Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-23 15:42
mk

Matka, która rozrywa kajdany

W krakowskim kościele Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty znajduje się wizerunek Maryi, czczonej jako Matka Boża od Wykupu Niewolników. Obok obrazu jako wotum umieszczone zostały... kajdany ofiarowane w 1633 roku przez uwolnionego skazańca. Jej wspomnienie obchodzimy 24 września.

W 2016 roku, podczas pobytu na ŚDM w Krakowie, kościół sióstr prezentek odwiedził papież Franciszek
Autor/źródło: siostryprezentki.pl

Świątynię łatwo odnaleźć. Kościół nie tylko znajduje się blisko Rynku Głównego (na rogu ulic św. Jana i św. Tomasza). Zwraca także uwagę oryginalną, różową fasadą. Otoczenie samego obrazu, umieszczonego w ołtarzu głównym, także jest nietypowe.

„Roku Pańskiego 1633 jeden więzień w zamku krakowskim już na placu pod mieczem będąc, rodem z Prus, przez przyczynę Najświętszej Panny od srogiej śmierci wybawiony jest, którego towarzyszów srodze pokarano, ręce poobcinano, potem ćwiartowano, a on za ratunkiem N. P., której się oddał w swym przypadku wolnym został” – zapisano w księdze cudów i łask. Kajdany, w które był zakuty, cudownie uwolniony ofiarował do kościoła, gdzie znajdują się do dzisiaj. Właśnie wtedy Maryja czczona w krakowskim kościele otrzymała swój tytuł – Matki Bożej od Wykupu Niewolników.

Matka Boża Świętojańska otacza jednak opieką nie tylko więźniów i niewolników. Jest uważana za patronkę szeroko rozumianej wolności i tych, którzy o tę wolność walczą. 23 lutego 1684 roku przed jej obrazem modlił się wracający spod Wiednia król Jan III Sobieski. O jej pomoc w walce z rosyjskim okupantem prosił 24 marca 1794 roku, w dniu przysięgi na krakowskim rynku, Tadeusz Kościuszko. Tytuł Matki Wolności nadał Matce Bożej od Wykupu Niewolników bp Karol Wojtyła, który w 1964 koronował obraz.

„Matko Wolności, dlatego nazwano Cię Matką Niewolników, że zawsze przywracałaś wolność więźniom, a przywracałaś ją nie tylko w znaczeniu zewnętrznym, fizycznym, ale w znaczeniu duchowym” – mówił bp Wojtyła.

„Tytuł obrazu jest wyjątkowy i bardzo aktualny na dzisiejsze czasy ogromnego zniewolenia grzechem, nałogami, a także z powodu zagrożenia wolności politycznej” – mówiła przy okazji 50. rocznicy koronacji obrazu s. Renata Gąsior ze zgromadzenia prezentek. Siostry od niemal trzech wieków opiekują się kościołem i obrazem MB od Wykupu Niewolników.

„Współczesnych form zniewolenia, zwłaszcza dotykających ludzi młodych, jest coraz więcej. I trzeba, aby rodzice, nauczyciele, pracodawcy i ludzie młodzi to sobie uświadomili, by w porę podjęli działania, aby ratować zniewolonych i zapobiegać nowym zniewoleniom” – podkreśla prezentka.

Matka Boża od Wykupu Niewolników jest wspominana 24 września.

Źródła: Gość Krakowski, Cuda i Łaski Boże

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-23 14:25:38
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Z własnego doświadczenia wiemy, że życie wymaga ciągłych wysiłków i że nie możemy zatrzymać się w drodze. By iść dalej, mimo upadków, potrzebujmy Bożego miłosierdzia i Bożej pomocy, tak jak Piotr. Bóg buduje swój Kościół nie tylko na Apostołach, ale także na mnie, ze wszystkimi moimi słabościami.
2021-09-23 14:58:58
miniaturka

Program 26 Targów Wydawców Katolickich – wiele ciekawych spotkań z autorami

Ponad 100 wydawców zgromadziły 26. Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września. Zachęcamy do zapoznania się z programem.
2021-09-23 15:12:24
miniaturka
play

„Boże, pokaż mi szlak”. Arkadio rapuje w obronie życia

„Modlę się o niebo dla tych, o których wspomniałem, modlę się za nas, byśmy wyciągali wnioski...” – rapuje Arkadio w utworze „Pokaż mi szlak”. W swoim najnowszym singlu Arkadio zachęca, by szukać pomocy, gdy znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia.
2021-09-23 16:35:56
miniaturka

Zmarł bp Edward Janiak

Dziś w wieku 69 lat zmarł bp Edward Janiak. Na skutek oskarżeń o tuszowanie spraw zw. z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez podlegających mu księży w czerwcu 2020 r. bp Janiak został faktycznie odsunięty od władzy w diecezji kaliskiej, a 17 października 2020 r. papież przyjął jego rezygnację.
2021-09-24 09:39:00
miniaturka

Rozpoczyna się rejestracja osób powyżej 50 lat i medyków na szczepienia trzecią dawką

W piątek rusza rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich osób 50 plus i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami. Dodatkowa dawka podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca.
2021-09-24 09:52:18
miniaturka

Straż Pożarna: od czwartku w Polsce blisko 1,5 tys. interwencji w zw. z silnym wiatrem

W związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali 1 tys. 428 razy, w tym 787 w czwartek oraz kolejne 641 od północy do godz. 6 w piątek – poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodał, nie było osób rannych.