Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-07 07:58
MG / PAP

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat o odstępach między dawkami szczepionki

Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze nie miały iniekcji. Przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie w granicach 12 tygodni, zaś jeśli chodzi o szczepionki od Pfizera i Moderny - do 6 tygodni.

Autor/źródło: PAP

Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek zostanie podana w terminie późniejszym.


Ministerstwo Zdrowia wydało w sobotę komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna.


W komunikacie, z którym zapoznała się PAP, podano, że zalecenia wydano po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów.


"Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami" - głosi komunikat.


Podano w nim, że szczepienia osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać zachowując odstęp w granicach 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni).


Wskazanie to - jak zaznaczono - dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19. MZ poinformowało, że zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona w terminie późniejszym, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2.


Niniejsze zalecenia - jak podało MZ - stosuje się dla osób, które nie otrzymały dotychczas pierwszej dawki szczepionek. (PAP)


Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-07 12:29:55
miniaturka

Dominikanie z Wrocławia przepraszają za krzywdy z lat 1996-2000

Dominikanie z Wrocławia przepraszają za krzywdy wyrządzone przez jednego z duszpasterzy w latach 1996-2000. Nie chodzi o nadużycia seksualne, ale o działania przypominające praktyki charakterystyczne dla sekt religijnych
2021-03-07 13:08:09
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dlaczego Słowo Boże czasem nie przynosi owocu w naszym życiu? Chodzi o to, z jakim nastawieniem człowiek je przyjmuje, na jaką glebę pada Boże proroctwo, które niesie nam Słowo Życia. Nieraz to nasze własne oczekiwania i uprzedzenia stanowią zasadniczą przeszkodę
2021-03-07 13:15:50
miniaturka

Cypr: Kościół prawosławny żąda wycofania piosenki zgłoszonej na konkurs Eurowizji

Na Cyprze odbyły się 6 marca demonstracje przeciwko kandydaturze piosenki „El Diablo”, zgłoszonej na tegoroczny konkurs Eurowizji. We wtorek Święty Synod tamtejszego Kościoła prawosławnego oświadczył, że „piosenka ta zasadniczo pochwala fatalistyczne poddanie się władzy szatana".
2021-03-07 16:27:19
miniaturka

Papież w Irbilu: mogę zobaczyć i dotknąć własnymi rękami, że Kościół w Iraku żyje

Liturgia, którą sprawował Papież na stadionie w Irbilu była najliczniejszym wydarzeniem pielgrzymki. Zwracając się do 10 tys. wiernych zgromadzonych na stadionie, powiedział, że musimy wyrzec się pokusy reagowania ludzką siłą, a zamiast tego zaufać Chrystusowi, który chce uleczyć bolesne wspomnienia
2021-03-08 08:54:47
miniaturka

To była jedna z najważniejszych i najbardziej niebezpiecznych pielgrzymek papieskich

„Myślę, że tę odwagę Ojca Świętego chrześcijanie przyjęli bardzo dobrze. Oni w takiej atmosferze żyją od dawna, od dziesięcioleci i potrzebują ojcowskiej pociechy” – podsumowuje wizytę papieża w Iraku ks. Andrzej Halemba z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
2021-03-08 09:52:45
miniaturka

Jej zdjęcie obiegło świat. „Przygotowałam się, aby oddać życie za Kościół, ludzi i naród

Siostra Ann Nu Thawng, zakonnica z Birmy, stanęła na drodze uzbrojonym policjantom. Błagała, by nie strzelali do protestujących w mieście Myitkyina. „Kiedy zobaczyłam, co się dzieje, poczułam się jak na wojnie” – wspomina ten moment.