Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-12 13:28
JR / PAP

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłasza program dofinansowania wycieczek szkolnych

Dofinansowanie wycieczek szkolnych do muzeów, miejsc związanych z kulturą ludową, nauką i z polskimi bohaterami narodowymi zakłada program pilotażowy „Poznaj Polskę”, zaprezentowany w czwartek przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Autor/źródło: PAP

Szef MEiN na konferencji prasowej przedstawił szczegóły programu pilotażowego „Poznaj Polskę – nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki”.

Celem tej inicjatywy – jak mówił minister – jest dofinansowanie do 80 proc. kosztów wycieczek szkolnych do miejsc pamięci narodowej, miejsc związanych z kulturą, z nauką i z polskimi bohaterami narodowymi. Resort chce w ten sposób wspierać nauczycieli w realizacji podstawy programowej, uatrakcyjnić proces nauczania oraz promować nowoczesną edukację.

Czarnek przekazał, że budżet pilotażowy w 2021 r. wynosi 15 mln zł. W ramach przedsięwzięcia MEiN będzie dofinansowywać wycieczki jednodniowe do 5 tys. zł. Wycieczki dwudniowe – do 10 tys. zł i wycieczki trzydniowe – do 15 tys. zł.

Zaznaczył, że dofinansowanie nie będzie zależne od liczby uczestników. „Nas nie interesuje do końca, ilu uczestników będzie na tej wycieczce. Jeśli organizatorzy wycieczek do konkretnych miejsc zadbają o to, żeby koszty tej wycieczki były racjonalne, to może to być 80 i 100 uczniów w ramach np. tych 5 tys. zł., przy czym te 5 tys. zł nie może przekroczyć 80 proc. całości kosztów wycieczki” – wyjaśnił Czarnek.

Wyraził nadzieję, że zainteresowanie programem będzie na tyle duże, że cały budżet zostanie wykorzystany i z wycieczek skorzysta kilkaset tysięcy uczniów.

„Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie szkół, dyrektorów szkół, nauczycieli, a potem będziemy decydować, co dalej po pilotażu. W przyszłym roku będziemy może przechodzić do konkretnego programu rządowego dofinansowania wycieczek szkolnych” – oświadczył minister.

Dodał, że w programie pilotażowym wytyczono cztery obszary edukacyjne: śladami Polskiego Państwa Podziemnego, śladami kard. Stefana Wyszyńskiego, śladami kultury i dziedzictwa narodowego, a także śladami największych osiągnięć polskiej nauki.

Obszar „śladami Polskiego Państwa Podziemnego” ma obejmować wycieczki do muzeów, m.in. do Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Parku Pamięci Narodowej i do wszystkich muzeów związanych z bohaterami walczącymi o wolność.

Z kolei obszar „śladami kard. Stefana Wyszyńskiego” ma związek z jego beatyfikacją we wrześniu.

Trzeci obszar „kultura i dziedzictwo narodowe” zakłada wycieczki do miejsc związanych z polską kulturą ludową. „Jesteśmy w stałym kontakcie z Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi, aby w zakresie kultury ludowej pokazywać dzieciom i młodzieży trzon polskiej kultury” – zapowiedział Czarnek.

Ostatni obszar „największe osiągnięcia polskiej nauki” będzie obejmować wycieczki do ośrodków popularyzowania polskiej nauki, jak Centrum Nauki Kopernik.

Projekt „Poznaj Polskę” ma być tworzony we współpracy MEiN i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Czarnek podkreślił, że wycieczki mają być różnicowane ze względu na poziom edukacyjny uczniów. Warunkiem uzyskania finansowania do wycieczek jednodniowych ma być realizacja przynajmniej dwóch punktów edukacyjnych, wskazanych dyrektorom szkół za pośrednictwem kuratorów oświaty. W przypadku wycieczek dwudniowych muszą być zrealizowane cztery punkty, w przypadku trzydniowych – sześć punktów.

Nabór wniosków do pilotażu rozpocznie się 6 września i potrwa do 30 września. Jeśli pieniądze przeznaczone na program nie zostaną wykorzystane, nabór zostanie przedłużony.

„O przyznaniu dofinansowania będzie decydować kolejność napływania wniosków. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób będziemy mogli wyjść naprzeciw odbudowie wspólnoty między uczniami, nauczycielami, po pandemii” – zaznaczył Czarnek.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-12 12:17:55
miniaturka

W nocy maksimum Perseidów. W godzinę można dostrzec nawet ponad 100 spadających gwiazd!

W nocy z czwartku na piątek przypada maksimum aktywności roju Perseidów. To okazja do obserwacji licznych „spadających gwiazd”. W tym czasie w różnych miejscach kraju organizowane są astronomiczne pikniki i pokazy.
2021-08-12 13:05:37
miniaturka

Student medycyny wydalony z uczelni za poglądy pro-life? „Nie poddam się” – mówi Clark

Austin Clark był tuż przed zakończeniem studiów, kiedy został wydalony. Jego zdaniem był to odwet za jego szczere przekonania pro-life. Clark złożył pozew i nie ma zamiaru się poddać. Chce zostać lekarzem broniącym życia.
2021-08-12 13:08:55
miniaturka

Lubicie zbierać grzyby? Meteorolodzy mają dobre wieści

Końcówka lata i początek jesieni będą jeszcze ciepłe, a opady w normie. Myślę, że grzybiarze powinni być zadowoleni, szczególnie ci, którzy wybiorą się na grzybobranie do lasów we wschodniej, centralnej i południowo-zachodniej części kraju – mówi PAP meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
2021-08-12 13:45:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jesteśmy zaproszeni do tego, abyśmy spojrzeli na nasze powołanie, zarówno to w małżeństwie, jak i w celibacie, oczami Stwórcy, który od początku stworzył nas jako mężczyznę i który powołał nas przede wszystkim do miłości. To zasadnicze dla nas powołanie jest mocno powiązane z odpowiedzialnością.
2021-08-12 14:15:10
miniaturka

Papież: nie można tworzyć piękna i kultury korzystając z niewolniczej pracy!

„Trzeba ujawniać ciemne mechanizmy dławiące godność człowieka w imię bożka pieniądza” – pisze Ojciec Święty w liście, który ukazał się na łamach dziennika „La Stampa”. Papież podkreśla, że zbyt często godność ludzi deptana jest przez niewolniczą pracę, której towarzyszy milczące przyzwolenie wielu osób.
2021-08-12 14:40:13
miniaturka

Portugalia: Kościół i media apelują o powstrzymanie kryzysu demograficznego

Katolickie media w Portugalii oraz biskupi kilku diecezji tego kraju wezwali rząd Antonio Costy do podjęcia działań służących zahamowaniu kryzysu demograficznego. Jak zauważono, wraz z koronakryzysem w Portugalii doszło do największego od 30 lat spadku liczby urodzeń dzieci w tym kraju.