Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-04 10:42
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Misjonarz na Filipinach: postcovidowa bieda dopiero uderzy

Pandemia powoduje szczególnie doktliwe straty w krajach rozwijających się. Nie chodzi tylko o bezpośrednie skutki zdrowotne, ale o długotrwały kryzys ekonomiczny i społeczny, który pogłębia panującą tam biedę. Wiele osób straciło wszelkie źródła utrzymania

Autor/źródło: Slumsy Manili - vaticannews.va

„Prędzej niż koronawirus zabije nas pogłębiająca się bieda.” Te słowa coraz częściej słyszy francuski misjonarz na Filipinach, który pracuje w Manili wśród dzieci ulicy i pomaga mieszkańcom slumsów. Ks. Matthieu Dauchez zauważa, że ograniczenia sanitarne sprawiły, iż najubożsi, pracujący głównie na dniówki, stracili jakąkolwiek możliwość zarobku, co przekłada się na coraz większy głód w rodzinach.


Wywołany koronawirusem kryzys ekonomiczny wciąż przybiera na sile, a najubożsi są jego pierwszymi ofiarami – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Dauchez wskazując, że bez pomocy z zewnątrz wiele rodzin nie przetrwa dramatu pandemii. Francuski misjonarz apeluje, by w tym trudnym czasie hojnie dzielić się z potrzebującymi.


    „Nasilamy naszą pomoc rodzinom poprzez ośrodki dożywiania działające w slumsach. Widzimy jednak, że z powodu braku pracy liczba potrzebujących ostatnio się podwoiła – mówi papieskiej rozgłośni ks. Dauchez. – Coraz więcej rodzin nie ma co jeść. Na skrzyżowaniach pustych ulic, ponieważ ruch jest ograniczony, widać coraz więcej żebrzących. Już na początku pandemii ponad połowa mieszkańców Manili miała środki finansowe na przeżycie zaledwie tygodnia, teraz sytuacja jest katastrofalna. Spowodowane jest to m.in. tym, że ich bliscy, którzy pracowali za granicą, by utrzymywać rodziny, też zostali dotknięci kryzysem i nie przysyłają pieniędzy, wielu musiało wrócić na Filipiny. Kryzys wciąż nie jest za nami tylko przed nami, ponieważ jest to kryzys gospoarczy, który z ogromną siłą uderzy w rodziny w najbliższych miesiącach.“


Ks. Dauchez wskazuje, że jednym z wymiarów obecnego kryzysu jest rosnąca liczba samobójstw. Władze Manili zwróciły się o pomoc w tej kwestii do Kościoła prosząc o zintensyfikowanie, już prowadzonych przez kapłanów i siostry zakonne, działań na rzecz rodziny obejmujących m.in. wsparcie duchowe i psychologiczne.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-04 08:55:00
miniaturka

Zmarł Eugeniusz Mróz - ostatni żyjący kolega Karola Wojtyły

W Domu Pomocy Społecznej w Krapkowicach na Opolszczyźnie zmarł Eugeniusz Mróz, ostatni żyjący kolega z dzieciństwa Karola Wojtyły. Razem wychowywali się na ulicy Kościelnej w Wadowicach, razem chodzili do szkół. W 1938 roku zdawali maturę. Eugeniusz Mróz miał sto lat.
2020-11-04 10:19:53
miniaturka

Nina Nowak zaśpiewa w Warszawie w hołdzie Janowi Pawłowi II

W niedzielę 8 listopada odbędzie się wyjątkowy koncert czołowej polskiej śpiewaczki Niny Nowak, połączony z uroczystą Mszą św., dedykowany pamięci Jana Pawła II w 100 rocznicę jego urodzin. Początek uroczystości o godz. 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej.
2020-11-04 10:31:12
miniaturka

Podcast Zapytaj Boga Dlaczego

Ja i Ty, My i Wy - to tytuł nowego odcinka podcastu Zapytaj Boga Dlaczego, który skierowany jest szczególnie do młodzieży polonijnej. Prowadzi go Anna Pierz z bp Wiesławem Lechowiczem, Delegatelm KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Celem podcastu jest stworzenie miejsca, w którym każdy może odnaleźć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania związane z Bogiem, religią i duchowością. Zapraszamy do subksybowania i słuchania!
2020-11-04 11:10:36
miniaturka

Polacy negatywnie o roli Kościoła w życiu publicznym - sondaż DGP i RFM FM

Zaangażowanie w kwestie polityczne nie jest tym, czego oczekują Polacy od Kościoła. Taki wniosek może wypływać z najnowszego sondażu zrealizowanego na polecenie "Dziennika Gazeta Polska" i RFM FM.
2020-11-04 11:28:15
miniaturka

Sojusz tronu z ołtarzem po amerykańsku

Ważą się losy wyborów w USA. Obaj kandydaci na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych deklarują, że wiara odgrywa w ich życiu ważną rolę i ma przełożenie na podejmowane decyzje. Biden jest katolikiem, Trump – prezbiterianinem. Ale to ten drugi zdecydowanie broni życia nienarodzonych.
2020-11-04 11:48:01
miniaturka

Prześladowania chrześcijan na świecie - nie zapominajmy o naszych braciach!

XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest okazją do przypomnienia, że chrześcijanie od lat stanowią najbardziej prześladowaną grupę wyznaniową. Co sprawia, że znienawidzeni są przez tak różne opcje światopoglądowe jak fundamentalizm, komunizm czy zachodni liberalizm?