Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-18 11:04
S. Zielińska / Julia Wieczorek

Małżeństwo na misjach - List misyjny wolontariuszy Fidesco

Wyjeżdżając na misje otrzymujemy o wiele więcej niż sami jesteśmy w stanie ofiarować. - napisali w liście misyjnym z Lueny w Angoli, Dawid i Albane - wolontariusze Fidesco.

Autor/źródło: Fidesco

Jesteśmy młodym, początkującym małżeństwem z północnej Francji, a dokładniej z Lille gdzie do tej pory mieszkaliśmy. Dawid przez 7 lat prowadził firmę budowlaną, a Albane w 2017 ukończyła 5 letnie studia architektury. Razem czynnie uczestniczyliśmy w życiu naszej polskiej wspólnoty parafialnej w Roubaix, gdzie byliśmy częścią scholi. 

Pomysł o wyjeździe na misje pojawił się nagle około rok temu, ale pewnym impulsem w tym kierunku był nasz wspólny wyjazd na światowe dni młodzieży w Krakowie gdzie uderzyły nas słowa Ojca świętego Papieża Franciszka:

«Przyjaciele, Jezus jest Panem ryzyka, tego  wychodzenia zawsze poza. Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść  za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło ani nawet o jakich nie pomyślałeś; po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty, nadających się do zarażania radością, tą radością, która rodzi się z miłości Boga, radością, która pozostawia w twoim sercu każdy gest, każdą  postawę miłosierdzia.» 


Nasza misja

Wolontariusz który wyjeżdża z Fidesco nie wybiera swojej misji. Decyduje się opuścić swój dotychczasowy komfort, mieszkanie z bieżąca wodą, samochód z klimatyzacją, ale przede wszystkim swoich bliskich i przyjaciół po to, żeby służyć w dalekim i nieznanym kraju ludziom, którzy na niego czekają. W imię Jezusa Chrystusa opuszcza swoje dotychczasowe życie, tak jak kiedyś apostołowie opuścili wszystko, aby iść za Nim!

Nasza misja będzie miała miejsce w Angoli, w południowej Afryce. Kraj ten był dotknięty wieloletnim konfliktem zbrojnym, a młody, rozwijający się Kościół lokalny potrzebuje rozwoju infrastruktury. Nasza misja będzie więc związana z budownictwem. Przez dwa lata będziemy pracować dla biskupa Tirso w diecezji Moxico (która wielkością siedmiokrotnie przekracza Belgię!): Dawid jako nadzorca budowlany, a Albane jako architekt. Będziemy mieszkać w warunkach zbliżonych do lokalnej ludności, a oprócz pracy dla diecezji, nasza misja będzie polegała także na dawaniu świadectwa codziennego życia w sakramencie małżeństwa.

Dzięki doświadczeniu byłych wolontariuszy wiemy, że wyjeżdżając na misje otrzymujemy o wiele więcej niż sami jesteśmy w stanie ofiarować. Jesteśmy więc przekonani, że to dwuletnie doświadczenie będzie dla nas solidnym fundamentem, wzmacniającym nasze małżeństwo.

Fidesco zostało założone przez katolicką Wspólnotę Emmanuel w 1981 roku na prośbę biskupów afrykańskich. Jest to katolicka organizacja pomocy humanitarnej, która wysyła wolontariuszy do krajów rozwijających się, aby swoją wiedzą i umiejętnościami służyli miejscowej ludności. Wolontariusze Fidesco pracują dla lokalnych partnerów z Kościoła Katolickiego (diecezji, zgromadzeń zakonnych, misjonarzy) w ośrodkach zdrowia, szkołach, rolnictwie, sierocińcach, obozach dla uchodźców, ośrodkach dla dzieci ulicy, w budownictwie… 

Wesprzyj naszą misję !!

Chcielibyśmy podzielić się z Wami nasza przygodą i sprawić, że choć przez chwile będziecie wraz z nami odkrywać Afrykę, jej piękno, kulturę oraz ludność poprzez otrzymywany co trzy miesiące raport misyjny. Aby to uczynić możecie stać się naszymi towarzyszami przez wsparcie duchowe w formie modlitwy ale także wsparcie finansowe. To dzięki Waszej pomocy Fidesco jest w stanie wysyłać wolontariuszy zapewniając im godne, choć skromne warunki do życia i pracy wśród najuboższych. Aby to uczynić musicie tylko dokonać wpłaty na konto Fidesco w tytule wpisując „Misja Albane i Dawida”. Każdy dar, nawet ten najmniejszy będzie istotnym uczestnictwem w naszej misji!

Z góry dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy i liczymy na to, że już niedługo, na jesieni 2018 otrzymacie nasz pierwszy raport misyjny.


***

Na misje Fidesco, w przeciągu ostatnich 15 lat, z Polski wyjechało już 20 osób. Polscy wolontariusze byli w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i wszyscy wrócili z misji odmienieni. Wyjazd na dwa lata to poważna decyzja i wymaga dobrego zastanowienia. Wolontariusze przechodzą solidną formację nie tylko w kierunku misji w dalekich krajach, ale także formację duchową pogłębiającą ich kontakt z Bogiem. Bez Niego bowiem praca, którą wykonujemy nie miałaby sensu – potrzeb jest tak wiele, że to, co udaje się zrobić to tylko kropla w morzu. A jednak czasem jedna kropla może zmienić czyjeś życie.

Zapraszamy Was do włączenia się ten łańcuch dobra.

Z modlitwą,

Julia Wieczorek, FidesCo Polska


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-09-18 10:14:43
miniaturka

I Motocyklowy Kongres Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Warszawie

Już w najbliższą sobotę (22.09) od godz.11.00 w Automobilklubie Polskim w Warszawie odbędzie się I Motocyklowy Kongres Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Warszawie.
2018-09-18 10:43:25
miniaturka

Ofiara krzyża objawia nam w pełni kim dla Boga jest człowiek

Jezus umiera na drzewie hańby dlatego, że tak dyktuje mu niezgłębiona miłość. Ofiara krzyża objawia nam w pełni kim naprawdę jest Bóg i kim jest człowiek. – powiedział bp Artur G. Miziński w Parafii Tatrzańskiej Świętego Krzyża.
2018-09-18 10:45:39
miniaturka

Stowarzyszenie Katechetyków Polskich

Sympozjum i Walne Zebranie Stowarzyszenia
2018-09-18 11:37:30
miniaturka

Zgłoszenia na Festiwal Polonijny "Losy Polaków"

Do 30 września 2018 r. można zgłaszać prace (filmy, programy radiowe, telewizyjne, multimedialne i strony www) na Festiwal Polonijny "Losy Polaków".
2018-09-18 11:41:31
miniaturka

Spotkanie Środowisk Muzyki Chrześcijańskiej - ostatni dzień na zgłoszenie!

Już w sobotę 22 września 2018 w Warszawie odbędzie się Spotkanie Środowisk Muzyki Chrześcijańskiej. Chcemy spotkać się, poznać, pomodlić się i wspólnie pracować na rzecz polskiej muzyki chrześcijańskiej.
2018-09-18 11:55:20
miniaturka

Licheń. 317. Rocznica śmierci o. Stanisława Papczyńskiego

Dokładnie 317 lat temu, 17 września 1701 roku, do domu Ojca odszedł o. Stanisław Papczyński, założyciel i pierwszy przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.