Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-23 10:17
JR

„Miłosierdzie wyzwala ze śmierci” – 5 cytatów z Listu do Filipian św. Polikarpa

Wspominamy dziś św. Polikarpa, biskupa Smyrny, ucznia św. Jana Ewangelisty. Zginął on śmiercią męczeńską prawdopodobnie w 156 r. Pozostawił po sobie List do Filipian, który zawiera wiele wskazówek moralnych. Oto 5 inspirujących cytatów z tego listu:

Autor/źródło: Pixabay.com

„Źródłem wszelkich trudności jest miłość do pieniędzy, dlatego mając świadomość, że niczego na ten świat nie wnieśliśmy, ani tym bardziej nie mamy co wynieść, uzbrójmy się w oręż niewinności i nauczmy się najpierw sami postępować zgodnie z nakazem Pana” (4,1).

„Młodsi niech będą nienaganni w każdej sprawie, niech dbają przede wszystkim o czystość i powściągają siebie przed pożądliwościami w świecie, ponieważ wszelka pożądliwość toczy wojnę przeciwko Duchowi” (5,3).

„Jeśli więc [sami] prosimy Pana, aby nam odpuścił, i my powinniśmy odpuszczać, gdyż jesteśmy przed oczami Pana i Boga, i każdy zda sprawę za siebie” (6,2).

„Nieprzerwanie zatem trzymajmy się nadziei i zadatku naszej niewinności, którym jest Pomazaniec Jezus, który to wziął nasze grzechy w swoim własnym ciele na drzewo, On, który nie popełnił grzechu ani nie znaleziono w Jego ustach fałszu, ale to z naszego powodu, abyśmy żyli w Nim, wytrzymał wszystko. Zostańmy zatem naśladowcami Jego wytrwałości i jeśli cierpimy w powodu Jego imienia, uwielbiajmy Go. Jest to bowiem dany nam przez Niego przykład i my temu zaufaliśmy” (8,1-2).

„Jeśli możecie czynić [komuś] dobrze, nie traćcie okazji, ponieważ miłosierdzie wyzwala ze śmierci” (10,2a).

Źródło: brewiarz.pl, scribd.com


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-23 10:09:18
miniaturka

Niedzielski: do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji

Wydolność miesięczna szczepień w Polsce sięga obecnie rzędu 2,5 mln - 3 mln. Jeśli sytuacja będzie się korzystanie rozwijała, to do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 20 mln osób - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-02-23 10:09:26
miniaturka

Senator USA wskazując na obraz USG: „Czy to jest dziecko?”

Senator USA James Lankford, wskazując na obrazy ultrasonograficzne dzieci w 24, 25 i 26 tygodniu ciąży, zadał pytanie, na które nie wszyscy są gotowi: „Czy to jest dziecko, czy nie?”. Po chwili dodał: „Jak widać wszystko z tego wynika”.
2021-02-23 10:14:17
miniaturka

Cała prawda o szczepionkach: konkursy i wywiady w ramach #FakeHunter Challenge

Konkurs z nagrodami pieniężnymi polegający na znajdowaniu i weryfikowaniu fakenewsów, a także rozmowy z naukowcami, lekarzami, dziennikarzami i aktorami. Wszystko to w ramach wydarzenia #FakeHunter Challenge/szczepionki, które w dniach 12-13 marca organizuje PAP i związany z nią serwis #Fakehunter.
2021-02-23 10:46:38
miniaturka

Kard. Hollerich: czy po pandemii przetrwa dotychczasowa forma Kościoła?

Pandemia, która nam zatruwa życie stawia pytanie o przetrwanie tej formy Kościoła, jaką znaliśmy dotychczas, z niepokojem pisze arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący COMECE, w liście pasterskim na Wielki Post.
2021-02-23 11:07:44
miniaturka

GIOŚ informuje o złej jakości powietrza w wielu miastach kraju

W wielu miastach w kraju m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
2021-02-23 11:21:42
miniaturka

Małżeńskie drogi krzyżowe: miłość łączy się z krzyżem, przebaczeniem i bliskością

Małżeńskie drogi krzyżowe z rozważaniami w oparciu o tekst adhortacji "Amoris laetitia" papieża Franciszka, przygotowane przez małżonków dla małżonków - to wielkopostna propozycja Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.