Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-27 12:00
nc

Martyrologium o Narodzeniu Pańskim – Kalenda

W wigilię Bożego Narodzenia, po odśpiewaniu Prymy, zgodnie ze starożytnym zwyczajem Kościoła Katolickiego diakon lub kantor obwieszcza z ambony Martyrologium o Narodzeniu Pańskim.

Martyrologium Romanum to księga liturgiczna Kościoła Rzymskiego – uporządkowany kalendarz liturgiczny, w którym każdy ze świętych i męczenników ma swoje szczególne miejsce. To właśnie w tej księdze wyjątkowe miejsce zajmuje data 25 grudnia – dzień Narodzin Zbawiciela Świata.

Martyrologium o Narodzeniu Pańskim – Kalenda – zawiera kronikarskie spojrzenie na moment narodzenia Jezusa, który w konkretnym czasie historii świata narodził się z Maryi Dziewicy.

Dziś ten przepiękny utwór gregoriański wykonywany jest w Watykanie podczas Mszy świętej zwanej Pasterką, ale także w parafii pw. św. Wojciecha w łódzkich Chojnach. W nagraniu przygotowanym dla Archidiecezji Łódzkiej utwór ten prezentuje Szymon Dębkowski – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, organista parafii św. Wojciecha w Łodzi, członek łódzkiej scholi dominikańskiej.

Dnia ósmego przed kalendami styczniowymi; od stworzenia świata,
kiedy na początku Bóg stworzył niebo i ziemię roku 5199;
od potopu roku 2957;
od narodzenia Abrahama roku 2015;
od Mojżesza i od wyjścia Izraelitów z Egiptu roku 1509;
od namaszczenia Dawida na króla roku 1302;
tygodnia 65 według Danielowego proroctwa za 194 Olimpiady;
od zbudowania miasta Rzymu roku 752;
panowania cesarza Oktawiana Augusta roku 42;
kiedy pokój powszechny był na ziemi, w szóstej epoce świata. Jezus Chrystus,
wieczny Bóg i Syn Ojca wiecznego, chcąc najłaskawszym przyjściem swoim świat poświęcić, z Ducha Świętego poczęty i po upływie dziewięciu miesięcy od poczęcia swojego, w Betlejem judzkim rodzi się z Maryi dziewicy stając się człowiekiem:
Narodzenia Pana Naszego Jezusa Chrystusa według Ciała

Źródło: ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-27 10:09:29
miniaturka

Indonezja: Boże Narodzenie w dżungli, pod gołym niebem

Indonezyjscy chrześcijanie w regionie Aceh świętowali Boże Narodzenie w dżungli, pod gołym niebem. W 2015 r. dziesięć kościołów zostało bowiem w tym regionie zburzonych.
2019-12-27 10:39:21
miniaturka

Kard. Maradiaga apeluje o zaprzestanie przemocy w więzieniach

– Tych, którzy chcą zabijać, proszę o rozejm na czas świąt Bożego Narodzenia – powiedział purpurat. Wskazał, że „Chrystus chce się narodzić także w Hondurasie, który pragnie pokoju”.
2019-12-27 10:47:31
miniaturka

DR Konga: Naglący apel o zapewnienie bezpieczeństwa

Kongijski Kościół wyraził zaniepokojenie z powodu braku bezpieczeństwa w tym afrykańskim kraju, mimo stacjonowania tam oenzetowskich sił pokojowych.
2019-12-27 11:23:14
miniaturka

Patriarchat Moskiewski zerwał relacje z patriarchą aleksandryjskim

Patriarchat Moskiewski zerwał komunię kościelną z patriarchą aleksandryjskim, który uznał autokefalię (niezależność) Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego postanowił, że imię Teodora II nie będzie wymieniane w liturgii i nie można z nim jej sprawować.
2019-12-27 11:41:44
miniaturka

2/3 Ukraińców za wstapieniem do UE

Najnowsze badania socjologiczne na Ukrainie pokazują, że ogólnie w ostatnich latach wśród Ukraińców wzrosła chęć wstąpienia do UE, a także do NATO. Wyraźnie widoczne są tu jednak różnice regionalne, szczególnie porównując zachód kraju z południem i wschodem.
2019-12-27 12:13:03
miniaturka

Już jutro rozpoczyna się 42. Europejskie Spotkanie Młodych!

Jutro rozpoczyna się we Wrocławiu 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé. Bedzie ono trwać do 1 stycznia 2020 r. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie ponad 20 tys. młodych w wieku od 18 do 35 lat z prawie 70 krajów.