Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-30 16:36
AC / Krzysztof Bronk/vaticannews/KAI

Mamy powody do obaw i do gniewu

Odcięcie komuś głowy jest przecież przerażające. Wiemy skądinąd, że Państwo Islamskie chętnie się tym posługuje. Jest to akt o perwersyjnej oraz wręcz diabelskiej symbolice, który świadczy o patologii, która ogarnia umysł, serce, całą egzystencję człowieka – powiedział abp Éric de Moulins-Beaufort, metropolita Reims po odwiedzeniu Nicei.

Autor/źródło: Julien Spiewak, wikimedia.org/wikipedia/commons/edytowano, CC BY-SA 3.0

Katolicy we Francji mają powody zarówno do obaw, jak i do gniewu. Lęk jednak nie może nas paraliżować, a gniew, który jest słuszny i zrozumiały, musi zostać przez nas opanowany i przemieniony, abyśmy nie kierowali się nienawiścią, lecz potrafili służyć dobru. Przewodniczący Episkopatu Francji mówił o tym wczoraj wieczorem w obszernym wywiadzie dla telewizji katolickiej KTO.

Abp Éric de Moulins-Beaufort udał się wraz z prezydentem Macronem do Nicei, gdzie 21-letni tunezyjski uchodźca zamordował trzy osoby w bazylice Notre-Dame. Dzieląc się tym, co zobaczył na miejscu, przyznał, że wszyscy byli przerażeni realiami i okrucieństwem tej zbrodni. Podkreślił, że państwo, które ma monopol na użycie siły, musi wywiązać się ze swych obowiązków, zapewniając chrześcijanom bezpieczeństwo. Ważne jest również, aby zagrożenie zostało nazwane po imieniu – powiedział telewizji KTO abp de Moulins-Beaufort.

„Moim zdaniem mamy tu do czynienia z patologią religijną i polityczną, ale przede wszystkim religijną, trzeba to jasno powiedzieć. Patologia ludzi, którzy dają sobie wmówić, że zabijając kogoś, oddają chwałę Bogu. Jest to pod każdym względem przerażające. I jest to tym bardziej przerażające, że przybiera to postać tak okrutnych morderstw, zabójstw niemalże rytualnych. Odcięcie komuś głowy jest przecież przerażające. Wiemy skądinąd, że Państwo Islamskie chętnie się tym posługuje. Jest to akt o perwersyjnej oraz wręcz diabelskiej symbolice, który świadczy o patologii, która ogarnia umysł, serce, całą egzystencję człowieka. I ta patologia czy ideologia ma zasięg ogólnoświatowy. Ci, którzy ją propagują, są na całym świecie, korzystają z sieci społecznościowych – powiedział telewizji KTO abp de Moulins-Beaufort. (…) Politycy muszą zająć jasną postawę względem tej patologii, która nam zagraża. Muszą podjąć działania zarówno wewnątrz kraju, jak i w polityce zagranicznej. Bo w tym wypadku, te trzy zamordowane osoby są również ofiarą podżegania, którego dopuszczają się przywódcy niektórych krajów“- powiedział arcybiskup Rouen.

Odpowiadając na pytanie Philippine De Saint Pierre, dyrektora telewizji KTO, przewodniczący Episkopatu Francji przyznał, że ma tu na myśli prezydenta Turcji, ale również innych przywódców, którzy podobnie jak Erdogan odwołują się do islamu, dążąc do podsycania konfliktów i podbojów.

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-30 15:09:28
miniaturka

Wolność jest w nas! Świadectwa solidarności dostępne w sieci

Zrealizowany został projekt „Wolność jest w nas - świadectwa solidarności”. W ramach projektu na stronie www.wolnoscjestwnas.pl opublikowano unikalne nagrania, m.in. rozmów z Anną Walentynowicz czy Marianną Popiełuszko.
2020-10-30 15:37:29
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus mówi, aby nie wybierać pierwszego miejsca, bo możemy się znaleźć w nieprzyjemnej sytuacji, gdy przyjdzie ktoś znamienitszy od nas. Lepiej zatem jest i rozsądniej wybierać ostatnie miejsca, bo wtedy może nas spotkać wyróżnienie i gospodarz zaproponuje nam, abyśmy przesiedli się wyżej.
2020-10-30 15:48:37
miniaturka

Rząd zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych

Zapadła decyzja, że zarówno w dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po cmentarze będą zamknięte - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
2020-10-31 07:35:21
miniaturka

O. Leon Knabit zakażony koronawirusem. Prosi o modlitwę

W piątek wieczorem na Facebooku o. Leon Knabit poinformował, że stwierdzono u niego zakażenie koronawirusem i przebywa w szpitalu. jest najstarszym członkiem benedyktyńskiej wspólnoty w Tyńcu. Wspólnota rozpoczęła 10-dniową kwarantannę.
2020-10-31 08:51:53
miniaturka

To przerażające, ile osób jest uwikłanych w aborcję

Przerażające jest to, co widzimy w ostatnich dniach na ulicach - ile osób jest uwikłanych w aborcję. Może nie przez czyny bezpośrednie, ale także poprzez nieme przyzwolenie na nią, obojętność czy znieczuloną postawę serca - mówił ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek.
2020-10-31 10:05:18
miniaturka

Apel o modlitwę w intencji pokoju i ładu społecznego

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich oraz ojcowie paulini apelują o modlitwę w intencji pokoju i ładu społecznego. Od 3 do 11 listopada na Jasnej Górze zostanie odprawiona nowenna w tej intencji, natomiast od 11 do 13 listopada będą miały miejsce narodowe rekolekcje.