Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-02-21 13:18
S. Zielińska / KAI

Małopolska: Tele-Anioł będzie dbał o seniorów i osoby niesamodzielne

Tele-Anioł to specjalna opaska, dzięki której w szybki sposób będzie można wezwać pomoc. Projektem zostanie objętych ok. 10 tys. osób, które nie są w pełni samodzielne z powodów zdrowotnych, niepełnosprawności lub podeszłego wieku.

Autor/źródło: photogenica.pl

Pierwsi Małopolanie usługę Tele-Anioła będą mogli przetestować jeszcze w tym roku. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do programu otrzymają specjalną bransoletkę bezpieczeństwa i kartę SIM.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, urządzenie będzie posiadać specjalny przycisk, który umożliwi szybki kontakt z centrum teleopieki, w którym 24-godzinny dyżur przez 7 dni w tygodniu będzie pełnić wykwalifikowana kadra ratowników medycznych. Dodatkowo od poniedziałku do piątku przez 12 godzin dziennie uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pomocy psychologów oraz asystentów teleopieki.

– Obserwujemy tendencje demograficzne i dostrzegamy, że dużym wyzwaniem jest postępujące starzenie się społeczeństwa. Jestem pewny, że za kilka lat teleopieka będzie powszechnym rozwiązaniem. Tele-Anioł to kolejny projekt, który udowadnia, że Małopolska nie tylko myśli, ale też w konkretny sposób dba o rodzinę i mieszkańców – ocenia marszałek Jacek Krupa.

Do centrum teleopieki uczestnicy projektu będą mogli także zadzwonić, by pozyskać informacje np. o przysługujących świadczeniach socjalnych lub by się poradzić czy też zwierzyć z problemów. Za utworzenie i prowadzenie centrum, zgodnie z zapisami umowy partnerskiej, będzie odpowiedzialne Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego.

Rekrutacja uczestników do pierwszej części projektu rozpocznie się jeszcze w tym półroczu – weźmie w niej udział około 5 tys. osób. Kolejne kwalifikacje zaplanowano na przełomie 2019 i 2020 roku.

Koszt obsługi w ramach Tele-Anioła wyniesie 38 mln zł, w tym 32,4 mln zł stanowią środki unijne pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Resztę kosztów pokryją środki od partnerów oraz dofinansowanie z budżetu państwa.

Projekt ma być realizowany przez 3 lata. W jego ramach seniorzy oraz osoby niesamodzielne otrzymają również wsparcie w swoich domach, na przykład w postaci zabiegów higienicznych czy też pomocy w codziennych obowiązkach lub załatwieniu spraw urzędowych.

luk / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: niepełnosprawność, seniorzy, starość, Małopolska, teleopieka, Tele-Anioł