Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-24 13:06
JR / PAP

Ministerstwo Zdrowia określi wymagania wykonywania szczepień w aptekach

W katalogu podmiotów uprawnionych do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 znajdą się apteki ogólnodostępne – zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Drugi projekt określi wymagania, jaki musi spełniać apteczny lokal i jego wyposażenie.

Autor/źródło: Unsplash / National Cancer Institute

MZ skierowało w poniedziałek do konsultacji dwa projekty rozporządzeń dotyczące szczepień w aptekach.

Pierwszy z nich – projekt rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania COVID-19 – stanowi wykonanie upoważnienia z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Projekt wymienia w katalogu podmiotów uprawnionych do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 apteki ogólnodostępne. W ocenie skutków regulacji podano, że w Polsce jest ok. 12,1 tys. aktywnych aptek ogólnodostępnych.

Druga z projektowanych regulacji, to projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. W OSR podano, że Naczelna Rada Aptekarska (NRA) zgłosiła uwagę wskazującą na potrzebę wykreślenia z projektu odniesień do szczepień wyłącznie przeciwko COVID-19 ze względu na równoległe prace parlamentarne w zakresie przepisów wprowadzających szczepienia w aptekach w ogóle na poziomie ustawowym. Uwaga ta została uwzględniona.

NRA zgłosiła również potrzebę przeformułowania brzmienia innego przepisu. Pierwotnie zaproponowano, że aby pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe apteki ogólnodostepnej mogło służyć do przeprowadzania szczepień, musi ono posiadać oddzielne wejście z zewnątrz apteki, co ograniczałoby kontakt osób szczepiących się z nieprzeprowadzającym szczepień personelem apteki, oraz innymi klientami apteki.

W ocenie Rady wymóg ten był niemożliwy do spełnienia w przypadku zasadniczej większości aptek ogólnodostępnych. Dlatego NRA zaproponowała rozwiązanie polegające na wprowadzeniu wymogu istnienia w aptece pisemnej procedury określającej sposób dostępu i korzystania z tego pomieszczenia, który gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności, a także niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki, w szczególności sporządzanie produktów leczniczych oraz przechowywanie produktów leczniczych lub wyrobów medycznych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa. To rozwiązanie – jak podano w OSR - jest dużo bardziej elastyczne od pierwotnie zaproponowanego, dlatego projektodawca je zaakceptował i inkorporował do projektu.

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-24 12:10:04
miniaturka

Napoleon – niedoszły Amerykanin, który sprzedał Luizjanę „spojrzenie hiszpańskie”

Upamiętnienie zbliżającej się dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona nie będzie świętem we Francji – tak przynajmniej twierdzą organizatorzy. To dobrze, bo nie tylko Francuzom zostanie wreszcie ukazana prawda, że nie był on tak wybitną postacią, jak się to przedstawia.
2021-05-24 12:21:29
miniaturka

Rosyjska dezinformacja czy prawda? Tajemnicza sprawa laptopa Huntera Bidena

Autorzy listu oskarżającego Rosjan o to, że celowo rozpętali aferę wokół laptopa syna obecnego prezydenta USA, dziś milczą. Zarzuty zawarte w ich piśmie zostały odrzucone przez większość ekspertów, którzy jasno wyrazili opinię, że nie była to akcja dezinformacyjna. Wątpliwości jednak pozostają.
2021-05-24 13:00:50
miniaturka

Wiosna Kościoła w Salzburgu! Setki tysięcy młodych docenia obecność Boga w ich życiu

„Trzeba przestać pytać o to, co może uczynić Kościół atrakcyjnym. Jedyną atrakcją Kościoła jest obecność Boga!” – podkreślił Johannes Hartl podczas Festiwalu Młodzieży w Salzburgu, który połączył setki tysięcy młodych podczas transmisji na żywo.
2021-05-24 13:51:34
miniaturka

W Polsce blisko 5,6 mln osób jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

W Polsce wykonano dotąd 17 941 112 szczepień przeciw COVID-19 – podano w poniedziałek na rządowych stronach. W pełni zaszczepionych jest 5 597 165 osób.
2021-05-24 14:02:50
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nie można traktować Boga jak skarbonki, polisy ubezpieczeniowej, dobrej lokaty na przyszłość. Taka gra z Kimś, kto jest miłością, byłaby naszą kompromitacją. Opuszczam wszystko, bo kocham, to jedyna uczciwa motywacja. Czyste intencje pozwalają nam jednak odkryć, jak nieproporcjonalnie więcej otrzymujemy niż daliśmy.
2021-05-24 14:26:47
miniaturka

Papież do watykańskich mediów: róbcie wszystko, żeby docierać do ludzi

Papież Franciszek złożył wizytę w historycznej siedzibie Radia Watykańskiego, Palazzo Pio, w którym od ubiegłego roku mieszczą się również redakcje „L’Osservatore Romano”. Papieska wizyta jest związana z 90-leciem Radia Watykańskiego i 160-leciem „L’Osservatore Romano”.