Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-05 15:21
JR / vaticannews.va

Misjonarz w Wenezueli: nie wiem, jak ludziom udaje się tu przeżyć

Kto nie jest tu na miejscu, nigdy nie zrozumie, w jak tragicznej sytuacji znajdują się mieszkańcy Wenezueli. 80 proc. ludności nie może najeść się do syta, niemal nikt nie może kupić lekarstw, szkoły wszystkich szczebli są zamknięte, bo rząd płaci nauczycielom 4 dolary na miesiąc.

Autor/źródło: Pixabay.com

Tak sytuację w tym kraju realnego socjalizmu opisuje szwajcarski misjonarz, który posługuje tam od ponad 40 lat. Przyznaje, że sam nie wie, jak ludziom udaje się przeżyć w takich warunkach.

Przez wiele lat Wenezuela była jednym z najlepiej prosperujących krajów Ameryki Łacińskiej, głównie dzięki ogromnym złożom ropy naftowej. Zmieniły to rządy Hugo Cháveza i jego następcy Nicolása Maduro. Na skutek socjalistycznej reorganizacji państwa oraz utrzymującej się korupcji nastąpił kompletny rozkład gospodarki. W rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Angelo Treccani przyznaje, że nie potrafi zrozumieć, jak mogło do tego dojść, jak można było dokonać tak wielkiego spustoszenia. Zauważa, że normalni ludzie często nie zdają sobie sprawy z przyczyn tej sytuacji i wierzą rządowej propagandzie.

„Przyznają, że wcześniej było lepiej, ale rządowi udaje się przekonać ludzi, że winni są obcy, Stany Zjednoczone. Kiedy tu przyjechałem, przed 40 laty, nikt nie cierpiał głodu. Oczywiście, byli ludzie biedni, ale szkolnictwo funkcjonowało dość dobrze, szpitale dysponowały lekami, była zapewniona darmowa opieka zdrowotna. Mieszkańcy Wenezueli to pamiętają, wiedzą, że było lepiej. Ale nie potrafią wyciągnąć z tego wniosków – mówi papieskiej rozgłośni ks. Treccani. - Brakuje im odpowiedzialności obywatelskiej. W wyborach głosują na tego, kto da więcej, kto więcej im obieca. Nieważne, że kradnie. Brak więc dojrzałości obywatelskiej. I to trudno jest zmienić”.

Szwajcarski misjonarz zajmuje się aktualnie przekazywaniem wiedzy rolniczej lokalnej społeczności, bo przemiany gospodarcze zrujnowały również rolnictwo. Produkcja rolna stoi, bo brakuje nawozów, środków chemicznych. Jak pokazuję ludziom, jak się bez tego obejść – mówi ks. Treccani.

Krzysztof Bronk - Watykan


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-05 12:57:18
miniaturka

Siedziby zakonu krzyżackiego. Obronne zamki czy domy klasztorne?

„Powszechnie używamy w odniesieniu do siedziby zakonu krzyżackiego terminu «zamek», nawiązując do funkcji obronnych, warownych czy militarnych. A przecież podstawowe funkcje, które musiały pełnić te miejsca, to były funkcje zakonne” – przypomina profesor UMK w Toruniu Waldemar Rozynkowski.
2021-07-05 13:19:16
miniaturka

Więzienie za werset z Pisma Świętego? Tak może się skończyć sprawa fińskiej posłanki

Za zamieszczenie na prywatnym koncie na Twitterze fragmentu Pisma Świętego dotyczącego homoseksualizmu fińskiej parlamentarzystce Päivi Räsänen grozi więzienie. Stawiany jest jej zarzut „agitacji etnicznej”. Pod petycją w jej obronie podpisało się już ponad 80 tys. osób.
2021-07-05 13:22:05
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Odważne przybliżenie się do Jezusa pozwala nam samym stanąć w prawdzie. Każdy potrzebuje Jego uzdrowienia. Paradoksalnie najbardziej ci, którzy zaprzeczają tej potrzebie. Proces uzdrowienia z najcięższej choroby, jaką jest grzech, następuje przez otwarcie się na Jezusa.
2021-07-05 15:47:07
miniaturka

Amerykanie nie chcą aborcji na życzenie

Większość Amerykanów sprzeciwia się nieograniczonemu dostępowi do aborcji w późnym okresie ciąży. Zaledwie jedna trzecia uważa, że aborcja powinna być możliwa w drugim trymestrze, a tylko 19 proc., że w trzecim. Aż 55 proc. respondentów poparło zakaz aborcji po 20. tygodniu ciąży, z wyjątkiem przypadków ratowania życia matki.
2021-07-06 08:44:50
miniaturka

Papież czuje się dobrze, pozostanie w szpitalu 7 dni

Jeśli nie będzie komplikacji, Papież pozostanie w szpitalu przez około 7 dni. Ogólny stan Franciszka jest dobry, oddycha samodzielnie, jest przytomny – podało w południe watykańskie Biuro Prasowe.
2021-07-06 08:48:13
miniaturka

Słowacja i Węgry reagują z radością na ogłoszenie papieskiej podróży

Radość z ogłoszonej oficjalnie wizyty Papieża Franciszka na Słowację wyrażają biskupi, a także władze państwowe. Przewodniczący Episkopatu Słowacji przypomniał przy tej okazji przeżycia związane z wcześniejszą pielgrzymką św. Jana Pawła II