Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-17 13:13
S. Zielińska / KAI

Mikołów: spotkanie sióstr boromeuszek z całej Europy

Przedstawicielki domów generalnych w Nancy, Trewirze, Pradze, Grafschaft, Wiedniu, Trzebnicy i Mikołowie zgromadziły się w tym ostatnim mieście na Spotkaniu Federacji Sióstr Boromeuszek.

Autor/źródło: Pixabay, przemokrzak, licencja: CC0

Eucharystii rozpoczynającej spotkanie przewodniczył abp Wiktor Skworc. W homilii – nawiązując do tematu spotkania „Bóg i biedni” pytał o to, „kto jest dzisiaj w Europie biednym?”.

W uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej, abp Skworc w homilii przedstawił jego postać oraz życiową misję, którą było m.in. zakładanie nowych klasztorów. – Ostatni założony przez niego klasztor to Kijów. Musi go jednak opuścić. Przybywa do Krakowa, gdzie w 1257 r. umiera – przypomniał metropolita katowicki.

Mówiąc o dziełach św. Jacka zauważył, że „jego klasztory stawały się centrami kultury, pracy charytatywnej, duchowości i teologii”. – Klasztory stawały się „miastami na górze”, które swoim blaskiem przyciągały wszystkich – powiedział.

Nawiązując do tematu spotkania „Bóg i biedni” pytał, „kto jest dzisiaj biedny w Europie?”. – Wydaje się, że czasem mamy nadmiar chleba, którego wówczas nie szanujemy. Ale prawdziwie biedni są ci, którym brakuje nadziei… Biedni są Ci, którzy prowadzą wielkie i małe wojny. Na pewno biedni są też ci, którzy próbują przedostać się do Europy z Afryki… - wymieniał hierarcha.

Odnosząc się do postaci patrona metropolii górnośląskiej i jego dzieł abp Wiktor Skworc życzył siostrom, aby także „były miastem na górze”.

– Ze względów historycznych i politycznych każde Zgromadzenie mimo wspólnych początków stawało się samodzielne, stąd obecnie jest siedem autonomicznych Zgromadzeń Boromeuszek – tłumaczą siostry.

- Aby realizować cel Federacji, Przełożone Generalne i delegacje Zarządów co dwa lata spotykają się w poszczególnych domach generalnych, aby omawiać bieżące wydarzenia, jak również rozważać tematy aktualne dla naszych rodzin zakonnych, aby dalej trwać w duchowości i wierności charyzmatowi – dodają.

Po homilii s. Paulina Łuba przyjęła także krzyż misyjny i otrzymała błogosławieństwo do pełnienia posługi misyjnej w Zambii. – Niech ten krzyż będzie twoim przewodnikiem i pomocą w pełnieniu woli Bożej – mówił abp Skworc siostrze misjonarce.

Siostry podczas Spotkania Federacji nawiedzą m.in. katowicką katedrę, mikołowską bazylikę, wezmą udział w pielgrzymce kobiet do Piekar Śląskich czy będą uczestniczyły w Eucharystii sprawowanej w podziemnej kaplicy kopalni „Guido”.

Obecne spotkanie Federacji Sióstr Boromeuszek odbywa się w Domy Generalnym w Mikołowie pod hasłem „Bóg i ubodzy”. W jego trakcie siostry zastanawiają się jak żyją duchowością zakony w swoich wspólnotach, prowadzonych apostolstwach oraz w jaki sposób mają się otwierać na nowe wyzwania Kościoła. Spotkanie Federacji potrwa do 22 sierpnia.

ks. sk / Mikołów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-17 12:19:38
miniaturka

Nowenna ku czci bł. Salomei

Od 19 lutego trwa w kościele św. Andrzeja Ap. w Krakowie nowenna miesięcy w Jubileuszowym Roku bł. Salomei. W niedzielę 19 sierpnia modlić się będziemy o dar trzeźwości dla naszego narodu i o wolność od innych uzależnień.
2018-08-17 12:40:46
miniaturka

Dziś liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża - pierwszego polskiego dominikanina

17 sierpnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża, założyciela pierwszych na ziemiach Polskich dominikańskich klasztorów w Gdańsku, Chełmie, Elblągu i Toruniu.
2018-08-17 12:52:55
miniaturka

Suma odpustowa u św. Rocha w Mikstacie pod przewodnictwem ks. bpa Łukasza Buzuna

„Człowiek przebaczenia to człowiek miłosierdzia, to człowiek, który ma miłosierne serce"-powiedział ks. bp Łukasz Buzun do wiernych zgromadzonych na sumie odpustowej ku czci św. Rocha w Mikstacie
2018-08-17 13:39:56
miniaturka

Przygotowania do uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej

Na Jasnej Górze 17 sierpnia rozpoczynają się bezpośrednie przygotowania do uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów o godz. 18.30 odprawiana będzie wspólnotowa Msza Święta.
2018-08-17 14:13:41
miniaturka

Licheń. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy

Pod hasłem „Z Maryją w służbie Bogu i Ojczyźnie” 26 sierpnia przybędzie do licheńskiego Sanktuarium 36. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy z Konina.
2018-08-17 14:40:36
miniaturka

Abp Budzik: św. Andrzej Bobola jest wzorem wiary, która się nie łamie

Św. Andrzej Bobola jest dla nas wzorem wiary, która się nie łamie w obliczu trudności – mówił abp Stanisław Budzik w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu.