Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-23 11:34
AC / Salve TV

Marek Kamiński: Chroni mnie Opatrzność Boża

Gościem Tematu Dnia był Marek Kamiński, podróżnik, polarnik, który w rozmowie z Ewą Pietrzak opowiedział o tym, co jest dla niego najważniejsze.

- Zdobycie Biegunów i pisanie książek dla dzieci to w moim przypadku podążanie własną drogą i intuicją. Ta intuicja zaprowadziła mnie na Biegun, ale też jako  młody człowiek przeżyłem przygodę w Meksyku, część z nich pokrywa się z przygodami Marka (bohatera najnowszej książki Marka Kamińskiego - przyp. red) - mówił Marek Kamiński.

- Tytułowy bohater zdobywa taki sam biegun jak ja zdobyłem Biegun Północny, to znaczy przeżywa przemianę. Wydaje mi się, że w podróży jest nie tyle ważne zaliczenie miejsc, odwiedzenie Meksyku, czy Bieguna, ale ważniejsze jest to, co dzieje się z naszym wnętrzem, jakie zmiany w nas zachodzą, na ile bardziej rozumiemy świat - dodawał.

Jak podkreślał, "fakt, że moje dzieci chciały dalej słuchać tych opowieści na dobranoc, to była dla mnie najwyższa forma gratulacji".

- Gdyby nie Opatrzność, nie opieka Pana Boga, tobym z tych spotkań nie wyszedł cało. Ważne jest, by usłyszeć ten głos Pana Boga w nas, to znaczy usłyszeć tę cząstkę, która jest większa niż nasze ego. Kiedy podążamy za tym głosem, to łatwiej o tę opiekę. To sprawa również zaufania, akceptacji, wdzięczności za to co jest - tłumaczył Marek Kamiński.

Pytany, co zrobić żeby przejść od "bieguna rozumu do bieguna wiary":

- Często poznajemy tylko i wyłącznie zewnętrzny świat, a w ogóle nie znamy siebie. Droga od bieguna rozumu do bieguna wiary zaczyna się w nas, od tego że zaczynamy poznawać kim jesteśmy i po co jesteśmy na tym świecie - mówił.

- Poznać siebie to zrozumieć co jest dla nas wartością w życiu, co jest sensem naszego życia - dodawał.

Jak podkreślał, "życie składa się z chwil, każda chwila jest ważna."

- Jeżeli będziemy oczekiwać tylko na osiągnięcie celu, to będziemy żyli tylko przyszłością. Najważniejsze żebyśmy byli tu i teraz. To jest takie prawdziwe istnienie - podsumował podróżnik.

źródło: Karolina Zaremba, Salve TV - Chrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-10-23 09:52:50
miniaturka

List Papieża do kard. Fernando Filoniego

Publikujemy treść listu Franciszka do kardynała Fernando Filoniego.
2017-10-23 10:35:45
miniaturka

Statystyki Kościoła: na świecie wzrasta liczba katolików

Z okazji obchodzonego wczoraj Światowego Dnia Misyjnego agencja prasowa Fides, związana z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów, przypomniała aktualne statystyki Kościoła na świecie.
2017-10-23 11:01:54
miniaturka

Światowy Dzień Misyjny 2017. Kard. Filoni: Jezus sercem misji

Nawiązując do orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny kard. Filoni podkreślił, że bez duchowości misja staje się działalnością społeczną zasługującą wprawdzie na uznanie, ale pozbawioną ducha.
2017-10-23 11:57:07
miniaturka

Uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa o. Lombardiemu SJ

O. Federico Lombardi SJ odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
2017-10-23 12:28:22
miniaturka

Antoninów: bezdomni posprzątali groby nieznanych zmarłych

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego po raz piąty zorganizowała porządkowanie grobów nieznanych zmarłych. Podopieczni fundacji wraz z wolontariuszami posprzątali ponad 200 grobów na Cmentarzu Południowym w Antoninowie.
2017-10-23 12:55:12
miniaturka

Książka „Młodość – projekt życia” - inspirujące historie uczestników ŚDM 2016

- Ponad 20 inspirujących historii uczestników Dni Młodzieży z całej Polski znalazło się w książce „Młodość – projekt życia”. Celem publikacji jest uświadomienie, że ŚDM było początkiem nowego etapu w życiu młodych ludzi.