Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-05 11:50
AC / Krzysztof Bronk /vaticannews.va

Maltańczycy wracają do różańca

Pod koniec maja miał przybyć na Maltę Papież Franciszek. Ze względu na pandemię, wizyta została odłożona. Maltańczycy są zawiedzeni, oczekiwali Papieża z wielkim entuzjazmem - mówi żyjący na tej wyspie o. Olive Borg SJ.

Autor/źródło: Anna Bajon, licencja: CC BY

Przyznaje on, że skala epidemii jest niewielka. Na 400 tys. mieszkańców odnotowano zaledwie 400 przypadków zakażenia. Wszyscy obawiają się jednak ekonomicznych skutków epidemii. Malta miała do tej pory silną gospodarkę, w dużej mierze skoncentrowaną jednak na turystyce. Przedłużająca się epidemia może być dla nas poważnym ciosem - przyznaje o. Borg. Dodaje, że w trudnej sytuacji są też przybyli na wyspę migranci. Do niedawna mogli tu liczyć na dorywczą pracę. Teraz są całkowicie zdani na pomoc.

Pozytywnym aspektem epidemii jest ożywienie wiary. Dziś nawet ci, którzy wcześniej nie chodzili do kościoła są zainteresowani transmisjami liturgii w internecie. Ludzie boją się jutra, stawiają pytania i szukają odpowiedzi. Odżywa też pobożność maryjna - mówi o. Borg.

- Pobożność maryjna jest na Malcie bardzo silna. Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, przez cały maj odmawialiśmy różaniec przed domem na ulicy. Modlono się przez megafon. W niektórych wioskach zachowano ten zwyczaj. W tych dniach, kiedy telewizja codziennie transmituje różaniec, wielu ludzi wraca do tej formy modlitwy - powiedział Radiu Watykańskiemu o. Olive Borg SJ. - Głęboko wierzę, że to właśnie Maryja pomaga nam stawić czoła tej trudnej sytuacji, bo i jej życie nie było łatwe. Zaznała wygnania i widziała śmierć swego Syna. Bardzo dużo możemy się nauczyć od Matki Bożej właśnie poprzez różaniec, kontemplując Ją i Jej Syna w zbawczych tajemnicach.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-05 10:53:43
miniaturka

„Zabiłem go za głoszenie Ewangelii”

Przebywający w więzieniu w Abudży Mustafa Mohammed, który przyznał się do porwania i zabicia nigeryjskiego kleryka Michaela Nnadi udzielił wywiadu, w którym przyznaje, że zamordował seminarzystę, gdyż ten nie zaprzestał głoszenia Ewangelii także w niewoli i to już od pierwszych chwil po porwaniu.
2020-05-05 11:08:38
miniaturka

Walka z koronawirusem oczami pielęgniarki

Co można zrobić, aby ludzie zaczęli bardziej rozumieć, jak ważna jest akcja #niekłammedyka? Czy naprawdę możemy mówić, że pandemia powoli mija?
2020-05-05 11:19:05
miniaturka

Bezpieczeństwo finansowe rolników

Trudne warunki pogodowe w tym roku wywołują obawy o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków i wzrost cen żywności. Ale to także ogromny problem dla rolników, których dochody są poważnie zagrożone. Czy można zabezpieczyć się przed najgorszym?
2020-05-05 12:42:06
miniaturka

Jak bezpiecznie poruszać się po lesie?

Idąc do lasu musimy pamiętać, że jesteśmy w nim tylko gośćmi. To królestwo zwierząt i możemy w nim spotkać przeróżne gatunki. Nie wszystkie spotkania mogą być dla nas bezpieczne. W ostatnim czasie coraz częściej widuje się żmiję zygzakowatą. Do tego dochodzi jeszcze istna plaga kleszczy oraz susza. Jeśli będziemy nieostrożni, możemy wywołać pożar. Sami przez to możemy stać się zagrożeniem dla mieszkańców lasu, jak i dla atmosfery.
2020-05-05 13:39:01
miniaturka

Rzym: polski salezjanin ofiarą COVID-19

W wieku 67 lat zmarł dziś w Rzymie na skutek choroby COVID-19 polski salezjanin, ks. Grzegorz Jaskot SDB.
2020-05-05 14:14:33
miniaturka

Historia komiksu Marvela o Janie Pawle II

O tym, jak fascynująca historia życia Karola Wojtyły, którego scenariusza – jak to ujął George Weigel – nie odważyłby się wymyślić żaden hollywoodzki scenarzysta – została zaadaptowana na komiks Marvela przypomina agencja katolicka CNA.