Strona główna
opoka.org.pl
2024-08-25 09:31
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

"Małżonkowie są wezwani aby budować swoje życie i relacje na Bogu"

Antropologia filozoficzna i teologiczna, a nade wszystko chrześcijańska wizja małżeństwa i rodziny, podpowiada nam, że ta ludzka relacja członków małżeństwa i rodziny wymaga solidnego fundamentu, stąd małżonkowie są wezwani, aby budować swoje życie i relacje na Bogu – mówił bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podczas VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbywa się w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli.

Bp Turzyński przyznał w swoim wykładzie, że w dobie ogromnego kryzysu cywilizacji, w tym kryzysu rodziny oraz ataku na małżeństwo i rodzinę, szukamy jakiegoś klucza do budowania trwałych i pięknych relacji małżeńskich i rodzinnych. „Stąd w pierwszym wykładzie na VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych podjąłem zagadnienie +Dojrzałego systemu wartości jako warunku trwałości i rozwoju rodziny+” – zaznaczył.

Dodał, że człowiek żyje według wartości. „To one aktywizują człowieka i ukierunkowują motywację do działania oraz warunkują podejmowanie konkretnych zachowań. Badania socjologiczne niestety pokazują, że im niżej respondenci cenili sobie wartości wyższe, takie jak prawda, świętość, tym bardziej ujawniali hedonistyczne postawy wobec płciowości i negatywne nastawienie do instytucji małżeństwa i rodzicielstwa” – zauważył bp Turzyński.

„Antropologia filozoficzna i teologiczna, a nade wszystko chrześcijańska wizja małżeństwa i rodziny podpowiada nam, że ta ludzka relacja członków małżeństwa i rodziny wymaga solidnego fundamentu, stąd małżonkowie są wezwani, aby budować swoje życie i relacje na Bogu” – podkreślił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Hierarcha przyznał, że bardzo ważna jest pokora w dostrzeżeniu inności drugiego i uznaniu jego godności. „Nie mniej ważna jest zdolność do ofiary z siebie, która przeciwstawia się indywidualizmowi i egoizmowi. A ostatecznie liczy się miłość właściwie rozumiana i nieustannie oczyszczana z interesowności” – ocenił bp Turzyński.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2024-08-30 21:50:23
miniaturka

Trybunał Konstytucyjny zawiesił stosowanie rozporządzenia MEN w sprawie lekcji religii

Trybunał Konstytucji postanowił zawiesić stosowanie rozporządzenia MEN zmieniające zasady nauki religii w szkołach do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie.
2024-09-01 16:00:06
miniaturka

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: dziękuję SN za reakcję

Prezydium Episkopatu złożyło petycję do Sądu Najwyższego w sprawie zgodności rozporządzenia MEN z Konstytucją, I Prezes SN to uczyniła i za to dziękuję. TK przychylił się do wniosku. Ministerstwo informuje, że zabezpieczenie nie wywołuje skutków prawnych. Dla nas to jest bolesne, gdyż zmiany w rozporządzeniu uważamy za niesprawiedliwe i krzywdzące – mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.
2024-09-03 09:29:16
miniaturka

Przyznano medale za zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne

Medale Pro Polonia et Ecclesia za szczególne zasługi i zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne otrzymali: księżna Elżbieta Drucka-Lubecka de Séjournet, Katolickie Centrum Rodziny w Brukseli, s. Barbara Sajnok, Franciszkanka od cierpiących, ks. dr hab. Józef Młyński, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz dr Mirosław Dynia, twórca portalu Duszpolonia. Wyróżnienia zostały wręczone w czasie Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych.
2024-09-03 11:23:01
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą 2024/2025

Trwa rekrutacja do IV edycji kursów Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Kursy trwają sześć miesięcy są prowadzone online na platformie MS Teams. W ramach kursów planowane są także zjazdy stacjonarne (z transmisją online) dla chętnych w wybranych krajach zamieszkania Słuchaczy. Od 2022 roku, w trzech edycjach Studium KUL, wzięło już udział ponad 2 tys. osób z ponad 30 krajów świata, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii, USA i Kanady. Absolwenci otrzymują świadectwa ukończenia kursów w językach polskim i angielskim oraz certyfikaty udziału w Studium KUL w języku polskim i języku kraju zamieszkania. Wszystkie zajęcia w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą są bezpłatne
2024-09-04 10:59:34
miniaturka

Zakończył się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

W niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku zakończył się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który miał miejsce w Brukseli. Wzięło w nim udział stacjonarnie ok. 150 uczestników oraz kilkaset osób poprzez transmisję online na kanale YouTube: Rodzina na emigracji. Delegaci przyjechali m.in. z: Anglii, Austrii, Belgii, Białorusi, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Niemiec, Polski, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy czy Włoch. Prelegenci i uczestnicy Kongresu po raz kolejny mieli okazję pochylić się nad tajemnicą i pięknem powołania do małżeństwa i rodziny według myśli Bożej.
2024-09-04 12:44:05
miniaturka

Transmisja - Kongres Rodzin Polonijnych

Na kanale YouTube Rodzina na Emigracji odbywała się transmisja z VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, gdzie można obejrzeć większość wydarzeń Kongresowych. Zapraszamy do śledzenia i subskrybowania kanału, aby otrzymywać powiadomienia o dostępnych transmisjach. Serdecznie zapraszamy!