Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-28 08:41
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Medyczna konferencja w Watykanie: naukowcy pytają o etykę

We współczesnym świecie naukowym, zwłaszcza na najwyższym szczeblu, widać dziś pewną przemianę, wzrasta zainteresowanie kwestiami etycznymi. - mówi ks. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady ds. Kultury.

Autor/źródło: photogenica.pl

Rzadko się zdarza, by sami naukowcy uprzedzali bioetyków w refleksji nad moralnymi implikacjami swych działań. Tak jednak dzieje się dzisiaj, między innymi w kontekście badań nad ludzkim genomem. Sami badacze stawiają pytanie o granice i o możliwe konsekwencje – uważa ks. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady ds. Kultury. To właśnie ta dykasteria zorganizowała w Watykanie międzynarodową konferencję medyczną poświęconą najnowszym zdobyczom, a także perspektywom nauk medycznych.

Jak podkreśla ks. Trafny, we współczesnym świecie naukowym, zwłaszcza na najwyższym szczeblu, widać dziś pewną przemianę, wzrasta zainteresowanie kwestiami etycznymi. Dla Kościoła jest to okazja, by w rodzącej się dyskusji dzielić się chrześcijańską antropologią. Temu też służy trwająca w Watykanie konferencja.

“Naukowcy, którzy robią naukę na bardzo wysokim poziomie – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Trafny – są świadomi potencjału, który wnoszą nowe technologie, a zarazem zagrożeń, które mogą się w tej perspektywie rodzić. Oni najbardziej są otwarci na dyskusję, bo widzą, że nie można zredukować wszystkiego do strony technicznej. Z drugiej strony widzimy też, że dzisiaj katolicyzm nie jest w stanie oddziaływać na cały świat. Ludzie z innych kultur nie identyfikują się z naszymi wartościami. Dlatego trzeba ich zaprosić i z nimi dialogować, aby tę wrażliwość, którą my posiadamy i która jest dla nas ogromnie istotna w jakiś sposób komunikować. Użyję terminu medycznego: mamy ich zarazić naszą wrażliwością na sprawy godności ludzkiej, wartości życia ludzkiego, w taki sposób, aby w naszym działaniu, także działaniu badaczy, pojawił się mocny aspekt odpowiedzialności.”

Cała rozmowa z ks. Tomaszem Trafnym do wysłuchania na stronie: www.vaticannews.va


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-28 06:52:16
miniaturka

Kard. Piacenza: kapłan musi być przekonany o ważności spowiedzi

Młodzi i sakrament spowiedzi to jeden z tematów poruszanych na spotkaniu Penitencjarii Apostolskiej, które 27 kwietnia zakończyło się w Watykanie.
2018-04-28 07:44:47
miniaturka

Hanna Chrzanowska snopem światła w ciemności ludzkiego bólu

Hanna Chrzanowska była snopem światła w ciemności ludzkiego bólu. Uczy nas, jak zginać kolana, niosąc pomoc potrzebującym, szczególnie tym, którzy niewidzialni cierpią w swych domach. - mówi kard. Angelo Amato.
2018-04-28 08:11:19
miniaturka

Brazylia: krajowe spotkanie kapłanów

Ponad 500 brazylijskich księży uczestniczy w Aparecidzie w XVII Krajowym Spotkaniu Prezbiterów. Odbywa się ono co dwa lata i przeplatane jest spotkaniami regionalnymi.
2018-04-28 12:20:31
miniaturka

Błogosławiona Hanno Chrzanowska módl się za nami!

W osobie bł. Hanny Chrzanowskiej, dokładnie w 45. rocznicę jej narodzin dla nieba, Kościół świętuje kreatywność chrześcijańskiego miłosierdzia, które na wzór Jezusa Dobrego Samarytanina szeroko otwiera swoje ramiona - mówił kard. Angelo Amato.
2018-04-28 12:46:28
miniaturka

Alfie Evans nie żyje

„Mój gladiator odłożył tarczę i zebrał skrzydła do lotu o godz. 2.30. Jestem kompletnie załamany. KOCHAM CIĘ, MÓJ CHŁOPCZYKU” – napisał na Facebooku Thomas Evans.
2018-04-28 13:19:51
miniaturka

Prymas Polski o Hannie Chrzanowskiej: tak trzeba głosić Ewangelię

Hanna Chrzanowska służyła ludziom chorym i starszym, szczególnie tym, którzy potrzebowali bardzo konkretnej pomocy. Wiecie od czego często zaczynała? Od posprzątania. Tak trzeba głosić Ewangelię. Konkretnie – mówił dziś do młodych abp Wojciech Polak.