Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-05-29 14:28
AC / Justyna Tyrka, Joanna Adamik

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości dla kard. Stanisława Dziwisza

Kardynał Stanisław Dziwisz został uhonorowany przez Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Autor/źródło: Joanna Adamik, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wyróżnienie to otrzymały osoby zaangażowane na rzecz przemian politycznych, które rozsławiły dobre imię Polski, aktywnie wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową. Uroczystego wręczenia medalu w imieniu Prezesa Rady Ministrów dokonał Wojewoda Małopolski, Piotr Ćwik.

– To dla mnie ogromny zaszczyt, przekazać Jego Eminencji w imieniu Premiera Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości – powiedział Wojewoda Małopolski. – Tym medalem rząd Polski składa szczególne podziękowania dla osób, które na rzecz Polski i jej państwowości zasłużyły się od roku 1918. (…) Ksiądz Kardynał swoją osobą, świadectwem i obecnością przy papieżu św. Janie Pawle II, ale również poprzez swoją aktualną posługę niewątpliwie na ten medal bardzo szczególnie zasłużył – dodał.

Kardynał Stanisław Dziwisz wyraził swą wdzięczność Prezesowi Rady Ministrów za to odznaczenie.

–Bardzo sobie je cenię. O wolność zawsze trzeba było walczyć, a w tej walce odznaczył się także Kościół – powiedział. Podkreślił, że Kościół Katolicki w czasach niewoli zabezpieczał istnienie narodu, a po odzyskaniu niepodległości brał udział w zmaganiach o zachowanie suwerenności. Przypomniał ważne postaci Kościoła, które walczyły o wyzwolenie: kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II. – Ten medal przyjmuję z wdzięcznością i myślą o tych, którzy budowali suwerenność w Polsce – stwierdził. Dodał, że wolność którą współcześnie naród Polski się cieszy należy pielęgnować, również poprzez właściwą współpracę państwa z Kościołem.

– Jestem zaskoczony, nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Wiem, kto budował naszą niepodległość, suwerenność i stuletnią historię naszej ojczyzny. Nie spodziewałem się, że ten zaszczyt przypadnie również mi. Zyskaliśmy wolność, ale trzeba ją zagospodarować, by nie była swawolą, ale i wolnością dla innych. Trzeba to przypominać także w tym momencie historii – powiedział kardynał w rozmowie z dziennikarzami.

– Ten medal to dla mnie zachęta do dalszej współpracy dla dobra społecznego i dla dobra narodu. ludzie, którzy budowali niepodległość kierowali się dobrem narodu i my wszyscy powinniśmy się tym kierować. Możemy się różnić między sobą, bo demokracja zakłada różne stanowiska i oceny, ale powinna nam przyświecać myśl, że pracujemy dla dobra narodu. – odpowiedział zapytany o to, jakie znaczenie ma dla niego otrzymany medal.

Na pytanie o 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski powiedział, że to wydarzenie było ważne i zmieniło cały świat. Papież wskazał wtedy, że przyszłość nie należy do marksizmu, ale do wolności, praw człowieka i solidarności międzyludzkiej. – To rozpoczęło pochód ku wolności dla naszego narodu i całego świata – stwierdził.

Odnosząc się do oskarżeń rzucanych na św. Jana Pawła II kardynał powiedział, że wypowiedź papieża Franciszka była bardzo istotna. Wierni powinni wierzyć aktualnemu papieżowi, który jednoznacznie wyraził swoje zdanie.

– Jan Paweł II nigdy nie tolerował zła i starał się je przezwyciężyć poprzez stosowe dekrety. Rozpoczął to jeszcze w latach 80., a podjęli to jego następcy – podkreślił, stwierdzając że zarzuty, które się pojawiają wobec postaci papieża Polaka wynikają z niewiedzy, a wszelkich insynuacji dotyczących oszukiwania papieża przez jego najbliższych pracowników nie może potwierdzić.

– Kierujemy się zasadami, które określił Ojciec Święty w swym ostatnim dekrecie – odpowiedział na pytanie dotyczące dymisji biskupów ukrywających pedofilię w Kościele.

Składamy serdeczne gratulacje Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi w dniu otrzymania Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości od Prezesa Rady Ministrów.

Justyna Tyrka, Joanna Adamik

źródło: Joanna Adamik, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

Linki zewnętrzne:


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Polska, kard. Stanisław Dziwisz, Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości