Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-18 11:30
mk / PAP

Maląg: młodzi Polacy chcą mieć dzieci, rząd chce ich wesprzeć, by nie odkładali decyzji

Młodzi Polacy chcą mieć dzieci, rząd chce ich wesprzeć i znieść bariery, by nie odkładali decyzji o powiększeniu rodziny – powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg, uzasadniając rozwiązania zaplanowane w Strategii Demograficznej 2040.

Autor/źródło: PAP

Minister rodziny i polityki społecznej była pytana w Programie I Polskiego Radia, dlaczego Polacy odkładają decyzję o posiadaniu dzieci, co pokazują badania na ten temat.

„Jedno z badań jest bardzo budujące – młodzi Polacy chcą mieć dzieci. 98 proc. młodych Polaków wypowiada się pozytywnie na temat tego, że chcą mieć dzieci. (...) Dlaczego, skoro chcą mieć dzieci, mentalnie, kulturowo są przygotowani do tego, decyzję odkładają na późniejszy czas? Badania pokazują jednoznacznie, że potrzebna jest stabilizacja i bezpieczeństwo” – powiedziała minister.

Jedną z potrzeb – jak wyliczała – jest mieszkanie. „Badania jednoznacznie pokazują, że dla ponad 40 proc., znacznie ponad 40 proc. młodych ludzi, ta decyzja jest ważna, że mogą mieć swoje mieszkanie” – wskazała.

Minister mówiła, że badania pokazują też znaczenie stabilnej pracy. „Ważna jest stabilna praca, eliminacja umów na czas określony na rzecz umów na czas nieokreślony. Ważne są zarobki, godna praca i zapewnienie opieki nad dziećmi po okresie urlopu rodzicielskiego. To są te priorytetowe rzeczy, które powinny być zabezpieczone i oczywiście finanse” – powiedziała.

Szefowa MRiPS zwróciła również uwagę, że badania pokazują jednoznacznie, że Polacy nie chcą zmiany Programu 500 plus, jeśli chodzi o kryteria udziału w nim i są przekonani, że świadczenie powinno być powszechnie dostępne.

Minister wymieniała trzy zasadnicze cele Strategii Demograficznej, która ma być „długofalową, konsekwentną i systematyczną polityką państwa w zakresie wspierania rodzin”. To – jak wyliczyła – wsparcie rodzin; eliminowanie barier, które nie pozwalają na podjęcie decyzji o dziecku oraz prowadzenie spójnych polityk – rządowej i samorządowej.

„Pokazując Strategię Demograficzną do 2040 r. gwarantujemy Polakom, że będziemy realizować takie kierunek, że to jest bardzo ważne dla państwa” – zaznaczyła.

Wspieranie rodzin, jak akcentowała, to m.in. kontynuowanie programów 500 plus czy Dobry Start, ale także „tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny i troska o trwałość małżeństw”.

Rząd zaprezentował w czwartek projekt Strategii Demograficznej 2040. Przewiduje ona m.in. ochronę rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizację programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie i utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Projekt strategii został skierowany do konsultacji społecznych, które potrwają trzy miesiące. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-18 10:16:44
miniaturka

Państwowa Komisja ds. Pedofilii alarmuje: brakuje wsparcia psychologicznego dzieci

Dzieci wykorzystane seksualnie przeważnie nie mają wsparcia psychologa, psychiatry czy seksuologa na etapie postępowań prokuratorskich. Z drugiej strony sprawcy przestępstw pedofilskich w cyberprzestrzeni nie są konsultowani seksuologicznie pod kątem ryzyka ponownego popełnienia czynów – przekazuje Państwowa Komisja ds. Pedofilii.
2021-06-18 10:25:02
miniaturka

Węgry: prawo chroniące nieletnich przed promocją homoseksualizmu

Według premiera Węgier Viktora Orbana wolność nie tylko oznacza wolność słowa, ale zawiera w sobie również prawo do obrony rodziny i wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Potwierdzeniem tego jest uchwalone we wtorek prawo.
2021-06-18 10:39:41
miniaturka

Katolicy w USA krytycznie o proaborcyjnych politykach: nie powinni przyjmować Komunii

Zdecydowana większość amerykańskich katolików regularnie chodzących do kościoła uważa, że politycy, którzy w swej działalności zajmują stanowiska sprzeczne z nauczaniem Kościoła, wprowadzają wśród wiernych zamęt i nie powinni przyjmować Komunii św.
2021-06-18 11:46:53
miniaturka

Raport Matića: narzucanie państwom UE lewicowego rozumienia „praw seksualnych”

Parlament Europejski 23 czerwca podejmie debatę nad Raportem Matića, dotyczącym „reprodukcyjnych praw seksualnych”, ujmującym prawo do aborcji jako jedno z podstawowych praw człowieka i likwidującym w praktyce klauzulę sumienia
2021-06-18 11:55:33
miniaturka

Idziesz w góry? GOPR: w czasie upałów istotne jest dobre zaplanowanie wycieczki

Ratownicy górscy przypominają, aby w czasie upałów wyprawy planować na godziny poranne i zabrać do plecaka zapas wody. Konieczne na górskie wyprawy jest nakrycie głowy – powiedział PAP prezes Grupy Podhalańskiej GOPR Paweł Konieczny.
2021-06-18 12:19:47
miniaturka

Portugalia: kordon sanitarny wokół aglomeracji Lizbony po nasileniu się pandemii

Rząd Portugalii ogłosił w czwartek kordon sanitarny wokół aglomeracji Lizbony z powodu nasilenia się pandemii Covid-19. Zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu stolicy zacznie obowiązywać od piątku. Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii koronawirusem zakaziły się 1233 osoby, a dwie zmarły.