Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-14 13:15
JR / PAP

Minister apeluje: Pamiętajmy o maseczkach w przestrzeniach wewnętrznych i w skupiskach!

Musimy cały czas pilnować się i nosić maseczki w przestrzeniach wewnętrznych – zaapelował w piątek szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że również otwartej przestrzeni przy nagromadzeniach ludzi maseczkę należy założyć, aby chronić i siebie i innych.

Autor/źródło: Pixabay.com

Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby - wynika z nowego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ograniczeń związanych z epidemią.

„W tej chwili zeszliśmy w skali całego kraju poniżej nawet 10 przypadków na 100 tys. [zachorowań na COVID-19], bo dzisiaj jest taki pierwszy dzień, kiedy to jest dziewięć z kawałkiem i ta częstotliwość już pozwala podejmować taką decyzję [o możliwości nienoszenia maseczek w przestrzeni otwartej] – powiedział w piątek dziennikarzom w Rzeszowie Niedzielski.

Podkreślił, że cały wirus jest obecny i w przestrzeniach wewnętrznych musimy nosić maseczki.

„Nie będę ukrywał, że podejmując tą decyzję, mieliśmy pewne wahanie, czy jak dopuścimy możliwość bez maseczki poruszania się na zewnątrz, to czy ta skłonność do zakładania maseczki wewnątrz pomieszczeń nie będzie mniejsza po prostu” – powiedział.

Szef MZ zaapelował o to, aby "cały czas pilnować się w przestrzeniach wewnętrznych" i nosić w nich maseczki, ale również w niektórych przypadkach na przestrzeni otwartej.

„Jeżeli widzicie państwo sytuację, że jest duże nagromadzenie ludzi, to też warto tą maseczkę założyć, żeby chronić siebie i oczywiście chronić innych” – zaapelował.

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-14 12:32:43
miniaturka

Pragnęła Kościoła żyjącego w miłości i tulącego tych, którzy do niego powracają

15 maja przypada 60 rocznica śmierci matki Elżbiety Róży Czackiej, która 12 września zostanie beatyfikowana. „Pragnęła Kościoła żyjącego w miłości, tulącego tych, którzy powracają i modlącego się za tych, którzy się zagubili. Pragnęła gorąco wzajemnego szacunku, prawdy, ufności” – powiedziała s. Radosława Podgórska FSK.
2021-05-14 12:34:07
miniaturka

73 lata temu Izrael odzyskał niepodległość. Dziś potrzeba modlitwy o pokój!

14 maja 1948 roku Izrael ogłosił niepodległość. Jednak zamiast świętowania, dzieją się tam obecnie straszne wydarzenia. Pociski spadające na domy, ludzie ginący na ulicach... Dziś w szczególny sposób trzeba stanąć w modlitwie o pokój na tych terenach. Konflikt pomiędzy Izraelem a Hamasem przybrał bowiem na sile.
2021-05-14 12:59:22
miniaturka

Forum katolików żąda reakcji biskupów na błogosławienie par homoseksualnych w Niemczech

Do reakcji na działania duchownych, którzy 10 maja udzielali błogosławieństwa parom homoseksualnym, wezwało biskupów Forum Katolików Niemieckich. Stowarzyszenie katolików lojalnych wobec papieża i Kościoła stwierdza, że był to akt buntu przeciwko autorytetowi nauczania Kościoła.
2021-05-14 14:19:12
miniaturka

Patronka w obliczu epidemii. Kim była św. Korona?

W kalendarzu liturgicznym 14 maja przypada wspomnienie św. Korony, męczennicy z pierwszych wieków chrześcijaństwa, czczonej od dawna patronki w czasie epidemii. Obecny koronawirus nie wziął jednak swojej nazwy od św. Korony.
2021-05-14 14:28:27
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Często zdarza się nam, że prosząc, od razu proponujemy Bogu, w jaki sposób i kiedy ma zainterweniować. Jezus zapewnił, że Ojciec wysłucha naszych modlitw, ale nie powiedział, że dokona się to dokładnie tak, jak my byśmy tego chcieli. W rzeczywistości Bóg wie lepiej od nas, czego nam naprawdę potrzeba i w jaki sposób ma nam pomóc.
2021-05-14 14:49:10
miniaturka

Wystawa „Tablice Pamięci” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie można zwiedzać wystawę „Tablice Pamięci”, dokumentującą skalę niemieckich represji wobec ludności cywilnej Warszawy w latach 1939 - 1945. Wystawa jest częścią projektu Fundacji PGE poświęconego Tablicom Karola Tchorka.