Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-02 16:06
mk / PAP

Minister zdrowia: autorytet Kościoła mógłby bardzo pomóc w promocji szczepień

W przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 potrzeby jest nowy impuls. Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że w tej kwestii są prowadzone rozmowy z przedstawicielami Kościoła.

Autor/źródło: PAP

Szef resortu zdrowia wraz z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli w piątek w konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie inaugurując pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności „Dobrze cię widzieć” u dzieci z klas 1-3 z województwa lubelskiego.

Minister Niedzielski powiedział, że „Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi kwestie szczepień”.

Zaznaczył, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 „potrzeby jest nowy impuls”. „Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc” – ocenił szef MZ.

Poinformował, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła. Wspomniał, że planowane jest pewne przedsięwzięcie z udziałem archidiecezji lubelskiej, na razie minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów.

„Chcemy poprosić o pomoc” – oświadczył.

Kampania szczepień przeciwko Covid-19 w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 13 stycznia. Wśród pierwszych osób znalazł się papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI, o czym 14 stycznia poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

W lutym papież zaapelował o zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi, nie według kryteriów ekonomicznych, lecz przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich. W kwestii zdrowia nie może rządzić „logika zysku” – zaznaczył.

Wielu polskich biskupów już się zaszczepiło.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek 16 kwietnia wystosował apel do żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych w związku ze szczepieniami przeciw COVID-19. Zaznaczył w nim, że „na wojnie z koronawirusem, podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia, sprawdzonym procedurom medycznym oraz jasnym wskazaniom papieża Franciszka” – podkreślił bp Guzdek i zaapelował: „Szczepimy się!”.

Oświadczył wówczas, że sam jest już po pierwszej dawce szczepień. „Szczepieniom poddają się także księża kapelani, służący żołnierzom, funkcjonariuszom służb mundurowych, kombatantom oraz ich rodzinom” – napisał bp Guzdek. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-02 14:42:30
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Każdego z nas mogą ogarnąć wątpliwości co do określonych prawd wiary, a nawet w odniesieniu do istnienia samego Boga i Jego miłości ku nam. Szczególnie trudna jest to próba, gdy dotyka nas cierpienie. Dobrze jest wówczas spróbować modlić się bez żadnych oczekiwań i żądań. Spróbować poczuć Jego obecność.
2021-07-02 15:17:43
miniaturka

Chłopiec z zespołem Edwardsa żył tylko dwa dni. ​​Matka: „Jego życie to ogromna wartość”

Jessica z Wielkiej Brytanii urodziła chłopca z trisomią 18, znaną również jako zespół Edwardsa. Chociaż żył tylko przez dwa dni poza macicą, jego matka powiedziała, że życie Oakena to ogromna wartość i stał się ukochanym członkiem ich rodziny.
2021-07-02 15:56:57
miniaturka

Japonia: Komitet Olimpijski zaczyna walkę z mową nienawiści

Na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem 32. letnich igrzysk olimpijskich w Tokio Japoński Komitet Olimpijski (JOC) postanowił powołać zespół do walki z mową nienawiści w internecie. Jego zadaniem będzie „ochrona sportowców i ich stron internetowych przed potencjalnymi nienawistnymi komentarzami”.
2021-07-03 08:49:04
miniaturka

Papież ogłosił nową formułę Światowego Spotkania Rodzin

Przyszłe Światowe Spotkanie Rodzin będzie mieć nową formułę. Papież ogłosił ją w krótkim wideoprzesłaniu. Będzie się ono odbywać zarówno w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych.
2021-07-03 08:53:30
miniaturka

Papież: nauka powinna być sposobem na budowanie pokoju

„Jesteście nauczycielami nowych pokoleń budowniczych pokoju” – powiedział Papież Franciszek do naukowców zgromadzonych na rozpoczynającym się właśnie dwudniowym międzynarodowym spotkaniu „Nauka dla Pokoju”.
2021-07-03 08:57:15
miniaturka

Papież Franciszek pomaga uchodźcom na szlaku bałkańskim

Papież Franciszek wsparł osobistą darowizną budowę pomieszczeń socjalnych i jadalni w powstającym właśnie stałym obozie dla uchodźców w Lipie.