Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-21 13:30
ek / Krzysztof Bronk

Mamy wspólną wizję ekumenizmu: razem się modlić, iść i pracować

"Choć jestem przedstawicielką Światowej Rady Kościołów, na synodzie zostałam przyjęta bardzo życzliwie, poczułam się jakbym po prostu należała do tej rodziny" – mówi husycka pastor Martina Kopecká.

Autor/źródło: Adrian Zajkowski, licencja: CC BY

W zgromadzeniu synodalnym uczestniczy jako jeden z delegatów ekumenicznych.

Martina Kopecká wyraziła zadowolenie z zacieśnienia współpracy między Radą Kościołów i Stolicą Apostolską. W jej przekonaniu łączy je ta sama wizja ekumenizmu: razem się modlić, iść i współpracować. To dzieje się już teraz – podkreśla czeska pastor.

Piękna jest inkluzywna atmosfera tego synodu. Otwartość wszystkich uczestników, czy to ojców synodalnych czy młodych audytorów, gotowość do słuchania siebie nawzajem, prowadzenia dialogu, współpracy, modlitwy. Ta postawa i duchowa energia jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem. – powiedziała Radiu Watykańskiemu pastorka Kopecká. - Ja w swoim wystąpieniu obok pozdrowienia w imieniu Światowej Rady Kościołów, mówiłam o tym, że młodzi są w stanie wnosić wiele dobrego na wielu polach i wielu sferach, czy to w dziele pojednania czy w kreatywnym budowaniu mostów między pokoleniami bądź grupami, które mają problemy ze wzajemną komunikacją, które są naznaczone jakimś długotrwałym konfliktem. Młodzi ludzie, jeśli nawiążą koleżeńskie relacje, nie oceniają się na podstawie przynależności religijnej. Im wystarczy, że są kolegami, że lubią być razem. Widzimy to w szkołach i innych grupach, gdzie dzięki temu może się nawiązać międzyreligijny dialog. Młodzi nie mają z tym zazwyczaj żadnych problemów. To, że ktoś wierzy inaczej, nie jest dla nich przeszkodą, wręcz przeciwnie jest to dla nich nowe życiowe doświadczenie, a także źródło inspiracji, jeśli sami są w trackie duchowych poszukiwań.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-21 10:09:24
miniaturka

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na dzisiejszy Światowy Dzień Misyjny 2018

Każdy mężczyzna i każda kobieta jest misją i to jest powodem, dla którego żyje na ziemi. Wielkim wyzwaniem jest przeżywanie z radością swej odpowiedzialności za świat – pisze Ojciec Święty Franciszek w orędziu.
2018-10-21 12:18:57
miniaturka

Ks. Augustyn: pedofilia pokazuje niemoc struktur pozbawionych ducha

Problem pedofilii to przede wszystkim problem duchowy i moralny – mówił księżom diecezji rzeszowskiej ks. Józef Augustyn SJ. Znany rekolekcjonista apelował też do księży o pokorę oraz oddzielanie religii od polityki.
2018-10-21 12:36:51
miniaturka

Gdańsk: Jubileusz 25-lecia Human Life International w Polsce

Human Life International, jedna z największych organizacji obrońców życia, obchodziła 25-lecie swego działania w Polsce.
2018-10-21 16:29:26
miniaturka

Papież: służba najlepszym lekarstwem na chorobę zaszczytów

"Potrzeba nam nawrócenia, aby wejść na drogę służby, która jest najskuteczniejszym antidotum na chorobę zaszczytów i pierwszych miejsc" – podkreślił Papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2018-10-21 16:53:50
miniaturka

Abp Gądecki o kontrowersyjnych tematach synodu

„Inne formy przeżywania seksualności”, reinterpretacja encykliki „Humanae vitae”, święcenie żonatych mężczyzn na księży, podważanie znaczenia cnoty czystości – to niektóre z kontrowersji, jakich spodziewano się podczas zgromadzenia Synodu Biskupów nt. młodzieży.
2018-10-21 17:09:58
miniaturka

Kard. Nycz: punktem odniesienia demokracji nie jest większość lecz prawda

„Rezygnujemy z prawdy, która jest ponad nami – jest nam dana od Boga i zaczynamy tworzyć swoje prawdy” – powiedział dziś w Bydgoszczy kard. Kazimierz Nycz.