Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-14 12:57
dr Marek Sobisz

Mazowsze dla Syrii

Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasz Jagodziński wraz z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Caritas Polska zapraszają na konferencję prasową inaugurującą kampanię pod nazwą „Mazowsze dla Syrii”.

Autor/źródło: Organizatorzy

- Gdzie będą się uczyć nasze dzieci? Jaka jest dla nich przyszłość?  - to pytanie, z którym spotykamy się najczęściej po zabezpieczeniu podstawowych potrzeb osób ze stref wojennych, gdzie całe miasta zamienione są w ruiny. Z tym pytaniem spotykamy się też w Syrii, gdzie od początku wojny udzielamy jej ofiarom pomocy humanitarnej.  Edukacja jest bowiem jedyną szansą na lepszą przyszłość dla tysięcy najmłodszych, których dzieciństwo przebiega pod wojennym ostrzałem. Bez dostępu do edukacji będą straconym pokoleniem.

Dlatego postanowiliśmy wesprzeć prośbę Arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha z Homs w Syrii o pomoc w odbudowie szkoły w mieście Yabrud, w diecezji Homs, położonego nieopodal starożytnej Palmiry. Patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, wybitny polski sportowiec i patriota, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 roku, który został zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 roku. Polska i syryjska Palmira to symboliczne miejsca, w których dokonano zbrodni przeciwko ludzkości i dziedzictwu kulturowemu.

Zbiórka środków na budowę szkoły w Yabrud realizowana jest z inicjatywy Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jesteśmy międzynarodową organizacją wspierająca ofiary wojny w Syrii od samego początku konfliktu. Dzięki pomocy naszych darczyńców współfinansujemy w 140 krajach świata projekty pomocy humanitarnej i pastoralnej: odbudowę domów, szpitali, szkół i kościołów w miejscach katastrof naturalnych i wojen; wspieramy w zakresie dożywiania i leczenia mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata.

Główną naszą misją jest wspieranie chrześcijan wszędzie tam, gdzie są oni w potrzebie, a szczególnie tam, gdzie są prześladowani.

W akcję "Mazowsze dla Syrii", w ramach której będą zbierane fundusze na budowę szkoły w Yabrud, zaangażowali się również: Caritas Polska, Wojewoda Mazowiecki, Metropolita Warszawski Kazimierz Kardynał Nycz, Marszałek Województwa Mazowieckiego, a także wiele innych organizacji i instytucji z obszaru Mazowsza.

15 stycznia 2018 r. o godz. 12.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa poświęcona akcji "Mazowsze dla Syrii". W dniu tym wypada jednocześnie 111 rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego, przyszłego patrona szkoły. W programie konferencji m.in. premiera piosenki i teledysku promującej akcję „Mazowsze dla Syrii” pt.„Ludzieńki”, inspirowanego malarstwem polskiego artysty Dariusza Twardocha.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: dobroczynność, Syria, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, kard. Nycz