Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-09 17:56
nc / Łukasz Sośniak SJ

Miliony Filipińczyków uczciło Czarnego Nazarejczyka

2 mln Filipińczyków wzięło udział w ogromnej procesji z figurą Czarnego Nazarejczyka, która co roku przechodzi ulicami Manili. Szacuje się, że w uroczystościach ku czci umęczonego Chrystusa w sumie wzięło udział 6 mln osób.

Figura Czarnego Nazarejczyka
Autor/źródło: incrediblethots/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Procesja z figurą trwała kilka godzin ponieważ większość jej uczestników stale się przepychała, aby chociaż przez chwilę dotknąć cudownej figury. Filipińczycy wierzą, że nawet jej muśnięcie uzdrowi ich z chorób. Kult Czarnego Nazarejczyka sięga początków XVII w., kiedy to przywieźli go z Meksyku na Filipiny hiszpańscy misjonarze. Według tradycji wiozący figurę statek spłonął, ona jednak ocalała, chociaż osmalona w pożarze, skąd nazwa Czarny Nazarejczyk.

Podczas Mszy plenerowej, związanej z procesją, kard. Luis Antonio Tagle wezwał do modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie: - Istnieje niebezpieczeństwo, że przemoc przerodzi się w otwarty konflikt. Dlatego módlmy się o bezpieczeństwo naszych braci na Bliskim Wschodzie, aby Pan Bóg rozwiał wśród ludzi chęć zniszczenia bliźniego i rozproszył pragnienie zemsty – powiedział nowomianowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Hierarcha poprosił także o modlitwę za tych Filipińczyków, którzy mogą znaleźć się w centrum konfliktu. W następstwie kryzysu rząd Filipin nakazał ewakuację ponad 1500 pracowników z Iraku.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-09 14:52:06
miniaturka

Hiszpania: budowa bazyliki Sagrada Família zakończy się w 2026 r.

Budowa bazyliki Świętej Rodziny (Sagrada Família) w Barcelonie powinna zakończyć się w 2026 r., gdy przypadać będzie setna rocznica śmierci jej architekta Antonio Gaudiego. Poinformował o tym emerytowany arcybiskup stolicy Katalonii kard. Lluís Martínez Sistach.
2020-01-09 15:11:19
miniaturka

ISKK współtworzy Ośrodek Zaawansowanych Badań Społecznych

Fundacja Obserwatorium Społeczne oraz Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza zdecydowały się na powołanie Ośrodka Zaawansowanych Badań Społecznych, aby dokonywać analiz i interpretacji danych dotyczących religijności Polaków.
2020-01-09 15:58:22
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski do studentów: trwajcie w pięknych polskich tradycjach

- Macie być światłami, a wasze światło musi być dostrzeżone przez innych. Na mocy chrztu jesteście zobowiązani, by być światłem świata - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego ze studentami.
2020-01-09 17:47:07
miniaturka

Film drogi – „Ślady stóp” J.M.Cotelo

„Ślady stóp” to kolejny film Juana Manuela Cotelo (reżysera „Mary’s Land”, „Ostatniego szczytu” czy "Największego daru"), w którym widz staje się pielgrzymem i wraz z bohaterami dostaje szansę na odkrycie swojej drogi życia, swojego Camino.
2020-01-10 08:29:17
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski: JP II przyciągał ludzi do Chrystusa, by odkryli swą godność

– Posługiwanie Jana Pawła II służyło temu, by przyciągnąć ludzi do Chrystusa, by odkrywali siebie, swą wielkość i godność dzieci Bożych – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas styczniowych „Dialogów”, które odbyły się w parafii św. Brata Alberta w Krakowie.
2020-01-10 08:40:21
miniaturka

Abp Skworc: Przyjmijmy eucharystyczny styl życia

- Kościół żyje Eucharystią, chcemy też by wierni żyli nią coraz mocniej, a nie tylko w niej uczestniczyli. Potrzeba nam przylgnięcia sercem do Tego, który jest Gospodarzem Eucharystii. To nie biskup czy kapłan, tylko sam Jezus Chrystus - mówi abp Wiktor Skworc.