Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-10-01 09:41
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Marsylia: beatyfikacja wikarego oddanego Bogu i ludziom

Daje on piękny przykład wszystkim karierowiczom. - mówił Papież do wiernych zgromadzonych na modlitwie Anioł Pański o beatyfikowanym w Marsylii francuskim kapłanie Jean-Baptiste Fouque.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Papież: Piękny przykład dla karierowiczów

“Daje on piękny przykład wszystkim karierowiczom. Żył na przełomie XIX i XX wieku, promował liczne dzieła charytatywne i socjalne na rzecz młodzieży, osób starszych, biednych i chorych – przypomniał Ojciec Święty. – Niech przykład i wstawiennictwo tego apostoła miłosierdzia wspierają nas w zaangażowaniu w gościnność i dzielenie się z osobami najsłabszymi i znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji.”

Ks. Jean-Baptiste Fouque (1851-1936) popularnie nazywany jest świętym z Marsylii. Właśnie w tym mieście spędził 50 lat swego kapłańskiego życia, z czego aż 35 pracował w jednej parafii. „Nigdy nie został proboszczem, był oddanym dla ludzi wikarym. Z oddaniem służył najbardziej potrzebującym troszcząc się o ich ciało i ducha. Jest wzorem do naśladowania w realizacji kapłańskiej posługi” – podkreśla o. Bernard Ardura, postulator w jego procesie beatyfikacyjnym. „Pokazywał on, że kluczem życia chrześcijańskiego jest miłość Boga wyrażająca się w konkrecie służby najbardziej potrzebującym, a to jest przesłanie bardzo potrzebne także dla współczesnych księży” – mówi o. Ardura.

Postulator: człowiek całkowicie oddany kapłańskiej misji

“Widzimy w tym księdzu człowieka całkowicie oddanego swej kapłańskiej misji. Od świtu do nocy żył w zjednoczeniu z Bogiem zarówno na osobistej modlitwie, sprawowaniu sakramentów, jak i w służbie ostatnim – mówi Radiu Watykańskiemu o. Ardura. – W Marsylii stworzył sieć instytucji, które niosą pomoc sierotom, opuszczonej młodzieży, a także młodocianym skazańcom. Ponadto założył szpital i dom spokojnej starości oraz szkołę dla zaniedbanych dzieci, do której dziś uczęszcza ponad 200 dzieci. Całe swe życie oddał Bogu. Ludzie wspominają jego niezachwianą wiarę i upór w realizowaniu inicjatyw, które rozeznał jako wolę Bożą. Przez 50 lat swego kapłaństwa był wikarym. Swą posługą głęboko naznaczył Marsylię. Także dziś jest tam bardzo czczony.”


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: beatyfikacja, Francja, dzieła charytatywne, Marsylia, Ks. Jean-Baptiste Fouque