Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-06 07:30
ek / Krzysztof Bronk

Międzynarodowa Komisja Teologiczna o synodalności

Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała dokument o synodalności w życiu i misji Kościoła.

Autor/źródło: Pixabay, HolgersFotografie, licencja: CC0

Wyjaśnia w nim znaczenie tego modnego dziś terminu, jego podstawy w Piśmie Świętym, nauczaniu i tradycji Kościoła, a także możliwe sposoby realizowania, zarówno wewnątrz Kościoła, jak i w relacjach ekumenicznych.

Nad dokumentem pracowała przez cztery lata jedna z trzech grup roboczych Komisji, która jest ciałem doradczym przy Kongregacji Nauki Wiary. Punktem wyjścia dla jej rozważań jest nauczanie Papieża Franciszka, który twierdzi, że synodalność jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła w trzecim tysiącleciu.

Synodalność, w aktualnym tego słowa znaczeniu, wyrasta z posoborowej reformy Kościoła, choć sam Sobór nigdy o niej nie wspomina. Jest ona jednak sposobem życia i działania opartym na soborowej eklezjologii, na wspólnej godności i misji wszystkich ochrzczonych, ich czynnym zaangażowaniu w ewangelizację. W tym sensie należy ją odróżnić od kolegialności, która ma precyzyjne znaczenie teologiczne i odnosi się do sprawowania posługi biskupiej.

W obszernym dokumencie o synodalności Międzynarodowa Komisja Teologiczna postuluje dynamiczny rozwój tego podstawowego wymiaru Kościoła. Apeluje między innymi o przezwyciężenie niektórych paradygmatów, które nadal są obecne i stanowią wyraz pojmowania Kościoła, które nie zostało odnowione przez eklezjologię komunii. Tytułem przykładu wspomina tu o niedocenianiu życia konsekrowanego i specyficznej roli osób świeckich, w tym kobiet. Wnioskuje się zatem o zintensyfikowanie wzajemnej współpracy, bez klerykalizacji świeckich i zeświecczania duchownych.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-05 18:08:54
miniaturka

Prawda i piękno miłości małżeńskiej tematem sympozjum o „Humanae vitae”

O odkrywaniu prawdy i miłości małżeńskiej, godności przekazywania ludzkiego życia oraz o profetycznym wymiarze encykliki Pawła VI „Humanae vitae” dyskutowano podczas sympozjum w Poznaniu.
2018-05-05 18:56:37
miniaturka

Św. Krzyż, Kielce: dobiega końca festiwal Anima Mundi

To już ostatni weekend trwającego od marca w Kielcach i okolicach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi.
2018-05-05 23:19:42
miniaturka

Akwizgran: beatyfikacja s. Clary Fey, opiekunki biednych dzieci

Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w katedrze w Akwizgranie na ołtarze została wyniesiona s. Clara Fey, założycielka Zgromadzenia Sióstr Ubogiego Dzieciątka Jezus.
2018-05-05 23:48:36
miniaturka

Kard. Sandri: Papież wciąż myśli o podróży do Syrii i Iraku

Jeśli warunki by na to pozwoliły, Papież Franciszek od razu pojechałby do Syrii i Iraku. On nie obawia się o swoje życie, tylko myśli o innych.
2018-05-06 00:05:08
miniaturka
play

Wrocław: Koncert uwielbienia wNieboGłosy!

Niezwykle pozytywny odbiór ubiegłorocznej edycji koncertu, który zgromadził ponad dwa tysiące wrocławian i mieszkańców pobliskich miejscowości, zainspirowały ideę ponawiania tego wydarzenia co roku.
2018-05-06 09:35:02
miniaturka

Bp Kopiec: Trwać w miłości Chrystusa

"Matka Kościołów Zabrzańskich" - Parafia św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu, świętuje dziś 150. rocznicę poświęcenia murowanego kościoła. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Biskup Gliwicki Jana Kopiec.