Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-08 07:52
AC / Beata Zajączkowska

Międzynarodowe śledztwo w sprawie masakry w Alindao? - To była prawdziwa apokalipsa!

Kard. Nzapalainga chce międzynarodowego śledztwa w sprawie masakry w Alindao. Zostali zamordowani z zimną krwią. Wskazuje na to miejscowy ordynariusz.

Autor/źródło: Pixabay, BruceEmmerling, licencja: CC0

Tymczasem kard. Nzapalainga domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie ataku na obóz dla uchodźców.

To był prawdziwa apokalipsa. Ostateczny bilans masakry jest dwa razy większy niż początkowo myślano. Zginęło 86 osób (niektórzy w wyniku odniesionych ran), w tym dwóch kapłanów” – mówi bp Cyr-Nestor Yapaupa, który pozostał na miejscu tragedii, niosąc pomoc ofiarom. Wskazuje on, że atak trwał kilka godzin. „Żołnierze z kontyngentu ONZ wycofali się i przyglądali masakrze. Nie wiem, czy to była bezsilność, czy współudział” – podkreśla hierarcha. Wskazuje, że świadkowie opowiadają, iż ks. Celestine'a Ngoumbango napastnicy dopadli w jego pokoju, gdzie się schronił wraz ze starszym uchodźcą. „Rozpoznali go po sutannie i zastrzelili z zimną krwią. Jego ciało następnie podpalili, tak że zwłoki trudno było zidentyfikować” – mówi miejscowy ordynariusz.

Drugiego z księży Blaise'a Madę oprawcy dopadli po kilku godzinach poszukiwań. Zabili go strzałem w głowę wraz z szefem miejscowych skautów. „Zwłoki doszczętnie ograbiono, zabrali mu nawet buty” – mówi bp Yapaupa wskazując na ogromne bestialstwo rebeliantów, którzy zaatakowali niewinnych ludzi w obozie dla uchodźców. Podkreśla, że działali oni z premedytacją i masakra była doskonale zaplanowana.

Kard. Dieudonné Nzapalainga domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie ataku. Jednocześnie wzywa dowództwo kontyngentu oenzetowskich sił pokojowych stacjonujących w Republice Środkowoafrykańskiej do wzięcia odpowiedzialności za to, co się dzieje w tym kraju. Arcybiskup stołecznego Bangi przypomina, że błękitne hełmy kolejny już raz nie stanęły w obronie niewinnej ludności. „Przybyliście w imieniu wspólnoty międzynarodowej, by nieść nam pomoc i wsparcie i by chronić Środkowoafrykańczyków, jednak zamiast to robić zostawiacie ludzi na pastwę losu” – podkreśla kardynał w mocnym apelu. „Cywile zamordowani w Alindao i w innych miejscach. Jak można wytłumaczyć to, co widzieliśmy - spalone ciała i puszczone z dymem domy?” – pyta kard. Nzapalainga apelując o otwarcie międzynarodowego śledztwa, by poznać prawdę o tej masakrze i ukarać winnych.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-07 15:55:04
miniaturka

Papież: choinka i szopka pomagają w kontemplacji Boga

"Oby te wspaniałe symbole Bożego Narodzenia wniosły w nasze rodziny i miejsca, gdzie przebywamy odbicie światła i czułości Boga, by pomóc nam w dobrym przeżyciu świąt narodzenia Jezusa."
2018-12-07 18:25:57
miniaturka

Cantalamessa: Bóg pośród nas, nie szukajmy czegoś abstrakcyjnego

Dziś rano w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim, Papież Franciszek i pracownicy Kurii Rzymskiej wysłuchali pierwszego adwentowego kazania o. Raniero Cantalamessy.
2018-12-08 00:41:00
miniaturka

Bp Hinder: ważny krok w dialogu ze światem muzułmańskim

Wizyta Papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to ważny krok w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim – mówi wikariusz apostolski Arabii Południowej.
2018-12-08 08:06:12
miniaturka

Szef Caritas Internationalis wśród uchodźców Rohindża

O większe zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej w rozwiązanie kryzysu Rohindża zaapelował przewodniczący Caritas Internationalis, kard. Luis Antonio Tagle.
2018-12-08 09:10:46
miniaturka

Papież zreorganizował Gubernatorat Państwa Watykańskiego

Franciszek zreorganizował Gubernatorat Państwa Watykańskiego, czyli organ zajmujący się administracją Watykanu oraz Papieskiej Rezydencji w Castel Gandolfo.
2018-12-08 12:00:46
miniaturka

Kwiaty dla Niepokalanej! Uroczystości na Jasnej Górze

Poświęcenie nowej sukienki na Cudowny Obraz Matki Bożej, hołd z kwiatów na wzór rzymski w łączności z papieżem Franciszkiem i 65.rocznica Apelu Jasnogórskiego czyli wieczornej modlitwy Polaków, to główne punkty dzisiejszej uroczystości w częstochowskim Sanktuarium.