Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-14 12:57
dr Marek Sobisz

Mazowsze dla Syrii

Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasz Jagodziński wraz z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Caritas Polska zapraszają na konferencję prasową inaugurującą kampanię pod nazwą „Mazowsze dla Syrii”.

Autor/źródło: Organizatorzy

- Gdzie będą się uczyć nasze dzieci? Jaka jest dla nich przyszłość?  - to pytanie, z którym spotykamy się najczęściej po zabezpieczeniu podstawowych potrzeb osób ze stref wojennych, gdzie całe miasta zamienione są w ruiny. Z tym pytaniem spotykamy się też w Syrii, gdzie od początku wojny udzielamy jej ofiarom pomocy humanitarnej.  Edukacja jest bowiem jedyną szansą na lepszą przyszłość dla tysięcy najmłodszych, których dzieciństwo przebiega pod wojennym ostrzałem. Bez dostępu do edukacji będą straconym pokoleniem.

Dlatego postanowiliśmy wesprzeć prośbę Arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha z Homs w Syrii o pomoc w odbudowie szkoły w mieście Yabrud, w diecezji Homs, położonego nieopodal starożytnej Palmiry. Patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, wybitny polski sportowiec i patriota, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 roku, który został zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 roku. Polska i syryjska Palmira to symboliczne miejsca, w których dokonano zbrodni przeciwko ludzkości i dziedzictwu kulturowemu.

Zbiórka środków na budowę szkoły w Yabrud realizowana jest z inicjatywy Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jesteśmy międzynarodową organizacją wspierająca ofiary wojny w Syrii od samego początku konfliktu. Dzięki pomocy naszych darczyńców współfinansujemy w 140 krajach świata projekty pomocy humanitarnej i pastoralnej: odbudowę domów, szpitali, szkół i kościołów w miejscach katastrof naturalnych i wojen; wspieramy w zakresie dożywiania i leczenia mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata.

Główną naszą misją jest wspieranie chrześcijan wszędzie tam, gdzie są oni w potrzebie, a szczególnie tam, gdzie są prześladowani.

W akcję "Mazowsze dla Syrii", w ramach której będą zbierane fundusze na budowę szkoły w Yabrud, zaangażowali się również: Caritas Polska, Wojewoda Mazowiecki, Metropolita Warszawski Kazimierz Kardynał Nycz, Marszałek Województwa Mazowieckiego, a także wiele innych organizacji i instytucji z obszaru Mazowsza.

15 stycznia 2018 r. o godz. 12.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa poświęcona akcji "Mazowsze dla Syrii". W dniu tym wypada jednocześnie 111 rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego, przyszłego patrona szkoły. W programie konferencji m.in. premiera piosenki i teledysku promującej akcję „Mazowsze dla Syrii” pt.„Ludzieńki”, inspirowanego malarstwem polskiego artysty Dariusza Twardocha.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-14 09:24:02
miniaturka

Marawi: biskup mógł zobaczyć swoją zniszczoną katedrę

To był bardzo wzruszający dzień – powiedział ordynariusz diecezji Marawi na filipińskiej wyspie Mindanao po tym, jak po 8 miesiącach po raz pierwszy mógł wejść do swojej całkowicie zniszczonej katedry.
2018-01-14 09:26:02
miniaturka

Exodus katolików z Bośni i Hercegowiny

Co roku ok. 10 tys. katolików wyjeżdża z Bośni i Hercegowiny, ponieważ jako mniejszość religijna są dyskryminowani przez państwo - powiedział kard. Vinko Puljić, arcybiskup Sarajewa, w wywiadzie dla organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
2018-01-14 09:33:34
miniaturka

Dziś 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Kościół w Polsce aktywnie włącza się w obchody 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. W tym roku przypada on dziś, 14 stycznia – w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.
2018-01-14 14:05:02
miniaturka

Jasna Góra pamięta o migrantach, uchodźcach i Polakach na obczyźnie

Na Jasnej Górze, gdzie krzyżują się drogi pielgrzymów świata nie możemy zapomnieć o uchodźcach, wygnańcach i emigrantach - powiedział przeor częstochowskiego klasztoru.
2018-01-14 17:19:10
miniaturka

Anioł Pański: droga wiary rozpoczyna się od spotkania z Jezusem

Chrystusa, którego kontemplowaliśmy w tajemnicy Bożego Narodzenia, teraz mamy naśladować w życiu codziennym – mówił Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
2018-01-14 17:21:23
miniaturka

Papież wzywa do otwarcia na obcych i prosi o modlitwę za swą podróż

Po modlitwie Anioł Pański Franciszek przypomniał o przypadającym dziś Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy. Poinformował, że ze względów duszpasterskich będzie on odtąd obchodzony w drugą niedzielę września. Najbliższy odbędzie się 8 września 2019.