Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-04 10:29
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Mali: narasta konflikt etniczny, dżihadyści rosną w siłę

W Mali narastają napięcia między grupami etnicznymi, które zamieszkują ten subsaharyjski kraj. Z lokalnych konfliktów korzystają działające w tym regionie zbrojne ugrupowania dżihadystów. Kościół apeluje o modlitwę i pojednanie.

Autor/źródło: pixabay, jeanenrich, CC0

Największe napięcia panują w centralnym Mali, między pastersko-koczowniczym ludem Fulani, wyznającym islam, oraz osiadłym, rolniczym ludem Dogonów, który wyznaje tradycyjne religie politeistyczne. Przedmiotem sporu najczęściej są pastwiska i źródła wody. Od lipca ubiegłego roku w 99 incydentach zginęło prawie 300 osób. Ponad 10 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów.

Przełomowym wydarzeniem była jednak masakra, do której doszło pod koniec ubiegłego miesiąca. W wiosce Ogossagou zabitych zostało ponad 160 przedstawicieli ludu Fulani, w tym wiele kobiet i dzieci. Odpowiedzialnością za atak obarcza się bojówki Dogonów, które jednak nie przyznają się do winy. Jak podkreśla administrator apostolski miejscowej diecezji Mopti, skala tej zbrodni była szokiem dla wszystkich. Nikt też nie potrafi zrozumieć, co kryje się za tą masakrą – mówi ks. Michel Douyon.

    “Zadajemy sobie pytanie: co za tym stoi? Ubóstwo? Skrajna nędza? Indoktrynacja ideologiczna? Nie wiemy! Kiedy sprawowałem w tym regionie Eucharystię, powiedziałem wiernym: trzeba nam teraz naprawdę modlić się za nasz kraj. Być może tego nam brakowało – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Douyon. - Trzeba się też modlić, aby napięcie osłabło. I musimy teraz okazać gościnę wysiedlonym. Jest ich bardzo dużo. Niektóre rodziny straciły wszystko. Ale trzeba też doprowadzić do spotkania przywódców plemiennych i skłonić ich do pojednania między skłóconymi ludami.”

Z narastającego napięcia korzystają dwa ugrupowania dżihadystów, które działają w tym regionie. Oba są powiązane z Al Kaidą i od dawna rekrutują swych bojowników z ludu Fulani. Wykorzystują przy tym bierność malijskich władz, które nie potrafią zapewnić ochrony ludności cywilnej i sprzyjać pojednaniu zwaśnionych grup.

Chrześcijanie są w Mali niepokaźną mniejszością. Stanowią nieco ponad 2 proc. 18-milionowego społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że nowym nuncjuszem w tym afrykańskim kraju będzie Polak, ks. Tymon Tytus Chmielecki.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-04 08:36:19
miniaturka

O. Jajé: powołaniem Kościoła jest działanie na rzecz pokoju

Ojciec Amir Jajé, członek Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego uważa, że dialog z muzułmanami jest jedną z dróg potwierdzającą wierność Kościoła Chrystusowi.
2019-04-04 08:55:15
miniaturka

W Wielki Czwartek Papież obmyje stopy więźniom

Ojciec Święty pozostaje wierny wprowadzonej przez siebie tradycji. W Wielki Czwartek odwiedzi kolejny zakład karny i odprawi tam Mszę Wieczerzy Pańskiej, podczas której umyje nogi więźniom.
2019-04-04 10:11:59
miniaturka

Wizytacja pasterska ks. bpa Łukasza Buzuna w mikstackiej parafii

Mikstat: „potrzebujemy Bożego Serca, potrzebujemy tego głębokiego oddechu naszej duszy, która spotyka się z Bogiem we wspólnocie parafialnej” mówił do wiernych ks. bp Łukasz Buzun.
2019-04-04 11:14:22
miniaturka

Papież do Polaków: módlcie się o dar braterstwa

Zwracając się do Polaków obecnych na placu św. Piotra Papież przypomniał swą podróż do Maroka oraz zachęcił ich, aby czas Wielkiego Postu wykorzystali na szczególną modlitwę o dar braterstwa.
2019-04-04 11:27:17
miniaturka

XXV Jubileuszowe Targi Wydawców Katolickich

Podczas dzisiejszej uroczystości otwarcia targów wręczone zostaną Medale 25-lecia Tragów Wydawców Katolickich. Otrzymają je przedstawiciele środowiska książki religijnej szczególnie związani z ideą i organizacją Święta Dobrych Książek.
2019-04-04 12:02:29
miniaturka

Kim jesteś, o Niepokalana? - nowa książka o. Józefa Kaźmierczaka OFMConv

Nakładem Wydawnictwa Bratni Zew 6 kwietnia – w pierwszą sobotę miesiąca – ukaże się nowa książka o. Józefa Kaźmierczaka OFMConv "Kim jesteś, o Niepokalana?".