Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-05 11:43
AC / Beata Zajączkowska/vaticannews.va

Milion Libańczyków codziennie modli się na różańcu za ojczyznę!

„Ludzie stracili zaufanie do władz i polityków, z każdym dniem żyje się im ciężej, nigdy w naszym kraju nie było takiego głodu. Wierzymy, że uda nam się wyjść z tej dramatycznej sytuacji z pomocą zmartwychwstałego Chrystusa” – mówi ks. Alwan. Każdego wieczora łączy się ponad milion Libańczyków na różańcowej modlitwie za ojczyznę.

Matka Boża Pani Libanu
Autor/źródło: vaticannews.va

„Liban powoli umiera. Jest to konsekwencja złych decyzji politycznych i ogromnej korupcji, która odbija się życiu zwykłych ludzi” – mówi ks. Hanna Alwan. Wikariusz maronickiego patriarchy wskazuje, że kard. Béchara Boutros Raï opowiedział się po stronie cierpiących ludzi i poparł protesty społeczne. Tuż przed świętami przestrzegł władze przed upadkiem państwa i stwierdził, że prowadzona przez nie polityka buduje kraj ubóstwa, głodu i bezrobocia.

„Z powodu kryzysu banki są zamknięte od półtora roku. Ludzie nie mogą wybrać swoich oszczędności. Lira straciła na wartości 90 procent. Kraj stoi w obliczu głodu. Jako chrześcijanie jesteśmy jednak dziećmi nadziei zmartwychwstania i pokładamy ufność w Bożej Opatrzności. Wierzymy, że po trwającym teraz czasie męki nasza ojczyzna doświadczy zmartwychwstania” – mówi papieskie rozgłośni ks. Alwan. „Liban od zawsze był krajem pokojowego współistnienia chrześcijan i muzułmanów. Tak też jest teraz w codziennych relacjach międzyludzkich. Problemy zaczynają się na szczeblu polityków i światowych mocarstw, które mieszają się w sprawy naszego kraju osiągając przy tym własne korzyści. Naszą nadzieją są młodzi, którzy protestują domagając się zmian i mają nadzieję na lepszą przyszłość. Ponieważ jest to pokojowa rewolucja od samego początku Kościół ją poparł. Młodzi to docenili, zrozumieli, że stajemy się ich głosem”.

„Przeżywamy czas prawdziwej męki wierząc, że zmartwychwstały Jezus rozpali nadzieję na odnowę naszego kraju” – mówi ks. Khalil Alwan rektor maryjnego sanktuarium w Harissie, z którym każdego wieczora łączy się ponad milion Libańczyków na różańcowej modlitwie za ojczyznę.

„W tych trudnych momentach kryzysu, który przeżywa teraz Liban, wśród rosnącego ubóstwa i coraz większego braku bezpieczeństwa ludzie coraz częściej spoglądają na sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, szukając tam nadziei” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Alwan. „Ludzie stracili zaufanie do władz i polityków, z każdym dniem żyje się im ciężej, nigdy w naszym kraju nie było takiego głodu. Wierzymy, że uda nam się wyjść z tej dramatycznej sytuacji z pomocą zmartwychwstałego Chrystusa”.

Modlitwa różańcowa za Liban trwa nieprzerwanie od listopada 2019 roku, kiedy rozpoczęły się protesty społeczne. Codziennie uczestniczy w niej kard. Raï wraz z biskupami. Licznie włączają się w nią również Libańczycy mieszkający za granicą.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-05 09:06:47
miniaturka

Test antygenowy z dyskontu może wprowadzić w błąd?

Zalecamy ostrożność w przypadku testów antygenowych z dyskontów. Mogą one dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie wykrywają one świeżego zakażenia i informują jedynie o tym, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem, niekoniecznie jest to SARS-CoV-2 – powiedziała PAP prezes KRDL Alina Niewiadomska.
2021-04-05 09:39:56
miniaturka
play

Poruszające wykonanie utworu „Hallelujah” Haendla w czasie pandemii

Ponad 350 głosów połączyło się wirtualnie w wielkim, radosnym hymnie mimo szalejącej na świecie pandemii. Znane „Hallelujah” Georga Friedricha Haendla zabrzmiało jak nigdy dotąd. Prawdziwą radością i nadzieją pomimo wszystkiego, co się dzieje, jest zmartwychwstanie Pana Jezusa.
2021-04-05 10:23:32
miniaturka

Jezus żyje i jest realnie obecny także w naszym życiu!

„On żyje, jest realnie obecny także w naszym życiu... Dzisiaj znowu staje przed każdym z nas i mówi: „Witajcie! Nie bójcie się”. Żyjący Jezus wychodzi nam naprzeciw, wlewa w nasze serca nadzieję i odwagę, daje nam siły do mierzenia się z wyzwaniami stojącymi przed każdym z nas” – pisze ks. dr Marek Panek.
2021-04-05 11:43:43
miniaturka

Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy?

„Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń” – mówi o. dr Dominik Jurczak OP. Porusza również kwestie braku postu w piątek po Wielkanocy i klękania w okresie wielkanocnym.
2021-04-05 13:08:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Gdyby tylko Bóg był podobny do nas ludzi, ale nie: On woli zwracać się do nas cicho i po imieniu, jak do Marii Magdaleny w wielkanocny poranek, cały czas ryzykując, że nie usłyszymy Jego głosu i pomylimy Go z ogrodnikiem.
2021-04-05 13:21:46
miniaturka

Papież na Regina coeli: znalezienie Chrystusa oznacza odkrycie pokoju serca!

Franciszek zauważył, że poniedziałek po Wielkanocy nazywany jest także Poniedziałkiem Anioła, ponieważ wspominamy spotkanie anioła z kobietami, które przyszły do grobu Jezusa. Przypomniał, że według ewangelicznego opisu to właśnie anioł odsunął kamień z grobu.