Małżeńskie drogi krzyżowe: miłość łączy się z krzyżem, przebaczeniem i bliskością

Małżeńskie drogi krzyżowe z rozważaniami w oparciu o tekst adhortacji "Amoris laetitia" papieża Franciszka, przygotowane przez małżonków dla małżonków - to wielkopostna propozycja Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Małżeńskie drogi krzyżowe z rozważaniami w oparciu o tekst adhortacji "Amoris laetitia" papieża Franciszka, przygotowane przez małżonków dla małżonków - to wielkopostna propozycja Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Małżeńskie drogi krzyżowe to propozycja duchowego przeżycia tegorocznego Wielkiego Postu, przygotowana przez małżonków dla małżonków. Autorami rozważań kolejnych nabożeństw są małżeństwa zaangażowane w posługę w diecezjalnych duszpasterstwach rodzin - jako opiekunowie narzeczonych, rodzice, teściowie i w niektórych przypadkach dziadkowie.

"Możemy zapytać: czy człowiek może żyć bez miłości? Tej miłości przeżywanej jako dar z samego siebie? Tej miłości ofiarowanej każdego dnia w małżeństwie i rodzinie? W tym trudnym czasie pandemii Covid-19 doświadczamy w sposób szczególny jak bardzo człowiek potrzebuje miłości" - zastanawia się we wprowadzeniu do tekstów rozważań ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

Jak tłumaczy, rodzinna miłość wyraża się każdego dnia w gestach bliskości i czułości, w codziennych decyzjach i rozmowach, ale też łączy się z trudem przebaczenia, darowania siebie w sposób bezinteresowny i odkrywania daru drugiej osoby.

"Nie potrafimy tego zrozumieć bez spojrzenia na krzyż Jezusa Chrystusa. Wiemy, że On jako pierwszy przeżył śmierć, aby zmartwychwstać i dać życie każdemu człowiekowi. Chcemy towarzyszyć Jezusowi Chrystusowi na drodze krzyżowej, aby zrozumieć głębię miłości i tę miłość dać tym, którzy są najbliżej nas" - wyjaśnia ks. Drąg.

Samotność Chrystusa na drodze krzyżowej w wielu rodzinach jest lepiej rozumiana obecnie, w czasie cierpienia i odrzucenia, kwarantanny i samotności. "Potrzebujemy Jego miłości, aby nie stracić nadziei, aby nie odrzucić drugiego człowieka. Odkrywamy, że tylko On do końca oddał się człowiekowi w ofierze miłości bezwarunkowej. Nikt inny nie potrafi tego uczynić" - argumentuje ks. Drąg.

"Chcemy zaprosić Was Drodzy małżonkowie i rodzice do odkrywania tej radości miłości podczas rozważań Drogi Krzyżowej Wielkiego Postu Roku Pańskiego 2021. Bóg nikogo nie karze, ale okazuje miłość i bliskość, która wyraża się w gestach czułości i zaangażowania" - dodaje dyrektor KODR.

Propozycja KODR to sześć różnych rozważań. Ich autorami są m.in. małżeństwo z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej w oparciu o "Amoris laetitia" i „Hymn o miłości” św. Pawła Apostoła, w podziękowaniu za 25 lat wspólnego życia; doradcy życia rodzinnego z diecezji bydgoskiej z 27-letnim stażem małżeńskim czy małżeństwo z 35-letnim stażem, zaangażowane we wspólnotę Domowego Kościoła w diecezji świdnickiej.

Pełny tekst rozważań małżeńskich dróg krzyżowych na Wielki Post 2021 dostępny jest m.in. na stronach internetowych KODR i diecezji warszawsko-praskiej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama