Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-28 13:44
S. Zielińska / KAI

Miłość zgodna z nauczaniem Kościoła nazywana jest brakiem tolerancji

Różnego rodzaju dewiacje, wykrzywienia nazywane są miłością, a miłość zgodna z nauczaniem Kościoła brakiem tolerancji. Prawda nazywana jest kłamstwem, a kłamstwo prawdą - mówił w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance odbyło się wprowadzenie figury świętego Michała Archanioła. Mszy św. przewdoniczyabp Sławoj Leszek Głódź. Po homilii arcybiskup poświęcił kopię wizerunku anioła z Gargano, zawierzając mu parafię, archidiecezję i setki pielgrzymów, którzy wypełnili świątynię. Wraz z metropolitą gdańskim Mszę koncelebrowali licznie przybyli kapłani na czele z kustoszem sanktuarium ks. prałatem Piotrem Tworkiem.

W homilii metropolita gdański przypomniał znaczenie imienia św. Michała Archanioła. "Zgodnie z tradycją imiona aniołów i archaniołów są nadawane zgodnie z ich zadaniem. Imię Michał pochodzi od hebrajskiego słowa Mikeal, które oznacza „Któż jak Bóg”. Toteż ilekroć istnieje jakaś potrzeba dokonania czegoś wielkiego, posyłany jest Michał. Jego imię wskazuje na to, że nikt nie może uczynić tego, co należy do samego Boga".

Metropolita gdański ukazał też rozwój kultu świętego wodza wojsk niebieskich w Rzymie, w Gargano i w naszej Ojczyźnie. - W Polsce kult św. Michała Archanioła datowany jest od Chrztu Mieszka I. Został on poświadczony m.in. w wezwaniach najstarszych kościołów naszej Ojczyzny: w Gnieźnie, Płocku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie. Jego imieniu dedykowane był również klasztory, szpitale, hospicja, cmentarze. Św. Michał w sztuce sakralnej najczęściej przedstawiany jest ze skrzydłami, początkowo w długiej tunice, później w pancerzu i hełmie, z lancą lub mieczem. Często przedstawiany jest w walce z szatanem – mówił hierarcha.

- Mówi się o trzech objawieniach św. Michała Archanioła. Burzliwe dzieje Polski sprawiły, że św. Michał najczęściej przychodził z pomocą militarną. Według tradycji stało się tak w XIII wieku, kiedy zapewnił zwycięstwo wojskom Leszka Czarnego. Następnie miał odwiedzić dwoje książąt Polski: Kazimierza Odnowiciela i Bolesława Krzywoustego. Pomagał Polakom we Lwowie i pod Kircholmem – kontynuował arcybiskup Głódź.

Następnie metropolita gdański zwrócił uwagę na współczesne przesłanie orędzia św. Michała Archanioła. "Postać św. Michała Archanioła mówiła przez wieki i mówi dalej. Św. Michał pokazuje nam to, że grzech istnieje i to, że Szatan poprzez grzech chce doprowadzić nas do prawdziwej zguby. To jest patron naszych czasów. Współcześnie mamy do czynienia z całkowitym poplątaniem i kłamstwem tego świata. Następuje paradoksalne odwrócenie wartości – grzech przez świat jest przedstawiany jako coś atrakcyjnego i dobrego, a Kościół jest przedstawiany jako ten, który walczy z człowiekiem, ograniczając go i nie pozwalając mu na własny rozwój. Różnego rodzaju dewiacje, wykrzywienia nazywane są miłością, a miłość zgodna z nauczaniem Kościoła brakiem tolerancji. Prawda nazywana jest kłamstwem, a kłamstwo prawdą. Tych przykładów można mnożyć. Każdy z nas w swoim życiu na co dzień spotyka się z odwróceniem wartości. A Chrystus w kazaniu na górze mówi: 'Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi' (Mt 5,37). Niech dobro będzie nazwane dobrem, a grzech grzechem" - powiedział.

Po homilii i poświęceniu figury wszyscy zgromadzeni wspólnie odmówili modlitwę papieża Leona XIII prosząc: „Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną”.

ks.kk / Gdańsk

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-28 12:20:48
miniaturka

Biskupi Europy doświadczyli w Polsce żywego Kościoła

"W naszej codziennej posłudze zachowujemy radość z poznania z bliska żywego Kościoła i z doświadczenia głębokiej wiary, którą mogliśmy oddychać w archidiecezji poznańskiej" – napisał do abp. Stanisława Gądeckiego kard. Angelo Bagnasco.
2018-11-28 12:47:20
miniaturka

IV Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

Problem prześladowań chrześcijan jest poważnym wyzwaniem dla współczesnego świata. "Europa: Od dyskryminacji do prześladowań?" to temat Kongresu w Obronie Chrześcijan, który odbędzie się w Krakowie.
2018-11-28 13:27:17
miniaturka

Ks. prof. Kobyliński i ks. prof. Guzowski opowiadali o cudach w XXI w.

„Czy możliwe są cuda w XXI wieku?” to tytuł wykładu z cyklu „Duchowość dla Warszawy” dotyczącego katolickiej wizji choroby i uzdrowienia, a także działań grup charyzmatycznych, który odbył się w Warszawie.
2018-11-28 14:27:28
miniaturka

XIX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie już 9 grudnia

Posługa Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie to wyraz solidarności Kościoła w Polsce z Kościołem za wschodnią granicą. - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej bp Artur G. Miziński.
2018-11-28 14:53:46
miniaturka
play

450 lat Zakonu Karmelitów Bosych

W pierwszą niedzielę Adwentu, 28 listopada 1568 roku – dokładnie 450 lat temu – kilku śmiałków rozpoczęło nowe, eksperymentalne życie wspólnotowe w Duruelo - przypomina o. Damian Sochacki OCD.
2018-11-28 15:20:03
miniaturka

Potrzebny przeszczep serca

Dekalog jest dla chrześcijan kontemplacją Chrystusa, prowadzącą do przyjęcia Jego serca, Jego pragnień oraz daru Ducha Świętego – mówił Papież podczas audiencji ogólnej.