Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-07 09:05
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Mali jest na kolanach, ale ludzie mają nadzieję na pokój

Miesiące strajków, przewrót wojskowy i związana z nim przemoc rzuciły Mali na kolana.

Autor/źródło: Pixabay

Jednak mieszkańcy nie przestają mieć nadziei na lepszą przyszłość i pokój. Podczas gdy w kraju trwają prace nad przywróceniem stabilizacji politycznej, Siostry Misjonarki Niepokalanej Królowej Pokoju starają się pomagać najbardziej cierpiącej ludności, zwłaszcza więźniom i młodym matkom.


Po obaleniu prezydenta Ibrahima Keity władzę przejęła wojskowa junta, która sprawuje ją od 18 sierpnia. W wyniku długotrwałych mediacji Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej podjęto decyzję o wprowadzeniu systemu demokratycznego. Obecnie trwają dyskusje nad szczegółami porozumienia. „To bardzo trudne czasy dla mieszkańców Mali, ale my się nie poddajemy, żyjemy nadzieją pokoju” – mówi pracująca w Bamako s. Elisa Azzalin.


Mali, jako kraj, się zawaliło


    „Wszystko jest nadal zablokowane, nigdzie nie jest bezpiecznie. Mamy ogromny problem z edukacją i szkołami. To prawdziwa katastrofa. Można powiedzieć, że w wyniku strajków i przewrotu straciliśmy ten rok dla edukacji dzieci. Staramy się być blisko naszych wspólnot chrześcijańskich, które na tym terenie są w mniejszości, zajmujemy się głównie pomocą więźniom i młodym matkom w trudnym położeniu – powiedziała s. Elisa. – Mamy nadzieję, że uda się wyjść z tej patowej sytuacji. Mówię „patowej”, bo nie ma przesady w stwierdzeniu, że Mali, jako kraj zawaliło się. Póki co, nowe władze deklarują reformy i chęć naprawy, ale to na początku mówią wszyscy... Zobaczymy co się stanie.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-06 16:45:18
miniaturka

Kard. Schönborn uważa, że szkoła i nauka religii dobrze do siebie pasują

Szkoła i nauka religii bardzo dobrze do siebie pasują. Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute”. Jego zdaniem wbrew pojawiającym się w niektórych krajach poglądom, jakoby szkołę i religię należało od siebie oddzielić, „droga austriacka” się sprawdziła.
2020-09-06 20:22:32
miniaturka

Lwów i Kraków wspominają kard. Mariana Jaworskiego

Zmarły w sobotę późnym wieczorem w Krakowie kard. Marian Jaworski urodził się we Lwowie w 1924 roku. Był pierwszym powojennym łacińskim metropolitą tego miasta. Należał także do grona najbliższych przyjaciół i współpracowników św. Jana Pawła II.
2020-09-06 20:24:08
miniaturka

Mozambik nadal żyje przesłaniem Papieża sprzed roku

Mija rok od wizyty Papieża w Mozambiku, na Madagaskarze oraz na Mauritiusie.
2020-09-06 20:28:46
miniaturka

System azylowy Wielkiej Brytanii jest nieludzki

Tragiczna śmierć matki pozostawionej bez środków do życia w mieszkaniu w Glasgow „nigdy więcej nie może się powtórzyć” – apelują przedstawiciele Jezuickiej Służby Uchodźcom, a premier Szkocji wzywa brytyjski rząd do reformy systemu azylowego i nazywa go „głęboko nieludzkim”.
2020-09-06 21:05:23
miniaturka

Lądzkie sympozjum liturgiczne [zapowiedź]

Triduum Sacrum centralnym wydarzeniem roku liturgicznego
2020-09-06 21:11:00
miniaturka

Modlitewnik polski

Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła Modlitewnik polski