryś o największej przeszkodzie w głoszeniu Ewangelii

- Świat nie uwierzy, jeśli w naszej ewangelizacji rywalizujemy ze sobą: kto pierwszy, kto lepiej, kto więcej; komu się udało, a tamtemu się na szczęście nie udało; która formacja lepsza, który charyzmat doskonalszy - przestrzegał abp Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej Mszy św.
2020-05-28 13:44:51
miniaturka

Jasna Góra: dziś dziękczynienie za życie Prymasa Wyszyńskiego

Przypadająca dziś 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze przeżywana jest przede wszystkim jako dziękczynienie za jego życie, które jest darem dla Kościoła i Polski, a także błaganie o rychłe ogłoszenie go błogosławionym.