Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-02 14:12
AC / Centrum Medialne Caritas Polska

Miliony Polaków odbudowuje marzenia Syryjskich uczniów!

17 września 2019 r. w szkole Al-Kalima w Aleppo ponownie zadzwonił pierwszy dzwonek. Po siedmiu latach zawieszenia działalności placówki, która uległa zniszczeniu w wyniku walk, 850 uczniów zajęło swoje miejsce w ławkach.

Autor/źródło: Zespół Prasowy Caritas Polska

 - Gdyby nie pomoc finansowa od Polaków, odbudowa szkoły do dziś byłaby tylko w strefie naszych marzeń - mówi ks. Petros Kassis, wikariusz patriarchalny kościoła syryjskiego w Aleppo. Gruntowny remont szkoły był możliwy dzięki każdemu Polakowi, u którego w Święta Bożego Narodzenia zapłonęła świeca Caritas, wspierając swoją ofiarą XXV edycję akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.


Projekty wspierające infrastrukturę szkolną i poprawę dostępu dzieci do dobrej jakości edukacji są uznawane przez Caritas Polska za kluczowe działania pomocowe w Syrii. - Podczas wizyty w Syrii spotkałem dzieci, które muszą pracować, aby pomóc swoim rodzicom lub rodzeństwu. Dla ubogich Syryjczyków najważniejsze jest przetrwać, a  edukacja dzieci jest na drugim miejscu. Z tego powodu Caritas Polska angażuje się w projekty, które umożliwiają wsparcie dla placówek edukacyjnych w Aleppo. Naszym zdaniem edukacja jest niezbędna do przywrócenia normalności w tym kraju -  mówi ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Historia szkoły i jej odbudowy

Szkołę „Al-Kalima” otwarto w 2008 r. w dzielnicy al-Sirjan al-Dżadid w Aleppo. Była wówczas jedną  z lepiej wyposażonych i nowoczesnych placówek edukacyjnych w mieście, w której uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania językowe i artystyczne. Naukę pobierało kilkaset uczniów na różnych poziomach: przedszkola, szkoły podstawowej i liceum. Do dyspozycji uczniów udostępniono boisko  i sale sportowe. Na skutek walk między zbrojną opozycją a siłami rządowymi, toczących się w Aleppo od lipca 2012 r., zawieszono działalność placówki. Ostatnie zajęcia szkolne odbyły się 24 października 2012 r. W jednym z pomieszczeń do dziś zachowała się tablica z lekcją arytmetyki dla czwartej klasy  z tego dnia. Przez kolejne lata budynek uległ znacznemu zniszczeniu w wyniku ostrzałów i walk, rozkradziono też większość sprzętu. Szczęśliwie, zewnętrzna konstrukcja budynku pozostała w dużej mierze nienaruszona i dlatego nie uległ rozbiórce. Po ustaniu walk w Aleppo pojawiła się szansa przeprowadzenia generalnego remontu szkoły, ale stale brakowało środków.

Pierwsze prace remontowe rozpoczęły się w 2018 r. Caritas Polska wraz z Fundacją Świętego Mikołaja sfinansowała remont boisk przy szkole, a w marcu 2019 r. przystąpiono do gruntownej odbudowy budynku szkoły. W pierwszej fazie dokonano oczyszczenia placówki z gruzu, umocniono konstrukcję ścian, dokonano napraw instalacji hydraulicznych i elektrycznych. W dalszej fazie planowany jest zakup wyposażenia, m.in. tablic i ławek. - Liczymy, że w przyszłym roku w ławkach zasiądzie 1000 uczniów – dodaje ks. Marcin Iżycki.

Stan edukacji  w Syrii

Dziś w Syrii aż 2 miliony dzieci nie ma dostępu do edukacji, a co trzecia szkoła nie funkcjonuje. Duży problem stanowią też braki w kadrze pedagogicznej. Wielu syryjskich nauczycieli zdecydowało się szukać schronienia za granicą, liczni podjęli prace w innych arabskich krajach, między innymi w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Dla pozostających w kraju Syryjczyków, masowo zmagających się w problemem ubóstwa, edukacja dzieci pozostaje ogromnym zmartwieniem.

Inne działania/programy Caritas Polska wspierające edukację w Syrii

Caritas Polska wraz z Fundacją Świętego Mikołaja, wsparła tegoroczne, wakacyjne zajęcia wyrównawcze dla 500 dzieci we wschodnim Aleppo. Od 2018 r. dzięki pomocy obu organizacji możliwe jest działanie świetlicy popołudniowej w zachodnim Aleppo, do której uczęszcza około 100 dzieci. Świetlica będzie finansowana przynajmniej do końca 2020 roku.

Ponadto, w nowym roku szkolnym Caritas Polska uruchomiła program „Szkoła szkole”, umożliwiający przekazanie wsparcia finansowego dla pięciu placówek edukacyjnych w zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście Aleppo. Więcej informacji o programie, w tym historie szkół objętych wsparciem, znajduje się na stronie: szkolaszkole.caritas.pl.

źródło: Zespół Prasowy Caritas Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-02 12:27:33
miniaturka

Rekolekcje z Ojcem Antonello Cadeddu w szczecińskiej katedrze

W dniach 11 - 13 października 2019 roku w katedrze w Szczecinie odbędą się rekolekcje z charyzmatycznym kapłanem - Ojcem Antonello Cadeddu
2019-10-02 13:06:13
miniaturka

Warszawa: prezentacja książki Ewy Czaczkowskiej „Mistyczki”

Zadziwiające historie czterech polskich mistyczek: Wandy Broniszewskiej, Alicji Lenczewskiej, Wandy Malczewskiej i Marii Franciszki Kozłowskiej omawia w swojej najnowszej książce „Mistyczki”.
2019-10-02 13:32:23
miniaturka
play

Jak medytować Pismo Święte? Odpowiada abp Ryś

Abp Grzegorz Ryś wstaje bardzo wcześnie rano i zaczyna dzień od spotkania z Panem w Słowie Bożym.
2019-10-02 14:08:34
miniaturka

Kardynał bije na alarm!

Dziś w Episkopacie Polskim miała miejsce prezentacja najnowszej książki charyzmatycznego kardynała Roberta Saraha pt. „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli” (Wydawnictwo Sióstr Loretanek). W prezentacji książki udział wzięli arcybiskup Stanisław Gądecki, siostra Stefania Korbuszewska z Wydawnictwa Sióstr Loretanek, Agnieszka Kuryś, tłumaczka oraz rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2019-10-02 14:30:59
miniaturka

Apokalipsa: przestroga, nadzieja, pocieszenie

Książka, która stara się uświadomić, poruszyć i przede wszystkim pobudzić do działania, przerwać marazm, przepędzić gnuśność.
2019-10-02 14:43:18
miniaturka

Dziś Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, ustanowiony w 2006 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, przypada 2 października.