Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-01 09:41
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Marsylia: beatyfikacja wikarego oddanego Bogu i ludziom

Daje on piękny przykład wszystkim karierowiczom. - mówił Papież do wiernych zgromadzonych na modlitwie Anioł Pański o beatyfikowanym w Marsylii francuskim kapłanie Jean-Baptiste Fouque.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Papież: Piękny przykład dla karierowiczów

“Daje on piękny przykład wszystkim karierowiczom. Żył na przełomie XIX i XX wieku, promował liczne dzieła charytatywne i socjalne na rzecz młodzieży, osób starszych, biednych i chorych – przypomniał Ojciec Święty. – Niech przykład i wstawiennictwo tego apostoła miłosierdzia wspierają nas w zaangażowaniu w gościnność i dzielenie się z osobami najsłabszymi i znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji.”

Ks. Jean-Baptiste Fouque (1851-1936) popularnie nazywany jest świętym z Marsylii. Właśnie w tym mieście spędził 50 lat swego kapłańskiego życia, z czego aż 35 pracował w jednej parafii. „Nigdy nie został proboszczem, był oddanym dla ludzi wikarym. Z oddaniem służył najbardziej potrzebującym troszcząc się o ich ciało i ducha. Jest wzorem do naśladowania w realizacji kapłańskiej posługi” – podkreśla o. Bernard Ardura, postulator w jego procesie beatyfikacyjnym. „Pokazywał on, że kluczem życia chrześcijańskiego jest miłość Boga wyrażająca się w konkrecie służby najbardziej potrzebującym, a to jest przesłanie bardzo potrzebne także dla współczesnych księży” – mówi o. Ardura.

Postulator: człowiek całkowicie oddany kapłańskiej misji

“Widzimy w tym księdzu człowieka całkowicie oddanego swej kapłańskiej misji. Od świtu do nocy żył w zjednoczeniu z Bogiem zarówno na osobistej modlitwie, sprawowaniu sakramentów, jak i w służbie ostatnim – mówi Radiu Watykańskiemu o. Ardura. – W Marsylii stworzył sieć instytucji, które niosą pomoc sierotom, opuszczonej młodzieży, a także młodocianym skazańcom. Ponadto założył szpital i dom spokojnej starości oraz szkołę dla zaniedbanych dzieci, do której dziś uczęszcza ponad 200 dzieci. Całe swe życie oddał Bogu. Ludzie wspominają jego niezachwianą wiarę i upór w realizowaniu inicjatyw, które rozeznał jako wolę Bożą. Przez 50 lat swego kapłaństwa był wikarym. Swą posługą głęboko naznaczył Marsylię. Także dziś jest tam bardzo czczony.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-01 08:13:16
miniaturka

O. Costa przed synodem: rozpoznać, gdzie i jacy są młodzi

W dniach od 3 do 28 października odbędzie się w Rzymie Specjalny Synod Biskupów poświęcony młodzieży będzie okazją dla Kościoła do rozpoznania, gdzie i jacy są młodzi.
2018-10-01 08:36:51
miniaturka

Abp Gallagher w ONZ: wolność od prześladowań

Pogwałcenie religijnych praw mniejszości łączy się z najbardziej okrutnymi formami przemocy, takimi jak ludobójstwo, zbrodnie wojenne, czystki etniczne oraz inne zbrodnie przeciwko ludzkości – powiedział Abp Paul Gallagher w ONZ.
2018-10-01 09:16:50
miniaturka

Abp Chaput: dokument roboczy Synodu budzi poważne zastrzeżenia

W środę rozpoczyna się Synod Biskupów o młodzieży. Trwa debata nad dokumentem roboczym. Abp Charles Chaput, delegat Episkopatu USA i członek rady stałej Synodu Biskupów, zgłosił szereg zastrzeżeń do tego tekstu.
2018-10-01 10:20:54
miniaturka
play

Normy ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Warszawsko-Praskiej

W czwartek, 27 września, podczas spotkania z mediami został zaprezentowany dokument "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej". Udostępniamy relację z tej konferencji.
2018-10-01 10:45:51
miniaturka

Prymas Polski: Kościół nie jest własnością niektórych i odpowiedzialnością nielicznych

„Kościół jest wspólnotą, która angażuje i dotyczy nas wszystkich. Nie jest własnością niektórych, czy odpowiedzialnością nielicznych” – mówił w niedzielę w Kruszwicy abp Wojciech Polak.
2018-10-01 11:15:15
miniaturka

„W trosce o wspólny dom” - List pasterski Episkopatu Polski

Godność człowieka powołanego do życia w jedności z Bogiem i innymi stworzeniami stoi u podstaw jego odpowiedzialności za całe dzieło stworzenia – piszą biskupi polscy z okazji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu.