Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-04 11:10
MG / BP Archidiecezji krakowskiej

“Milion dzieci modli się na różańcu”

Październik tradycyjnie jest miesiącem różańca, 18 października zaś to święto św. Łukasza Ewangelisty, dzięki któremu poznaliśmy historię dzieciństwa Jezusa i który uważany jest za osobę bliską Maryi. Z tego względu już od 2005 r. 18-19 października ma miejsce inicjatywa modlitewna "Milion dzieci modli się na różańcu".


"Celem tej inicjatywy modlitewnej jest przede wszystkim pokazanie, że ufna modlitwa dzieci może lecieć jak strzała prosto do serca Boga i w ten sposób wywiera wielki wpływ. Jakże więc potężna jest modlitwa różańcowa, gdy dzieci modlą się o pokój i jedność w rodzinach, w ich własnym narodzie i na całym świecie!" - piszą organizatorzy inicjatywy "Milion dzieci modli się na różańcu", międzynarodowej kampanii modlitewnej odbywającej się w dniach 18-19 października.


Inicjatywa została zapoczątkowana w 2005 r. w Caracas, stolicy Wenezueli. Podczas modlitwy różańcowej grupy dzieci w przydrożnej kapliczce, kilka kobiet, które im wówczas towarzyszyły, doświadczyło głębokiej obecności Maryi Panny. Przypomniały sobie wówczas obietnicę św. Ojca Pio: “Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. I o to właśnie chodzi w tej kampanii – o wiarę w moc modlitwy dzieci. Sam Jezus uczy nas: “Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18, 3). W 2019 roku do kampanii przystąpiło ponad 100 placówek edukacyjnych, głównie katolickich: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, szkoły specjalne, oddziały szkolne w szpitalach, a także osoby indywidualne.


Dlaczego 18 października?


Październik jest tradycyjnie miesiącem różańca; 18-ty jest dniem świętego Łukasza Ewangelisty, który przekazał nam historię dzieciństwa Jezusa i według tradycji jest uważany za osobę bliską Matce Bożej.


Jak napisał papież Jan Paweł II w Liście Apostolskim “Rosarium Virginis Mariae”:


    “Różaniec ze swej natury jest modlitwą pokoju z racji samego faktu, że polega na kontemplowaniu Chrystusa, który jest Księciem Pokoju i «naszym pokojem» (Ef 2, 14) (…) Różaniec, kierując nasze spojrzenie ku Chrystusowi, czyni nas również budowniczymi pokoju w świecie. Mając charakter nieustającego, wspólnego błagania, zgodnie z Chrystusowym wezwaniem, by modlić się «zawsze i nie ustawać» (por. Łk 18, 1), pozwala on mieć nadzieję, że również dzisiaj ‘walka’ tak trudna jak ta, która toczy się o pokój, może być zwycięska”.


W niedzielę, 18 października o godz. 11.00, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, podczas której zachęci dzieci i młodzież do włączenia się w modlitwę. Kampania “Milion dzieci modli się na różańcu” będzie trwać w szkołach i przedszkolach do 19 października.


Rejestracja:www.modlitwamilionadzieci.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-03 23:59:09
miniaturka

Papież błogosławi przebudowie koszarów gwardzistów szwajcarskich

Papież Franciszek zaakceptował i pobłogosławił plan przebudowy koszar Gwardii Szwajcarskiej. Obecny stan budynku nie pozwala na jego renowację, musi on więc zostać zburzony, ale materiał budowlany zostanie wykorzystany ponownie, aby uczynić zadość wymogom ekologii.
2020-10-04 09:25:26
miniaturka

Zmarł ks. Franciszek Rząsa – twórca wielu dzieł charytatywnych i ewangelizacyjnych

W wieku niespełna 78 lat zmarł ks. Franciszek Rząsa. Był twórcą wielu dzieł charytatywnych i ewangelizacyjnych w archidiecezji przemyskiej.
2020-10-04 10:03:29
miniaturka

Idźcie w pokoju Chrystusa

W dniach od 29.09 do 1.10 2020 r. w Katowicach odbyło się posiedzenie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich polskich diecezji.
2020-10-04 13:04:18
miniaturka

Nowa encyklika "Fratelli tutti": niech Bóg natchnie każdego ideałem braterstwa

Opublikowana dziś encyklika "Fratelli tutti" wskazuje, że do rozwiązania problemów współczesnego świata nie wystarczą rozwiązania techniczne czy polityczne. Potrzebna jest przemiana mentalności, dostrzeżenie w ludziach braci, a nie konkurentów na globalnym rynku.
2020-10-04 13:27:33
miniaturka

Fratelli tutti: spojrzeć na innych jak na braci i siostry, aby ocalić nas samych

Podstawowe orędzie nowej encykliki społecznej Papieża Franciszka brzmi: nikt nie ratuje się sam. Przed naszymi oczami rysuje się propozycja społeczeństwa braterskiego, aby nie dać się zwyciężyć przez wojny, nienawiść, przemoc, obojętność i nowe mury
2020-10-05 07:09:24
miniaturka

W Brazylii wzrosła przemoc wobec rdzennych mieszkańców

Rada Misyjna Rdzennych Mieszkańców, działająca przy brazylijskim episkopacie, alarmuje w sprawie znacznego wzrostu przemocy wobec ludności tubylczej.