Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-16 12:07
S. Zielińska / Mariusz Krawiec SSP

Mieszkańcy Ukrainy pielgrzymują do sanktuariów maryjnych

Piesza pielgrzymka archidiecezji lwowskiej wyruszyła do leżącego koło Przemyśla sanktuarium maryjnego w Kalwarii Pacławskiej.

Kalwaria Pacławska
Autor/źródło: Archidiecezja Krakowska

Organizowana jeszcze pod koniec istnienia Związku Radzieckiego, należy do najstarszych pielgrzymek pieszych, jakie co roku udają się do różnych sanktuariów maryjnych leżących na terenie Ukrainy, a także Polski.

Ruch pielgrzymkowy na terenie Ukrainy jest widocznym znakiem odradzającego się po upadku Związku Radzieckiego życia religijnego w tym kraju. Liczni pielgrzymi katoliccy obu obrządków, a także prawosławni, pielgrzymują do wciąż jeszcze odbudowywanych sanktuariów maryjnych. Dwa największe z nich to Berdyczów, dla rzymskokatolików i Zarwanica, dla katolików obrządku wschodniego. Pielgrzymi idą także do Latyczowa w diecezji kamieniecko-podolskiej oraz do Bolszowiec, w archidiecezji lwowskiej.

Mówi przewodnik pielgrzymki do Kalwarii Pacławskiej, lwowski franciszkanin o. Sławomir Bystry: 

„Chodzimy tam już od 30 lat. Dlaczego Kalwaria Pacławska? Jest tam obraz Matki Bożej pochodzący z terenu obecnej Ukrainy. W tym roku obchodzimy jubileusz jego 350. letniej obecności w tym sanktuarium. Obraz pochodzi z okolic Kamieńca Podolskiego, więc w tym roku uroczystościom odpustowym, będzie przewodniczył ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej bp Leon Dobrawski”.

Z ukraińskiego Bełza i Czerwonogradu organizowana jest także piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Grupa lwowian idzie także do Częstochowy z Pieszą Pielgrzymką z Rzeszowa.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pielgrzymka, Ukraina, sanktuarium maryjne, Kalwaria Pacławska